Gyurkity Péter

Lemondhatunk a céges okostelefonról

A munkaadók tekintélyes hányada néhány éven belül kivezeti a céges mobil eszközök rendszerét, ehelyett inkább munkatársaiktól várnák el, hogy saját költségen szerezzék be azokat.

A Gartner piackutató cég most közzétett felmérésében arra igyekezett választ kapni, hogy a vállalatok mekkora hányada bízza a dolgozókra a munka során használt hordozható eszközök beszerzését, illetve hogy ezen a téren milyen változásokra számíthatunk az elkövetkező években. A kép nem túl rózsás, a munkaadók jó része ugyanis elsősorban a költségeket igyekszik áthárítani a dolgozókra.

Az úgynevezett BYOD (bring your own device) felfogás leginkább a közepes és kifejezetten nagy vállalatokra jellemző, amelyek 2500 főnél többet foglalkoztatnak, bevételük pedig 500 millió dollár feletti. Ez az út azonban a kicsiknek is sokat segíthet, hiszen költséges beszerzési program nélkül alakíthatják ki a munka során használt eszközparkot, elsősorban azok megvásárlását támogatva (részben vagy egészben). Érdekes módon az amerikai cégek kétszer inkább hajlanak erre, mint európai társaik, míg a kínai, indiai és brazil alkalmazottak esetében jellemző leginkább, hogy saját maguk intézik a beszerzést, ami nyilván a fejlettségi mutatókra vezethető vissza.

A válaszok alapján azonban kiderült, hogy az elkövetkező néhány évben alaposan átalakul majd a jelenlegi kép. A BYOD terjedése jegyében a megkérdezett igazgatók 38 százaléka tervezi a saját eszközök céges beszerzésének, azok kiosztásának leállítását a dolgozók között, 2016-tól ezt már ők is inkább az alkalmazottakra bíznák - sok esetben minden bizonnyal a költségeket is áthárítva ezzel. Az elvárások ugyanis nem változnak, a munkaadók továbbra is számítanak majd a szóban forgó mobil eszközök (okostelefonok és táblák) alkalmazására, bár az még nem egészen világos, hogy mennyien lesznek hajlandók támogatni az egyéni vásárlásokat.

Mi több, 2017-re már a munkaadók fele számítana ezen eszközök felhasználására, ehhez pedig mindenképpen szükséges lenne a BYOD rendszerének megfelelő kialakítása és támogatása. Az illetékesek a legtöbb esetben még nem igazán értékelik (vagy értik) ennek előnyeit, alig 22 százalék érzi úgy, hogy minden szempontból kielégítő javaslatot tett erre a cégen belül, ellenérzéseiket tehát még nem sikerült leküzdeni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • 17735 #22
    A multik általában adnak mobilt, mert kell, hogy munkaidőben, esetleg ügyeleti munakörben bármikor elérhető legyél. A kapott mobil olcsó, az emberek többségének nagyobb az igénye, így pl. nálunk is az emberek többsége okostelefont vesz magának, a céges butafon pedig a szekrényekben rohad. Eredetileg erről szól a BYOD. Következő szint, hogy a cég által biztosított egyenbillentyűzet/egér helyett is az emberek egy része vezetékmentes/makrózható billentyűzet és egeret vesz, erre is már sok példát láttam a cégnél. A másodállásomban pedig olyat, hogy a lassú PC helyett a saját gyors laptopját használja valaki. Win-win szituáció az utolsó eset kivételével, mert saját notebook esetén a rendszergazdák infarktus-közeli állapotba kerülnek, ha a céges hálót védeni kell egy nem domain-tag, nem menedzselt magán-notebook-tól: na ez a Bring Your Own Disaster.
  • Szlajos #21
    Én nem fejlesztőkben gondolkodtam eddig, hanem mezei user-ban.
  • Komolytalan #20
    Maradjunk annyiban, hogy az a vezető piackutató olyan hülye volt a témához, mint a s.gg szüretkor. Nincs az a fejlesztő aki megvegyen időnként 10 milliós licenszeket, hogy aztán odaadja a cégének használatra, ingyen.
  • Szlajos #19
    Igen. A másik komoly spórolási tétel a cégeknek (a gépek ára mellett) a licensz díjak. Ugyebár, ha neked már úgy is megvan, beéred valószínűleg kevesebbel is (mint az új ár). Vagy eleve free (vagy le sem merem írni, hogy feltört) programot használsz.
  • Komolytalan #18
    Meg gondolom saját szoftverlicenszek, stb. Egyébként ez is megoldható - ha kifizetik nekem KP-ban, én meg tudom venni a fejlesztőeszközeimet a saját nevemre. És ha dobbantok másik céghez az nyilván marad az enyém, hiszen licensz nem ruházható át. Visszafizetni meg nyilván nem fogom, hiszen honnan tudjam, hogy a másik cégnél ezekre lesz-e szükségem?
  • end3 #17
    Megoldják ezt rövidesen az oprendszerek fejlesztői. Céges profil - privát profil... (Ha az igények jelenkeznek, megszületik a megoldás is.) Így is "százmillióan" szkennelik és indexelik naponta a számítástechnikai eszközeinket. (Egyel több vagy kevesebb már nem számít.
  • Szlajos #16
    Volt szerencsém egy vezető piackutató egyik emberének az előadásához. Ő nem csak a saját mobiltelefonok használatát jósolta, de szinte valamennyi informatikai eszközét is (pl. saját notebook). Indokolta ezt azzal, hogy a felhasználónak is jobb, ha a megszokott gépén, a megszokott progjamjait használva tud dolgozni. Vagyis dolgozói igényként van beállítva a dolog.
    Egy valamire azonban sosem térnek ki. Mi lesz a helyzet az IT Security területén? Hogyan fog ez a sok maszek gép a céges hálózathoz csatlakozni? A céges gépeken jelenleg is rengeteg policy fut. A sajátomra nem szívesen engednék fel ilyeneket.
  • Vol Jin #15
    Állást kínál rovat az expresszben:

    Építőipari vállalat gépjárművezetőt keres betonkeverő dömperrel minimálbér jeligére. Érdeklődni lehet a józsefvárosi gólya presszóban.
  • Komolytalan #14
    "Ez kb olyan mintha raktárosi munkához saját targoncát kellene vinni."
    Pizzafutár szerinted kinek az autójával/motorával hordja a kaját? Naná hogy sajáttal. És csak a benzint fizetik bele - menetlevél, és egy virtuális átlagfogyasztás alapján -, az amortizációt nem.

    Ezzel amúgy semmi baj sincs. A céges telefon egyébként is nyűg. Ha fizetik a részletes számla költségét, meg azokat a hívásokat amiket a cég érdekében folytattam, akkor az SMS-t meg adatforgalmat megkapja ingyen a cégem.
  • warcat #13
    Nagyon elmegyünk már egy általánosabb téma felé,de igazából ott is van a kérdésedben a válasz: "kivételesen".Minden korszak embere hajlamos volt azt hinni,hogy valamilyen különleges időszakban él,ez nyilván segít abban,hogy igazolja magának a létezése értelmét,de visszatekintve persze már más a helyzet,ez lesz velünk is :)