Hunter

Új utakon kutatná a földönkívüli életet a NASA

A NASA megpróbálja felmérni a bolygórendszerek organikus életének határait. A múltban a távoli világokba küldött életkereső kísérletek számtalan bírálatot kaptak, amiért túlságosan is geocentrikusak voltak.

Az elméleti tanulmány kettős céllal rendelkezik. Egyrészt felméri a lehetőségét, mely szerint a "nem szabványos" kémia támogathatja-e az életet az ismert naprendszerekben, másrészt megkísérli olyan átfogó területek meghatározását, melyek útmutatást nyújthatnak a NASA és más űrügynökségek számára a nem földi eredetű élet megismerésére irányuló törekvések finanszírozásához. A véleményezés egy 15 hónapos periódust fog felölelni, melyet a Nemzeti Tudományos Akadémia tanulmányi csoportja végez a Nemzeti Kutatási Tanács Űrtudományi Testülete megbízásából.

"Ahogy az élet keresése a Naprendszerben egyre tágul, fontos tanulmányoznunk mi is az, amit pontosan keresünk" - taglalja a tervezett tudományos tanulmány objektíváit részletező dokumentum, melyhez a SPACE.com-nak sikerült hozzáférnie. "A tanulmány tájékoztatást fog nyújtani a kutatási programok vezetőinek, a politikusoknak és a küldetések tervezőinek az élet lehetőségeiről más naprendszerek égitestein, továbbá hozzájárul a NASA bolygóvédelmi feladatai körében felmerülő kérdések megválaszolásához, a nem földi életformákból ránk háruló veszélyeket tekintve. Példátlanul kevés tudással rendelkezünk a bizarr életformák igazolására, melyek gondot jelenthetnek a bolygó védelemben" - olvasható a dokumentumban.

Az új tanulmány leszögezi hogy az élet jelei után kutatás - múlt- és jelenbeli - fontos célja a NASA robotfelderítő programjának. Végeredményben az élet kutatása kötődik a naprendszerünkön kívüli bolygók működését tanulmányozó asztronómiai projektekhez is. Ha megnézzük a NASA jelenlegi életkereső tevékenységeit, beleértve a "kövesd a vizet" stratégiát a jelenleg zajló Mars kutató expedícióknál, "akkor felfedezhetjük az általános tudás hiányát, mellyel megállapítható lenne, hogyan jelenhet meg az élet, ha eredete független a földi élettől".

"A laboratóriumi kísérletek, mindazonáltal azt sugallják, hogy az idegen élet valószínűleg olyan molekuláris szerkezeteken alapul, melyek lényegesen különböznek a jelenkori földi élettől. Az eredmények arra utalnak, hogy ha az élet bolygónktól független, akár saját naprendszerünkön belül is, akkor nem rendelkezik földi jellemvonásokkal és ezáltal nem észlelhető a NASA szondáival, melyeket határozottan a földi biomolekulák vagy termékeik észlelésére terveztek" - magyarázza a dokumentum.

A tervezett tanulmány egyik remélt "mellékterméke" egy iránymutatás az új generációs életészlelő kísérletek fejlesztéséhez, olyan vizsgálatokhoz, melyek azonnal elvégezhetők a bolygófelszínen, vagy a távoli égitestekről a Földre visszajuttatott mintákon. Összességében a tanulmány célja a kutatási irányok azonosítása, melyek felmérik a nem földi élet valószínűségét és a megtalálásukhoz szükséges potenciális költségeket.

"Végeredményben egy javaslatot kapunk arról, hogy a nem földi élet felfedezésének valószínűsége elég alacsony-e ahhoz, hogy a lehetőségét figyelmen kívül hagyjuk, vagy elég magas ahhoz, hogy kutassunk utána" - összegez a tanulmány. "Ez az a fajta munka, melyet támogatni kellene, hogy ne váljunk túl rövidlátókká" - mondta Michael Meyer asztrobiológus, a NASA washingtoni főhadiszállásának vezető tudósa.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Boba #35
    Találó.
  • Cat #33
    http://www.sg.hu/cikk.php?cid=29731

    nem hagyta el, a peremén van, de a cikk maga is erről szól, hogy vajon mi az a perem
  • Sub #23
    Maris=Marsig
  • Sub #22
    Kereshetik hogyha olyan szerentcsétlenek vagyunk hogy még a Maris is azon imádkozunk hogy eljussunk!!!
    Érdekes hogy a Voyager-1 nemrég hagyta el a Naprendszert. Ami talán egy fényórával(!) egyenl? vagy fénynap (nem akarok hülyeséget írni) 30 év alatt sikerült ennyit haladni És akkor hol van még a fény év??? Itt fogunk megrohadni! Jó monjuk egy szonda nem egyenesben teszi meg a távot meg lassabb is mint egy sikló na de akkoris...
  • [NST]Cifu #18
    Nem kötözködésképpen, inkább csak érdekességnek:

