Balázs Richárd

Megfigyelték a neutrínók éjszakai alakváltásait

A kísérteties részecskék éjjel a legaktívabbak, állapította meg egy japán kutatás. Először sikerült egy neutrínó detektornak bebizonyítania, hogy ezek a részecskék, amik szinte tömegtelenek, alakot váltanak, ahogy áthaladnak a Földön. Mivel a neutrínók a Napból erednek, elkerülhetetlen, hogy a napfényes oldalon lépjenek be bolygónkba, ezért a detektor éjszaka észleli a hatást.

A neutrínók amellett hogy alig rendelkeznek tömeggel és rendkívül változékonyak, ritkán lépnek kölcsönhatásba más anyaggal. Három formájuk, vagy - ahogy a tudományos berkekben említik - ízük van, az elektron, a müon és a tau, melyek között minden előjel nélkül képesek váltogatni, ezt a hatást nevezik neutrínó-oszcillációnak.

A nap magja különböző energiatartományú elektron neutrínókat hoz létre, a detektorok azonban az elméleti mennyiségüknél jóval kevesebb nagy energiájút észlelnek. A hiányzó neutrínók egyik elmélete szerint a részecskék más formába alakulnak, miközben áthaladnak a Nap útjukba eső sűrű plazmáján. A Föld kevésbé sűrű anyagával kölcsönhatásba lépve egy részük visszaalakul. Ha ez a valóságban is így működik, akkor a detektoroknak több nagy energiájú neutrínót kell észlelniük éjszaka, amikor a részecskék áthaladnak a bolygó tömegén, mielőtt elérné a detektorokat.

A Japánban található Super-Kamiokande detektor most végre bebizonyította, hogy valóban ez történik. "A szoláris neutrínó társadalom tagjai már várták ezt" - nyilatkozott a kutatócsoport tagja, Andrew Renshaw, az Irvine-i Kalifornia Egyetem munkatársa. "Ez az első közvetlen bizonyíték, hogy az anyag hatást gyakorol a neutrínó-oszcillációkra"

Az anyag a neutrínók alakváltására gyakorolt hatásának alaposabb vizsgálata fontos lesz más kísérletek kalibrálásában, melyek új fizikákat kutatnak, illetve a neutrínókkal vizsgálják, miért van az univerzumban több anyag, mint antianyag. "Ez egy várt hatás, ha nem lett volna jelen, az nagyon kiábrándítóan hatott volna" - mondta Asher Kaboth, az Imperial College London tudósa, aki a szintén japán T2K neutrínó oszcillációk kísérleten dolgozik. "De úgy tűnik ez az, amire számítottunk, és segít majd a következő mérések elvégzésében"

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Vol Jin #22
    Amúgy a cikk lényege annyi, hogy belép az elektron-neutrínó a Földbe, és a másik oldalon 60 ezerszer nagyobb energiájú müon-neutrínó lesz belőle. vagy hétmilliószór nagyobb tau-neutrínó. Honnan szerzi az energiát? Elnyelődik egy atomban és keletkezik helyette egy másik, ami kvázi energiát lopott az anyagtól?

    Ez nem nagyon van boncolgatva a cikkben.
  • Vol Jin #21
    "innentol olvasd: "Szigorúan véve három különböző dolgot neveznek tömegnek:"

    ha nem tudnam, hogy nem vagy buta (sot!) akkor azt hinnem, hogy azonossagot teszel ket gyokeresen eltero fizikai fogalom kozott, csak azert, mert bizonyos nagyon specialis korulmenyek kozott az ertekeik egyenesen aranyosak. Ez gyakori, de nagyon buta hiba, plane, ha nincs jol kihangsulyozva a tanar altal, hogy fogalmilag gyokeresen elternek egymastol.

    A tomeg az anyag egy tulajdonsaga. Ennelfogva nem lehet rajta athatolni. Pont. Itt a vege. (innentol kezdve mar nem erdekel, nem valaszolok vissza. Ha kerdest tennel fel, se. Csak ugy mondom)"

    Abszolút nem értem a lelkivilágod. Te javítottad ki a cikket, hogy nem a tömegen, hanem a súlyon halad át.

    Erre mondtam, hogy a tömeg az anyagmennyiség mértéke. Erre most azzal jösz, hogy az csak egy tulajdonság. Hát a súly baszod, még annyi se. Az meg, hogy te mire válaszolsz meg mire nem, magasról le lesz szarva.

    A faszom eldobom, hogy normális hangnemre is hisztizel...
  • gforce9 #20
    Pont az ellentétét írtam: "A súly az gravitációfüggő a tömeg nem"

    Nem tudom ezen mit kellene tisztázni.

    AZ ingával az lett kimérve, hogy egy test tehetetlensége illetve a gravitáló tömege megegyezik. Ez is pongyola megfogalmazás amúgy, de nme vagyok szakember csak érdeklődő :). De a lényeget még mindig nem vágom. A neutrínóknak mi a köze a súlyhoz? A testek súlya a gravitáció folyománya. Mi köze a gravitációnak ehhez a megfigyeléshez, amit a cikk ír?
  • errorista #19
    szerk: idezet a wikibol: "Az aktív gravitáló tömeg a test által létrehozott gravitációs tér erősségének a mértéke. "

    a tomeg az annyira fugg a gravitaciotol, hogy konkretan annak a merteke(?). (nem szeretem az imilyen amolyan megfogalmazasokat, meg akkor se, ha Eotvos kimerte, hogy a tobbfele tomegek egyenesen aranyosak egymassal. Minimum 2, de inkabb tobb kulonbozo szot kene erre hasznalnunk)
  • errorista #18
    Marmint ugy erted, a sulynak a leghalvanyabb koze nincs a gravitaciohoz, mig a tomeg fugg tole? (ugy szoktuk mondani, hogy a gravitacio fugg a tomegtol, de mivel a fuggvenyeket meg lehet forditani, ez elegge ugyanaz). Igy gondolod? Azt hiszem, forditva irtad, de nagyon zavaros. Koszos a kepernyom. Le kene tisztitani.
  • errorista #17
    innentol olvasd: "Szigorúan véve három különböző dolgot neveznek tömegnek:"

    ha nem tudnam, hogy nem vagy buta (sot!) akkor azt hinnem, hogy azonossagot teszel ket gyokeresen eltero fizikai fogalom kozott, csak azert, mert bizonyos nagyon specialis korulmenyek kozott az ertekeik egyenesen aranyosak. Ez gyakori, de nagyon buta hiba, plane, ha nincs jol kihangsulyozva a tanar altal, hogy fogalmilag gyokeresen elternek egymastol.

    A tomeg az anyag egy tulajdonsaga. Ennelfogva nem lehet rajta athatolni. Pont. Itt a vege. (innentol kezdve mar nem erdekel, nem valaszolok vissza. Ha kerdest tennel fel, se. Csak ugy mondom)
  • gforce9 #16
    Nem értem miért vitázol ezen. A súly az gravitációfüggő a tömeg nem. A neutrínó megfigyeléseknek sok köze nincs ahhoz, hogy mennyi a föld gravitációja. Ergó ahhoz sincs, hogy mennyi egy-egy földdarab súlya.
  • Vol Jin #15
    Ez szerepel benne:

    "A tömeg a fizikai testek tulajdonsága, amely a bennük lévő anyag és energia mennyiségét méri"
  • errorista #14
    most epp errort dobes elerhetetlen a wiki, de igy latatlanban:
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Tömeg
  • errorista #13
    "A tömeg anyagmennyiség"

    most mar ezt is tudom.