MTI

Brit nemzeti "videojáték-stratégia" készül

Öt évig terjedő börtönbüntetést kaphatna, aki korhatáros videojátékot ad el kiskorúnak az internet és a számítógépes játékok gyermekekre gyakorolt hatásait elemző új brit kormányzati tanulmány javaslata szerint.

A brit digitális gyermekvédelmi stratégiát megalapozó anyagot Gordon Brown miniszterelnök megbízásából Tanya Byron készítette. A Magyarországon a Vásott kölykök című televíziós dokumentumfilm-sorozat gyermeknevelési szakértőjeként ismert klinikai pszichológus féléves munkájának eredményét Londonban tették közzé. Byron a szigorú tiltás és a felvilágosítás között egyensúlyozó javaslatokat tett.

Szerinte az internet és videojátékok kiváló segédeszközei lehetnek az oktatásnak és a nevelésnek, illetve a tanulásnak és a képességek fejlesztésének, de el is torzíthatják a gyermekek formálódó értékrendjét és deszenzibilizálhatják, érzéketlenné tehetik őket az erőszakra, magyarul az erőszakos tartalmak fogyasztása gátolhatja, hogy kialakuljon az agresszió mint eszköz belső indíttatásból való elutasítása.

A szakértő úgy látja, az egyik legnagyobb gond, hogy a szülők és a gyermekek között az új technológiák hatására generációs digitális szakadék képződött; a szülők féltik a gyerekeket, ezért inkább szeretnék otthon tartani őket és engedik, hogy a számítógéppel meg a játékkonzollal töltsék az időt, de rendszerint sejtelmük sincs róla, hogy a fiatalok valójában mivel foglalkoznak és milyen veszélyek leselkednek rájuk a digitális világban.

Az egyik fő feladat ezért a felvilágosítás. Nem muszáj újra feltalálni a káros tartalmaktól védő megoldásokat, csak el kell magyarázni a szülőknek, hogyan kell telepíteni és beállítani például az internetgyerekzár-programokat. Kormányzati figyelemfelkeltő és információs kampányokra van tehát szükség, és a gyártókat is alaposabb tájékoztatásra kell kötelezni - véli Byron. A pszichológus azt is javasolja, hogy a szülők költöztessék át gépeket a gyerekszobából a nappaliba, hogy szem előtt legyenek. A technológiákat fejleszteni is kell, különösen a játékkonzolok esetében; új, kötelező gyártási szabványokat kell kidolgozni, hogy a gyerekekre veszélyes játékok futtatását blokkolni tudják a szülők.

A javaslatok egy része a videojáték-forgalmazással kapcsolatos szabályozásra vonatkozik. Byron a cigarettacsomagolásra nyomtatott figyelmeztetések mintájára egész Európára kiterjedő egységes emblémaszisztéma bevezetését tartaná megfelelőnek szigorú szankciórendszerrel együtt. Eszerint aki felnőtt kategóriába sorolt játékot ad el kiskorúnak, az jelentős összegű pénzbírságra, vagy akár öt évig terjedő szabadságvesztésre számíthat.


Tanya Byron

Byron szerint a nemzeti stratégia végrehajtását egy bizottságra kell bízni, amelyben a játékfejlesztőktől kezdve a közösségi portálok üzemeltetőin és a szülőkön át a gyermekpszichológusokig minden érintett fél részt vesz. További tudományos kutatásokra is szükség van, mert még az alapfogalmak sem tisztázottak. "Nagy gond például annak pontos definiálása, hogy mit is értünk ártalom vagy sérelem alatt. Az világos, hogy milyen tartalom minősül illegálisnak, de amikor azt vizsgáljuk, hogy miként ártanak vagy hogyan sértik ezek a gyerekeket, akkor rögtön nehézségekbe ütközünk".

Keith Ramsdale, az Electronic Arts alelnöke szerint az iparág együttműködött a jelentés elkészítésében és üdvözli a javaslatokat. A világ legnagyobb játékfejlesztő és -kiadó vállalatának második embere úgy látja, a videojáték-műfaj nem különbözik a szórakozás más válfajaitól. "Miért van igény erőszakos játékokra? Ugyanazért, amiért erőszakos filmekre, könyvekre vagy tévéműsorokra. A videojáték egyáltalán nem lóg ki a sorból" - mondta Keith Ramsdale.

A Nagy-Britanniában évi 800 millió fontot (260 milliárd forint) termelő iparág önszabályozó rendszere alapján jelenleg csupán a szélsőségesen erőszakos játékokra - az összes termék kevesebb mint két százalékára - kerül rá a "18 éven felülieknek"-pecsét. Az egyik legnagyobb érdeklődéssel várt újdonság, a Manhunt (embervadászat) második része áprilisban kerül a boltokba. A premiert kilenc hónapig tartó bírósági huzavona előzte meg. Az erőszakban bővelkedő játékot a végső döntés alapján csak felnőttek vásárolhatják. Ugyancsak nagy izgalommal várják a rajongók a Grand Theft Auto negyedik részét. A játékban pluszpont jár az ittas vezetésért, és igen gyakori feladat az autólopás, a halálos gázolás és a bordélylátogatás.

