SG.hu

Héliummal töltött Hitachi merevlemezek

A Hitachi új, héliummal töltött merevlemezeinek piacra dobása újabb technológiai fejezetet nyit a merevlemez-evolúció történetében. Ez is bizonyítja, hogy a piac exponenciálisan növekvő tárolási kapacitás igényére továbbra is elsősorban a merevlemez-technológia adja meg a választ.

A merevlemezek héliummal való feltöltésének technológiáját nyolc évig fejlesztette a Hitachi, mire megérett a sorozatgyártásra. Merevlemezgyártó berkekben már a 2000-es évek elején megszületett a koncepció, miszerint a kisebb súrlódású hélium gázzal való feltöltés csillapítja a rezgést a merevlemezek belsejében. Így nagyobb pontosságot lehet elérni az írási és olvasási műveletek közben, ami nagyobb adatsűrűséget, vagyis azonos méretű felületen több adat tárolását teszi lehetővé. Azonban 2005 körül, nagyjából a 2-300 gigabájtos merevlemezek piacra dobása előtt, a merevlemez gyártók azt a feladatot adták fejlesztőmérnökeiknek, hogy állapítsák meg, melyek a mechanikus működésből fakadó kapacitáskorlátok. A legtöbb kutatás azt mutatta, hogy a korlátokat elérték, a merevlemezes technológiával nem növelhető tovább a tárolókapacitás.

Az élet szerencsére nem igazolta a félelmeket. Megjelent a perpendikuláris adattárolás a Toshibától, amely több mint háromszorosára növelte az elérhető adatsűrűséget. A mérnökök mind tovább és tovább növelték a merevlemezek kapacitását a növekvő piaci igényeknek megfelelően. Ennek köszönhető, hogy a merevlemezek az adatátviteli sebesség, a tárolókapacitás, az élettartam és a bekerülési ár versenyében ma is élen járnak.

A laptopok 98%-át ma is merevlemezzel adják, egyelőre táblagépekben, telefonokban és egyes laptopok esetében használnak SSD-t (Solid State Drive-ot), vagyis Flash alapú, félvezető adattároló eszközt. A szerverekben a hagyományos HDD meghajtók mellett már megjelentek a merevlemez és SSD technológiát ötvöző hibrid meghajtók. Az SSD-k ára viszont még most is jóval meghaladja a merevlemezekét, kapacitásban pedig továbbra sem versenyeznek velük. A Hitachi bejelentése azt valószínűsíti, hogy ez a következő néhány évben még így marad.

Az új technológiák ritkán terjednek el gyorsan a piacon, ez főleg hardver megoldások esetén igaz. Az adattárolók kapacitásának növekedését továbbra is a piac gerjeszti, a tárolt adatok mennyisége exponenciálisan nő. A cloud vagy felhő alapú szolgáltatások (távoli adat vagy alkalmazás kiszolgálók) térhódítása pedig tovább fogja növelni a minél nagyobb adatsűrűségű és kapacitású adattárolók iránti igényt.

A gyártási folyamatban ezek a merevlemezek is tisztatéri (pormentes levegőjű) környezetben vannak, és csak az utolsó fázisban töltik fel őket héliummal, vagyis cserélik le a bennük lévő levegőt héliumra. A héliumos töltés azt eredményezi, hogy nagyobb lehet az adatsűrűség a tároló felületeken. Emiatt az író/olvasó fej pozícionálása valószínűleg jobban tolerálja majd a rendszerben bekövetkező változásokat. Ez azt jelenti, hogy egy meghibásodás után nagyobb lesz az esély az újraindulásra, ami valamelyest kompenzálja a technológiai nehézségek növekedését az adatmentő szakemberek számára.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Jawarider #8
    "A legtöbb kutatás azt mutatta, hogy a korlátokat elérték, a merevlemezes technológiával nem növelhető tovább a tárolókapacitás. "

    Tuti ?
  • SiroMokuska #7
    Igen hülye a kérdés, mert a tányér felett a fej légpárnán lebeg. Magyarán a mágnesezhető felület 1 aluminium tárcsára van felvíve. A tárcsa forgása a súrlódás lévén mozgásba hozza a HDD-ben lévő levegőt, beszorítva azt a fej és a lemez közé.
    Idézet a wikipediából :- A fej körülbelül 1 (Hitachi, régebben IBM meghajtókban 0,19) nanométeres légpárnán repül a lemez felett, ezért egy apró porszem is tönkreteheti azt.
    A cigi füstjének 1 részecskéje kb. 0,35-0,20 be sem férne.
    Tehát a vákum nem jó.
    Az adatsűrűség növeléséhez elengedhetetlen a fej minél pontosabb helyzete. Ha a levegő áramlása megzavarja a fej pontos magasságát a tányér felett, akkor próbáljunk ki más gázt. Ehhez kellett 8 év milyen gáz, sűrűség, viszkozitás ...
  • csimmasz #6
    Na ez egy korrekt hsz!
    Igy már jobban értem, nyilván laikus szemml triviálisnak tűnő dolgok mögött bonyolult technikai megoldásoknak kell lenniük.
    A két fejes winyó viszont talán nem lenne sokkal drágább viszont a szimultán irás/olvasás nem lenne rossz vagy amikor több program kér egyszerre adatot.
    az lérést is biztos nagyban javítaná, bár lehet két sata portot kellenne felhaszbálni vezérlőfejlesztés talán az ntfs sem támogatná, stb, akkor meg már inkább két winyó és raid 0 ba.
  • Arep #5
    Valójában nem a hélium berakása a nagy szám, hanem azt oldották meg, hogy hogyan lehet elérhető áron úgy megcsinálni a vinyót, hogy abból több évig ne szivárogjon el a hélium. Mert ugye a belseje nem egy teljesen zárt doboz (vezetékeken jönnek ki az adatok), másrészt rázkódást és hőmérséklet változást is ki kell hogy bírja. Vákuum esetén még nehezebb dolog lenne a levegő beszivárgásának meggátolása.
    A fejrendszer duplázása valszeg sokkal bonyolultabb, mint 2 vinyót raid-be kötni. Te se vennéd meg a 2 fejes cuccot 3x annyiért. Az SSD-vel meg max olvasási sebességnél venné fel a versenyt, az elérési idő nem csökkenne lényegesen. Abban pedig az SSD-k százszor gyorsabbak.
  • csimmasz #4
    meg azt sem értem miért nem lehet megduplázni a fejrendszert a kis karokkal meg mindennel együtt, nem lenne sokkal gyorsabb az irás olvasás, ráadásul mehetne egyszerre is, nyilván sokkal bonyolultbb vezérlés kellene neki, de lehet fölvenné a versenyt az SSd vel.
  • csimmasz #3
    Biztos hülye kérdés de a levegő vagy hélium helyett miért nem szivattyúzzák ki azt belőle, akkor még akkora ellenállása sem lenne, igaz akkor csillapitani sem tudná a közegellenállás a rezgéseket vagy mi.
  • Arep #2
    A hdd nem csipszes zsacskó.
  • szombi #1
    Csak tudnám hogy mi tartott ezen 8 évig. A csipszes zacsikat is a művelet legvégén töltik fel nitrogénnel, már vagy 30 éve. Azt sem 8 évig fejlesztették. Legközelebb a fára fogunk visszamászni?