Berta Sándor

Az internet az emberiség negyedik kommunikációs korszaka

A Next 2012 berlini konferencia egyik legérdekesebb előadója Alexander Bard svéd író és művész volt, aki az emberiség történetét négy kommunikációs korszakra osztotta fel.

Bard azt vallja, hogy az iskolákban tanultak helyett az emberiség történetét kommunikációs korszakokra osszuk fel. Az író, tudós, zenész szerint összesen négy kommunikációs korszak volt eddig az emberiség történetében és mi jelenleg a negyedikben élünk. Az első korszakot a beszéd megjelenése jellemezte, a beszéd által emelkedett fel ugyanis az ember az állatok közül. A második korszak az írás megjelenése, mivel így lehetővé vált, hogy a gondolatainkat az agyunkon kívül is eltároljuk. Mindez azt jelentette, hogy a társadalom egy tagjának a tudása azután is megőrizhető lett, hogy az elhunyt. Az írásnak köszönhetően építhetett fel civilizációkat az emberiség.


A harmadik kommunikációs korszak a könyv megjelenése. A nyomtatás segítségével sikerült az információhordozók költségeit annyira lecsökkenteni, hogy mindenki megengedhette magának a képzést. Az európai országokban a 19. század közepére közel 100 százalékossá vált az írástudók aránya, így jöhettek létre a sajtóorgánumok, a rádió és a televízió. Megvalósult az, hogy egy adó több helyre juttathatta el az üzenetét. Ez a harmadik korszak az internet megjelenésével zárult le, a hálózatba kötöttség ugyanis lehetővé tette az emberek között közvetlen kommunikációt, ráadásul megjegyzéseket fűzhettek az elhangzott hírekhez.

A negyedik kommunikációs korszak, az internet alapvető változásokat hozott az életünkben. Bard szerint sarkítva azt is mondhatnánk, hogy nincs szükségünk földrajzi tudásra. A földrajz napjainkban gyakorlatilag arra korlátozódik, hogy mekkora távolságra vagyunk a mobiltelefonunktól; magyarán, aki nincs jelen a virtuális térben, az gyakorlatilag esélytelen az online társadalomban. Az emberek ma már lassan nem nemzetállamokban élnek, hanem kis közösségekben, csoportokban, hálózatokban, vagy ahogy Bard nevezi: törzsekben. A felhasználók két csoportra bonthatók: aktívakra és inaktívakra, tartalmakat készítőkre és tartalmakat fogyasztókra.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • johnsmitheger #25
    "aki nincs jelen a virtuális térben, az gyakorlatilag esélytelen az online társadalomban" - aki ezt kijelenti az egy ostoba barom, de elnézem neki, ha részegen hányás közben böfögte ki magából pénzért :)
  • mizar1 #24
    Ez az ember tényleg ennyire okos?
    Hogy ezt fölfedezte!
    Hihetetlen intelligencia!
    Hatmilliárd ember törte a fejét és végül egy észrevette!
    Micsoda fölfedezés!
  • Katalizátor #23
    Az internet nem rossz vagy jó, egyszerúen csak mi alakítjuk. Mivel sok a hülye, ezért az a neten is nyomot hagy.
  • rotator #22
    Az úriember az Army of Lovers-szel több életre előre megteremtette magának a betevőt, szóval hátralevő éveiben bőven ráér hülyeségekről beszélni.
  • bvalek #21
    A lapozható könyvet az első században találták fel. Talán a bácsi inkább a nyomtatásra gondol. Bár ha ilyen keveset tud az írás történetéről, lehet hogy jobb ha nem vesszük túl komolyan az ötleteléseit.
  • vmiki88 #20
    Csak közben az átadott tudás teljesen megváltozhatott pár ilyen átadást követően.
  • FoodLFG #19
    A cigányok nem is Európa része, ahogy a afrikai/arab/stb bevándorlók sem. Csak valahogy idekerültek, mi meg túl jó fejek voltunk velük, hogy nem kényszerítettük őket beilleszkedésre. Most meg itt burjánzanak. Szívás.
  • FoodLFG #18
    jaja semmi köze a közösség építéséhez.
    A bloggá korcsosult igénytelen indexes részlegeket pakolják oda ki + az aktuális politikai botrányokkal foglalkozó blogokat + egy-két puncit. Azt csá.
  • mad mind #17
    Ő Európáról beszélt és nem a vándorcigányokról. Azok nem jelentek meg semmilyen statisztikában a 19. század közepén. Meg neki svédként, Európa, a németek, britek és svédek által behatárolt háromszög.
  • Gladiator #16
    Pont ezt akartam írni. Valamint ez se teljesen okés:

    "Mindez azt jelentette, hogy a társadalom egy tagjának a tudása azután is megőrizhető lett, hogy az elhunyt."

    Az előtt is megőrizhető volt az által, hogy elmondta valakinek, az is elmondta vkinek, stbstb. Tehát fennmaradt a tudása.