    (45ben már repult a messerschmidt 262, mely épp hogy a hangsebesség alatt repült)

    A Me-262 sugárhajtóművel már '43-ban is repült, bár csak '44-ben készült el a sorozatgyártásra, ám az első sugárhajtású repülőgépnek leginkább a He-178-et lehetne hívni, amely 1939 Augusztus 24.-én szált fel először...
  • Nyers #16
    Teljesen igazat adok neked! Örülök, hogy tudod a RAF helyzetét, a II. vh-ban! :)
    Egyébként fejlődésre szükség van! Elértük azt, hogy elpusztíthatjuk magunkat, szóval azért sztem most már mindegy! :) Csak óvatosan a fegyverekkel!
  • Cat #15
    a második világháboru előtt az angol légierő azért volt iszonyatosan elmaradva, mert ők a 30as évek elején kezdtek el készülni a háborura, mig amerika 3-4 évvel később kezdett fegyverkezni. Emiatt az angoloknál a 32ben csucstechnikának számító kétfedelü gépek voltak, mig az amcsiknál már következő generációs, a ma is ismert egyszárnyas tipus. Akkoriban a kétfedelütől mindössze 15 év alatt eljutottak a ma is használt sugárhajtásu gépekig (45ben már repult a messerschmidt 262, mely épp hogy a hangsebesség alatt repült).

    Én más szempontból közelíteném meg a kérdést: biztos hogy jó a gyors technikai fejlődés, ha azt nem követi ugyanolyan társadalmi/etikai/erkölcsi haladás? Lásd india/pakisztán témáját, ott van két középkori szinten (legalábbis gondolkodásmodjában) lévő társadalom, a kezükben atomfegyverekkel. Egészen a legutobbi pár hónapig VALÓS veszély volt köztük egy atomháboru lehetősége kasmir hovatartozása miatt, amibe a velük szomszédos kínát könnyedén magukkal ránthatják(ták) volna, ami egyenes eszkalációját jelentené japán, és az őt védő amerika bekapcsolodásának. Szóval nembiztos hogy jó ha a tudomány előrerohan - ha az atomfegyvert nem 45ben, hanem mondjuk 65re fejlesztik ki, jóval kisebb esélyel vetik be, mivel az emberek addigra megtanultak bánni a hatalommal, együttélni egy ilyen eszközzel, és kibirni hogy van valami, amit nem használunk fel.
  • Cat #14
    szerintem az emberi elme nem nagyon tud belegondolni, hogy milyen lehet egy igazán "idegen" életforma, hisz azért idegen, mert köze nincsen a mi vizközpontú nézetünkhöz. Eleve már az, hogy a gravitáció feleakkora (vagy duplája) a földinek eleve meghatározna csomo külső dolgot, ami persze maga után von gondolkodásbeli különbségeket is (pl ha az embernek nem tiz ujja van, akkor most nem tizes számrendszerben vagyunk). Egy lapos, vagy háromszor ilyen magas lény szükségszerüen más nézőpontból látja a világot, és még a sci-fi irók sem tudják ezt megközelíteni (vagy talán stanislaw lem, aki megirta a solarist (habár a második belőle készült film george cloneyval katasztrófa volt), meg a Legyőzhetetlent - előbbinél bolygóméretű "agy" volt, utóbbinál pedig kis géprovarokból önszerveződő mechanizmus. Ahhoz képest hogy 40 éve irta még ma is megállják a helyüket...
  • Nyers #13
    Na azért áljon meg a nászmenet! Anno még a Hold-ért való versenyfutásban 1969 plusz mínusz 10 év, több 100 szor annyit költöttek az űrkautatásra, mint most, és az 1970-es dollárhoz kell viszonyítani! Na igen, az USA-nak nincs versenytársa, így ő se nagyon erőlteti a dolgokat, össze kell hasonlítani a költségvetéseket! De bezzeg, ha Kína kijelentené, hogy 15 éven belül a Marson lesznek, akkor MR X. ami elnök - mi 5 éven belül ott leszünk, így működik a világ, nincs verseny, nem sietnek!
  • Darth Sith #12
    érdekes hozzászólások... inkább nem részletezem a véleményem.