Berta Sándor

Magyarország is aláírta az ACTA-t

Az Európai Unió és 22 tagország, köztünk hazánk képviselői hivatalosan is aláírták Tokióban a sokat támadott Hamisítás Elleni Kereskedelmi Egyezményt (ACTA). Az ügyben a végső döntést a nemzeti országgyűlések és az Európai Parlament hozzák majd meg.

A hírt a japán külügyminisztérium jelentette be. Az ACTA célja, hogy az aláíró államok összehangolják a termékhamisítások és a szerzői jogsértések elleni küzdelmüket, illetve intézkedéseiket. A szerződést korábban számos bírálat érte, elsősorban amiatt, hogy a készítők teljesen titokban tárgyaltak a dokumentumról és annak részleteiről. Az ACTA bizonyos pontjai tovább korlátozhatják az állampolgárok online jogait.

Az ACTA-t tavaly ősszel már aláírta Ausztrália, Japán, Kanada, Marokkó, Új-Zéland, Dél-Korea, Szingapúr és az Egyesült Államok képviselői. Az Európai Unió, az uniós tagállamok, Svájc és Mexikó viszont akkor még nem jegyezte ellen a dokumentumot. Az egyezményről a 2005-ös G8-csúcsot követően kezdett el egyeztetni az EU, az USA, Ausztrália, Kanada, Japán, Mexikó, Marokkó, Új-Zéland, Szingapúr, Dél-Korea és Svájc, azzal a céllal, hogy nemzetközi irányelveket állapítsanak meg a hamisítás és kalózkodás elleni hatékonyabb fellépés érdekében. A megállapodáshoz 2013. május 1-jéig lehet csatlakozni.


Lengyelországban több tüntetés volt ellene a héten

A 22 európai uniós tagország között van Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Franciaország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Svédország és Nagy-Britannia. A hírt azonnal támadták a civil szervezetek, köztük a francia La Quadrature du Net, amely közleményében hangsúlyozta: az aláírási ceremónia a demokratikus folyamatok megkerülésének szimbóluma és a cél az innováció és a véleményszabadság elnyomása.

Jörg Leichtfried és Josef Weidenholzer osztrák EP-honatyák, illetve Sonja Ablinger és Johann Maier osztrák parlamenti képviselők azonnal bírálták az egyezmény aláírását, mondván az ACTA-val szemben komoly adatvédelmi aggályok merültek fel. "Az ACTA masszív beavatkozást jelent a digitális alapjogokba. Az egyezmény olyan alapvető polgári jogokat kérdőjelez meg, mint a véleményszabadság, az adatvédelem és a magánszféra" - jelentették ki a politikusok. Johann Maier továbbá azt követelte, hogy az európai uniós adatvédelmi biztosok haladéktalanul foglalkozzanak a kérdéssel.

Az ACTA végleges tervezete 2010 decemberében készült el. A megállapodást ellenezték az európai jogászok, mivel úgy vélték, hogy több ponton is sérti az európai jogot. Az ACTA aláírásának jogszerűségét tavaly októberben vitatta egy amerikai szenátor. Az elmúlt napokban több órára leálltak a lengyel közigazgatási szervek honlapjai. Mint kiderült, olyan hackerek támadták és törték fel a portálokat, akik a lengyel kormány azon terve ellen tiltakoztak, amely szerint az ország csatlakozni kíván a Hamisítás Elleni Kereskedelmi Egyezményhez.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Airbus A380 #13
    Bedőlt a Moovshare és a Novamov is...
  • Vorpal #12
    Bár csak akkor is kinyitották volna a szájukat amikor mindenki a sopa ra meg a pipa ra recskázott.

    Egy tanulmány szerint, amíg internet van, addig forradalom nincs, mert mindenki kényelmesen otthon monitor huszárkodik, na ez az anonymous...
  • Lollerka #11
    We are Anonymous.
    We are Legion.
    We do not Forgive.
    We do not Forget.
    You should've expected us
  • kriszwells #10
    Jól mondod! "Az egészben az a szomorú hogy az emberek 90% nem is tudja miről van szó, vagy egyáltalán nem tud erről."

