Berta Sándor

A HP előkészíti a webOS részleg eladását

Hamarosan eldől, hogy melyik cég birtokába kerül a Hewlett-Packard webOS részlege, a Merrill Lynch befektetési bank jelenleg már a csoport aukcióját készíti elő.

A Reuters gazdasági hírügynökség tudósítása szerint: a HP komolyan vizsgálja a webOS eladását és hamarosan aukción akarják értékesíteni a fejlesztőrészleget. Érdeklődőkből nincs hiány, a Reuters négy bennfentesre hivatkozva arról számolt be, hogy a webOS-t az Amazon, a Research In Motion (RIM), az IBM, az Oracle és az Intel egyaránt megvásárolná. A tranzakción a Hewlett-Packard várhatóan több százmillió dollárt kereshet majd.


A HP az elmúlt egy esztendőben gyakorlatilag alig foglalkozott az operációs rendszerrel és annak fejlesztésével, ezért várhatóan a kiindulási ár nem lesz túlzottan magas. A webOS értékét azonban jelentős mértékben emelik a hozzá kapcsolódó szabadalmak. Ugyanakkor elemzők arra figyelmeztettek, hogy az óriáscég rendkívül sokat bukhat a webOS eladásán, hiszen tavaly áprilisban 1,2 milliárd dollárt fizetett ki a Palmért, éppen ezért a HP vezetői is bizonytalanok, így egyáltalán nem biztos, hogy az aukcióra valóban sor kerül. Ugyanakkor az eladás mellett szól, hogy a konszern a licencdíj-fizetésekből nagyon sokat profitálhat.

A webOS-t a szakértők mindig egy olyan operációs rendszernek tartották, amely komoly fejtörést okozhat a konkurens szoftvereknek, azonban sem a Palm, sem a Hewlett-Packard nem tudta azt az őt megillető pozícióba juttatni. A webOS jövője azután vált bizonytalanná, hogy augusztusban Leo Apotheker akkori vezérigazgató kijelentette: a HP felhagy a számítógépgyártással és megválnak minden olyan terméküktől - okostelefonoktól, táblagépektől -, amelyen a webOS fut. Bár felröppent olyan hír, hogy a Samsungot érdekelné az operációs rendszer, a dél-koreai cég később cáfolta ezt. A HTC előbb szintén cáfolta a hasonló információkat, majd később megerősítette, hogy szeretne operációs rendszert vásárolni. Lehetséges jelölt volt még a Facebook is. Az Amazon érdeklődéséről pedig október elején számoltunk be, a vállalat azonban nem csak a webOS, hanem a Palm iránt is érdeklődik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • lordsithlord #3
    Jogos, a vásárlóval fizettetnék meg, de ha nem tudnak olyan árat meghatározni, amit a vásárló ki is lesz hajlandó fizetni, akkor ott a bukta lehetősége is.
    azért egy saját oprendszeren sokkal kisebb a bukta esélye, tekintve hogy ha nem válik be, még mindig mondhatják, hogy akkor most adnák el (igaz, egy bukta veszíthet a rendszer értékéből).

    Ugyanakkor ha azt nézzük, hogy az első szériás HP tablet-ek az áruk miatt buktak meg (leárazás után vitték őket, mint a cukrot), akkor nem beszélhetünk egyértelműen a WebOS bukásáról. Sőt, tekintve, hogy elkapkodták a gépeket kiárusításkor, tekinrtet nélkül arra, milyen rendszer fut rajtuk, lehetséges, hogy ha a vasat képesek normális árra leszorítani, akkor maga az os is arathatna.
  • Cat #2
    A jogdíjat a vásárló fogja megfizetni, nem a cég. Nem mellesleg szerintem az ingyenes Android konkurencia mellett pl. a Microsoft biztosan nem kérne olyan magas árat, hogy az ellehetetlenítené a piacon, ők is vágynak a - kifejezetten a táblagépekre kifejlesztett, de szinte senki által nem használni tervezett - Windows 8 sikerére.
  • lordsithlord #1
    Ez egyre érdekesebb.

    Bejelentik, hogy lesz még HP táblagép, de ezek szerint nem saját oprendszerrel? Ezt elég nehéz elhinni, tekintve hogy ha külső oprendszert használnak, akkor amit esetlegesen nyerhetnek a WebOS eladásán, el is bukják a kifizetendő jogdíjakon...
    Mert ugyan ott van még a Palm, de az jelenleg messze nem alkalmas tablet oprendszernek, így ugyan valóban hozná a jogdíjakat, de ez még mindig nem biztos, hogy pozitív végeredményt adna, hiszen egy külső cég nem kevés jogdíjat kérhet azért, hogy adott terméken az ő oprendszerük futhasson.