Berta Sándor

Egységes 17,98 eurós rádiódíj minden német háztartásban

A német tartományok miniszterelnökei megállapodtak arról, hogy jelentős mértékben megemelik és minden háztartásra kiterjesztik az úgynevezett rádiódíjat.

A Tartományok Műsorszórási Bizottságának tagjai az egyes tartományok miniszterelnökei. A politikusok hosszas tanácskozás után úgy döntöttek, hogy a jövőben minden német háztartásnak 17,98 eurós rádiódíjat kell fizetnie havonta, akkor is, ha az adott családnak nincs rádiója, televíziója vagy éppen internet-hozzáféréses PC-je.

"A tartományok célja, hogy a közszolgálati rádiózás finanszírozását egy megfelelő alapra helyezzék, valamint jelentősen lecsökkentsék a rendszer ellenőrzési igényét és mindenekelőtt megóvják a rádiózásban résztvevők magánszféráját" - jelentette ki Kurt Beck, a Tartományok Műsorszórási Bizottságának elnöke, aki egyben Rheinland-Pfalz miniszterelnöke. A politikus azzal indokolta az intézkedést, hogy így megszűnnek a háztartások dupla költségei és minden családnak csak egy díjat kell fizetnie.

Az új átalánydíj nem csak a magánlakásokra, hanem az üzemekre is kiterjed. Utóbbiak a foglalkoztatott személyek száma alapján fizetik a jövőben a rádiódíjat. Így egy 15-49 embert alkalmazó cég kétszeres, egy 50-249 személyt foglalkoztató üzem négyszeres, egy 250-499 főnek munkát adó gyár nyolcszoros, egy 500-999 fős vállalat 12-szeres, egy 1000-4999 embert alkalmazó társaság 20-szoros, egy 5000-9999 személyt foglalkoztató konszern 60-szoros, egy 10 000-19 999 főnek munkát biztosító cég 100-szoros, míg a 20 000 vagy annál több munkavállalót foglalkoztató vállalat 150-szeres díjat köteles fizetni havonta. Egy 25 000 fős konszern tehát köteles havonta 2967 eurót befizetni. Érthető, hogy a felhasználók mellett a vállalkozások sem lelkesednek az ötletért.

A testület egyúttal arról is döntött, hogy a második lakással vagy nyaralóval rendelkezőknek csupán a díj egyharmadát kell befizetniük. Az új rendszert várhatóan 2013-tól vezetik be. Kérdés azonban, hogy mit szól majd mindehhez a német alkotmánybíróság. Paul Kirchhof német alkotmányjogász ugyanis korábban alkotmányellenesnek minősítette az elképzelést és szerinte az egész jelenlegi megoldás is korszerűtlen, valamint nem egyeztethető össze a mai felhasználói szokásokkal.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bakagaijin #18
    Igen, ez IS része a BBC-nek, csomóan nézik, autós tv-s műsorok közül egyik legnépszerűbb. BBC ezen kívül még rengeteg más műsort is forgat, nem értem miért lenne baj az ha jó műsort csinál egy állami tv, amit néznek is. Ráadásul a BBC esetén immár 70+ éve, (a rádió a 20-as évek óta). Sőt, tv-vel sem kell rendelkezned, HD-ben streamelik az adásaikat GB-n belül.

    Egyébként Magyarországon szerintem ennél magasabb a rádió díj, csak itt nem háztartások fizetik, hanem pl. éttermek, diszkók, de a mozik is (erre mondta Kálmán András, hogy biztos azért mert kiszüremkedik a zene)
  • emj195 #17
    ESZKÖZTÁR: Hallgass magyar rádiókat online!
  • emj195 #16
    ESZKÖZTÁR: Hallgass magyar rádiókat --> http://emj.ourtoolbar.com/
  • Garfield #15
    A közszolgálati műsorszolgáltatás ugyanaz a kategória, mint pl. az oktatás vagy az egészségügy, amelyek ugyancsak nem nyújthatók teljes egészében piaci alapokon.
  • halgatyó #14
    (Remélem, nem duplikálódott ez az üzenet)

    Először is: ez a 17,98 euró egy nagyon marketing illatú adat. Miért nem 18 Euró?
    Valahogy olyan érzést kelt az emberben, mintha nem a tényleges bekerülési költség szabná meg a fizetendő pénzt, hanem valami pszihés effekt.

    Mellesleg: vajon a kormány amikor kihozta ezt az adatot, akkor részletesen és hihetően megindokolta, hogy miért pont ennyi?
    Nem hiszem. Nem szoktunk hozzá errefelé (a naaaaaaagy demokráciákban) az ilyen indoklásokhoz. Csak lenyomják a torkunkon a hasonló döntéseket, a sajtó egyfolytában lihegi a fülünkbe hogy ez más országokban is...
    az ismétlés gyakorisága győzi meg a lakosságot, nem az érvek!

    Másik kérdés a kivetés és a behajtás módja. Nagyon lényeges kérdés.
    Az állami adóhivatal hajtja be, és NEM a rádiókészüléktől, hanem az ingatlantulajdontól függően.

    Ez bizony nem más, mint egy ingatlanadó.

    Sajnos, a lakosságnak fel kell készülnie arra, hogy ilyen trükkös tolvaj módszerekkel fogják kezelni a "megválasztott" országvezetések.
    Azt nem merik (????) kimondani, hogy akkor adót emelünk, vagy hogy bevezetjük az ingatlanadót (vagy megemeljük), hát valamire hivatkozva kivetnek valamiúj díjat. Még szerencsés, ha az állam szedi be és nem valami magánmaffia (fizetőparkolási moslék) hajtja be 10-szeresen, az állami erőszakszervezeteket is alkotmánytiprásra rávéve!

    További kérdés: a díj (adó) kivetésével egyidejűleg milyen garanciát (törvény) adott a kormány arra, hogy az így megtámogatott (????) "közszolgálati" adó nem lesz egy pénzhatalomseggnyaló szócső?????
    Hogy nem kell majd az ottani nézőknek az ottani betlenjánosokat és társaikat (jó sokan vannak ám, jóóó magas fizetésekért!!!) bámulniuk a képernyőn, akik megmagyarázzák nekik, hogy miről mit kell gondolni?
  • harcu #13
    Nem a BéBéCén megy a Top Gear, ahol olyan autókat tesztelnek, amiket máshova el sem visznek? Amikor szarrá farolnak egymillió eurós kocsikat, akkor azon gondolkozom, ha összetörik, ki fizeti meg? Vagy biztosítva vannak, de mekkora áron. Biztos, hogy egy közszolgálati műsor?
  • nlght #12
    Ennyiért már 80/20 Mbit-es netet lehet venni...
  • bippo #11
    Tisztára modernkori füstadó :)
  • [HUN]FaTaL #10
    Ha nem tudják fent tartani magukat, akkor szüntessék meg. Miért fizessek olyanért, amit sohasem nézek?
  • sanjero #9
    Kell a fenének olyan csatorna amit senki nem néz...