A 226 oldalas Byron jelentés

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • irkab1rka #15
    az durva. Van egy website-od, amin durva videojátékot is árulsz, akkor ha a rendőrfőnök szól az öt éves kisfiának, hogy petike, itt a kártyaszámom, vegyé már egy postál ötöt, hogy lesittelhessük a bácsit, akkor te mész a sittre.

    bár lehet, hogy egy carmageddon is elég ehhez...vagy egy lefejezés video (tom és jerry-ben is van ilyen ugye...)


    ÉS KINYIROK MINDENKIT, AKI AZT MONDJA, HOGY A COUNTERSTRÁLYKTÓL VAGYOK AGRESSZIV


    PHEW PHEW PHEW

    (level 70 gnome mage)
  • [HUN]FaTaL #14
    Borzalmas hogy mindent a videójátékra kennek. Szerintem csak az válik agresszívé aki alapból hajlamos rá, a videójáték és a TV kihozza belőle maximum, de megtenné azt a környezet is. 6 éves korom óta (most 20 vagyok) játszom FPS-sel (Doom Rulez:D) és mégsem lettem sorozatgyilkos vagy ámokfutó.
  • NEXUS6 #13
    Az a 17 éves srác, akit kivisznek katonának Irakba az meg tök normális lesz, ugye?

    Már egy gyerek is képes eldönteni, hogy mi a játék és mi nem. Ha még sem képes erre, akkor viszont nem a videojátéktól lett olyan!
  • Wittgen #12
    Teljesen egyetértek azzal, hogy a progikat simán lehetne oktatásra, nevelésre is használni, valamint, hogy némi határ azért legyen, hogy ne tudjon mindenféle 12 év körüli vérpistike szado-mazo pron-shooterrel hentelni. Viszont azt továbbra is fenttartom, hogy csak az válik agresszívvá, aki alapból is hajlamos rá. A játékok előtt is voltak iskolai lövöldözések, sorozatgyilkosok, elmebeteg ámokfutók. Akkor is kiváltotta valami az, hogy bekattantak, és ez általában a környezet, a társadalom volt, nem pedig egy tv-műsor, vagy napjaink kedvenc céltáblája: a játék.

    Furcsa, hogy a haveri körömmel már kb 10 éves korunk óta játszottunk erőszakos progikkal, mégis normális tanult, dolgozó, nem közveszélyes ember lett belőlünk. Nem mondom, engem is néha elkap a gépszíj, de némi káromkodással ki szoktam adni akkor a dühömet. Bár tudtommal azok a veszélyes elemek, akik magányosak, begubóznak, nem élnek társas életet, haragjukat nem adják ki, csak gyűlik bennük a feszültség, ami egyszer csak felszínre tör.
  • tttttom #11
    Az én szemembe egy játék az játék.:P

    12 éves korom óta játszok erőzakos gémeke(PC-n) és most 15 vok és érdekes idáig az agresszióm hol van?Hát sehol, mivel a valóságban megvetem az erőszakot.Én általában, ha egy játékot előveszek én azt általában multiba nyomom és nem egyedül(Lásd.:World in Conflict---> Ott csapat munkázni kell ezerrel nem pedig magányos farkas ként nyomulni, mert akkor véged.Pedig még a hadjárathoz hozzá se nyultam idáig. :D)

    Az a baj, hogy aztán meg ebbe a felvilágosításosdiba én azt szüröm le, hogy a gyerekek agyát egy kicsit átmossák.Pl.:"Letölteni nem jó, hanem vedd meg"(Hogy csak egyet is említsek).

    Ebbe a felvilágosításba tuti van üzleti része is a dolognak.
  • hpteso #10
    Van egy képe a nőnek.... MINEK KELL EKKORÁT NYERÍTENI????
  • Adam II #9
    A nénié az igazi angol mosoly!!!

    #5 #3

    LOL MORÁLHUSZÁROK!

  • Razgon #8
    A néninek szerintem az a baja, hogy nem elég ügyes CS-ben. Így aztán megorrolt a videojátékokra.
  • virs lee #7
    Elég a fogorvos. ^^
  • virs lee #6
    "Miért van igény erőszakos játékokra? Ugyanazért, amiért erőszakos filmekre, könyvekre vagy tévéműsorokra. A videojáték egyáltalán nem lóg ki a sorból"

    Ennyi.