Berta Sándor

Több százmillió Chrome OS-felhasználóval számol a Google

A webes konszern operációs rendszere a számítási felhő technológiára és a HTML5-re épít. Kérdés, hogy mindez elegendő lehet-e a sikerhez? A cég vezetői mindenesetre optimisták.

A Google ugyan két operációs rendszert is fejleszt jelenleg, az okostelefonokhoz és tábla PC-khez szánt Androidot, illetve a netbookokhoz és a laptopokhoz szánt Chrome OS-t, azonban Sundar Pichai, a Chrome böngészőért és Chrome OS-ért felelős Google-vezető szerint ez nem probléma. "Pontosan ott vagyunk jelenleg, ahol szerettünk volna lenni. A Chromebookok csak nemrég jelentek meg a piacon, de mi hosszú távon gondolkozunk. Hat hetente megjelentetjük a Chrome OS új verzióját. Nincsenek konkrét célkitűzéseink a piaci részesedést illetően, de nem fektetnénk ekkora energiákat a fejlesztésbe, ha nem azzal számolnánk, hogy 3-5 éven belül több százmillió Chrome OS-használó lehet" - jelentette ki a szakember.


Pichai hozzátette: hisznek a számítási felhő technológiában és éppen ezért a Chrome böngésző az egész projektben kiemelt, mondhatni kritikus szerepet játszik. A program az elmúlt 3 évben a társaság stratégiailag egyik legfontosabb termékévé vált. A legtöbb szolgáltatásukat az emberek böngészőn keresztül érhetik el, jó példa erre a Gmail. A Chrome-ot azért fejlesztették ki, hogy javítsák ezt a webes élményt. Az elmúlt három esztendőben a Google összesen 150 millió felhasználót szerzett. Egyes országokban már a Chrome a piacvezető böngésző, de a legtöbb államban a második vagy a harmadik legnépszerűbb.


"Még izgalmasabbnak találjuk a HTML5 rendkívül gyors mértékű fejlődését. Azon fáradozunk, hogy a HTML5 szabvánnyá váljon, törekvéseink legnagyobb része ezt célozza" - mondta Pichai. A szakemberrel egyetért Wieland Holfelder, a müncheni Chrome fejlesztőcsapat vezetője is, aki úgy vélte: a HTML5 jelenti a jövőt, ez nem is lehet kérdés. Amennyiben a HTMl5 elterjed világszerte, úgy a felhasználók és a cégek hamarosan búcsút inthetnek a Flash tartalmaknak. A HTML5 elterjedéséhez azonban szükség van a számítási felhő technológia térnyerésére, ez utóbbi pedig a nagy teljesítményű böngészőktől függ.


"Nagyon erősen hiszünk a web erejében. A mobil web világát jelenleg a natív alkalmazások határozzák meg. Minél nagyobb teljesítménnyel rendelkeznek azonban a mobiltelefonok, annál jobbak lesznek a mobil böngészők és minél nagyobb adatátviteli sebességek terjednek el, annál erősebben jelennek majd meg az okostelefonokon a HTMl5 tartalmak. Egy darabig azonban a natív alkalmazások és a HTML5 egymással párhuzamosan fognak létezni. A webes programok egyre gyorsabban terjednek majd el és nagyon népszerűek lesznek" - hangsúlyozta Pichai.


A Chrome OS-ért felelős Google-vezető ugyanakkor azt nem tartja valószínűnek, hogy az Android és a Chrome OS valaha összeolvad. Ennek oka, hogy a két termék nagyon különbözik egymástól. A Chrome OS elsősorban a laptopok számára készült, míg az Android az okostelefonokhoz és a táblagépekhez. Pichai arra számít, hogy a két operációs rendszer egymás mellett jól meg fog férni és egyelőre nincsenek tervek arra vonatkozóan, hogy összeolvasszák a két szoftvert.


Bár a több százmilliós felhasználói tábor túlzásnak tűnik, azonban Sundar Pichai már 2008 novemberében közölte, hogy a Chrome piaci részesedését elsősorban úgy akarják majd növelni, hogy megállapodást kötnek az OEM-gyártókkal. Ez a megoldás működhet a tavaly decemberben bemutatott Chrome OS esetében is. Az operációs rendszert egyébként offline móddal is bővítik és Samsung már piacra dobta az első Chromebookokat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Alfa Of NS #54
    Beszoptad, nem értesz te a szoftvergyártáshoz Ajánlom figyelj engem, sokat tanulhatsz tőlem.
  • Rotyoka #53
    Ebből nem mented ki magad ember
  • Alfa Of NS #52
    Ne keverd a kernelt és az operációs rendszert! Az Android különbözik annyira pl a Debiántól, hogy ne lehessen egy operációs rendszernek nevezni. Ezért helyesebb a Linux kernel alapú operációs rendszer fogalma. Amúgy az Android némileg módosított Linux kernelt használ és nem is támogat minden könyvtárat.
  • Rotyoka #51
    Akkor elmondanád nekem, hogy egy linux kernelre épülő oprendszer mi ha nem linux? :DF:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
  • lcee #50
    persze ez angolul van eredetileg csak a chrome lefordította...
  • lcee #49
    Böngészőről jut eszembe
    Az miért lehet, hogy ha rákattintok egy cikkre, igoogle-ból, vagy hírlevélből, akkor ez jön be

    Az Ön böngészője kért, hogy az átjáró nem értette.

    Lehetséges okok:

    Az Ön böngészője sérti a HTTP/1.1 protokollt.
    Van egy működési problémák a böngésző és a proxy.
    Lehetséges megoldások:

    Forduljon a rendszergazdához segítségért.
    Lépjen kapcsolatba a tűzfal támogató csapattal segítségért.
    Az oldal által generált tűzfal, h szeptember 12. 08:05:46 CEST 2011.

    Ha simán a főoldalra megyek és onnan lépek akkor viszont jó...
  • Alfa Of NS #48
    "Gondolom ha nem Android lenne az OS neve hanem linux, máris nem lenne olyan népszerű... Pedig nem más mint linux"

    Nem, az Android, mint operációs rendszer nem hogy nem Linux, hanem tökéletesen az ellenkezőjét képviseli, mint a Linux. Ezért használható.
  • Alfa Of NS #47
    "Attól még a faszagyerek linuxosok 1 évtized alatt nem tudtak elérni 10% részesedést,"

    Persze hogy nem, mivel a Linux disztribúció fejlesztőknek 15 évbe telt mire felfogták, hogy operációs rendszert nem maguknak kell fejleszteni, hanem a felhasználóknak.
  • Komolytalan #46
    Óriási tévedésben élsz. Az Androidról kb mindenki tudja, hogy végső soron egy linux, de az relatíve felhasználó barát. A másik hogy szinte semmivel sem kell kompatibilisnek lennie - egy vas, rajta telepített OS fusson 2 évig, utána úgyis kuka.
    Szerveren linuxot használok, mert arra egy jó választás. Mobilon elmegy, mert ott jóformán nincs konkurenciája (iOs, de az egy másik világ). PCs kliensként viszont egy vicc a linux.
  • Rotyoka #45
    Ha nem lenne minden gépre windows előre telepítve, és az emberek nem ott tartanának, hogy a számítógépre van egy olyan hogy windows és azzal megy, akkor hidd el nem itt tartanánk.

    Gondolom ha nem Android lenne az OS neve hanem linux, máris nem lenne olyan népszerű... Pedig nem más mint linux