    De én pl. tudok erről, mert olvastam már több helyen, de ennek ellenére szeretném megjegyezni, hogy nem értem teljesen a dolgot. Valaki elmagyarázhatná.

    Ilyet olvastam: "A szerzői jogi szabályozás reformját kitűző Kalózpárt nevű magyar civil szervezet szerint az ACTA bevezetése káros hatással lenne a szólásszabadságra, a kultúrához való hozzáférésre, a magánélethez fűződő jogra, a nemzetközi kereskedelemre és az innovációra is."

    Értem, a kultúrához való hozzáférés dolgot, nem tölthetsz le, film, zene, könyv stb... megvenni meg nem fogsz annyit mint amennyit ingyen letöltöttél, ergo kevesebb ilyen kultúr dologgal találkozol.

    Nah de pl. itt a "R.I.P. "demokrácia maradéka" ez hogy kell érteni? Vagy a nemzetközi kereskedelemre és innovációra gyakorolt hatását?

    Meg a szólás szabadságot? Ha azt mondják h nem lehet semmilyen fórumot, blogot stb használni a gondolataink kifejtésére azt akkor értem, de akkor ebben a dologban is ilyesmi van?
  • nlght #9
    R.I.P. "demokrácia maradéka"
    a nép háta mögött, teljes kussban átvinni egy ilyen törvénytervezetet, no comment, irány a diktatúra, nem kell ide demokrácia... a köv. törvény pár év múlva a kötelező spyware telepítése lesz az otthoni gépedre és az agyba ültetendő RFID chip... simán kinézem a sok pénzéhes politkusból, hogy ezt is megszavazzák bizonyos összegért

    off: nem akarok flamet, csak személyes vélemény, egyedül abban bízok, hogy a jobbik (ha nyerne 2014-ben) eltörli ezt a sok szart, amit a fidesz az emberek arcába lapátolt.
  • RiSeForMuSiC #8
    Ugyanezt kérdezném a nagypofájú "szabadságharcos" fideszesekről? Vajon most hol a nagy "Brüsszel nem diktál" melldöngetés? Vagy most jó helyről jön a pénz suttyomban a pártkasszába?
    Tetsuo-nak igaza van, csak én kitolnám kicsi: Deák Ferenc óta nem volt olyan kormánya az országnak, aki rendesen képviselte volna a magyar érdekeket.
  • Reparamorf #7
    Erről talán népszavazást kellet volna kiírni...
    Az emberek nagy része fel sem fogja, hogy ezzel bedugta a nyakát a kötélbe.
    Lehet, hogy a sok politikai manőver mostanában, ennek az elrejtésére történt?
  • Extec #6
    Az egészben az a szomorú hogy az emberek 90% nem is tudja miről van szó, vagy egyáltalán nem tud erről. Titokban beiktatni egy olyan törvénymódosítást ami minden embert érint, közben senkit nem kérdezve róla jellemzi a mostani világ kormányait... Magyar nyelven alig egy tucatnyi portálon lehet csak róla olvasni, ezért én azt ajánlom mindenkinek aki tudja mi ez, mondja el minden ismerősének hogy miről van szó még nem késő! Ébredjetek már fel emberek, ha így haladunk szép új világ elé nézünk...
  • Tetsuo #5
    Lengyelorszagban legalabb tuntetnek emiatt. Ott azert a szabadsag mindig fontosabb, mint holmi orwelli ideologiak.
    Magyarorszagon a liberalizmus terjedese miatt a nemzet szaz felé van osztva. Mindenki mas-mas nezetet vall. Itt mar mindent be lehet vezetni egy babkormannyal vagy a kovetkezovel...
    A teny: Horty ota nem volt kormany, ami a magyar erdekeket kepviselte volna.
  • gosub #4
    Na most hol vannak a nagypofájú LMP-sek? Mikor mennek az utcára?