Berta Sándor

A médialejátszók ellenére sem halott a rádió

Az Apple készüléke hiába forradalmasította a szórakoztatóipart, a klasszikus médiák tartalmai még mindig elérhetők.

A rádió végét már sokszor megjósolták, ám a klasszikus sajtóorgánum keményen tartja magát. Legnagyobb előnye talán pont a rugalmasságában rejlik, hiszen képes volt jól reagálni előbb az internet, majd az iPod megjelenésével kapcsolatos új kihívásokra is. Az online rádiók rendkívül népszerűek és az Apple terméke ahelyett, hogy végleg a múlt részévé tette volna a rádiókat, inkább segített nekik és ennek köszönhető, hogy az adások még egyszerűbben elérhetővé váltak.

Pedig 2001-ben, amikor Steve Jobs bemutatta az iPodot, sokan jósolták a rádió halálát. Az ok egyszerű volt: az új készülék képes volt akár 1000 zeneszám eltárolására és lejátszására. Emellett a dizájnja is csábító, divatos volt, ami a megvásárlására ösztönözte a felhasználókat. Az iPod, majd az azt követő Microsoft Zune és más klónok rövid időn belül etalonná váltak és leváltották az MP3-lejátszókat. Az emberek trendi médialejátszót akartak, s a rádió egy csapásra a háttérbe szorult. Ez a helyzet nem volt új, hiszen hasonlót éltek át a rádióadók vezetői az internet megjelenésekor és elterjedésekor is.

Napjainkban teljesen átlagosak a több órányi videót és zenét, valamint több gigabájt fotót és szöveges anyagot tároló hordozható készülékek, azonban a rádiók még mindig helyet követelnek maguknak a médiapiacon. A jelenség háttérokait kutatják a szakemberek, de nem igazán értik. Minden logikus szempont figyelembe vétele mellett a rádióknak már régen el kellett volna tűnniük a médiapiacról. De szerencsére nem így történt.

Hiába kínálnak a mobil eszközök szinte korlátlan lejátszási, szerkesztési és vágási lehetőségeket, az emberek egy részének igenis szüksége van a rádióra. Pedig egy MP3 lejátszó használatakor nem kell bosszankodni a reklámok miatt, nem kell hallgatni a rémes műsorvezetőket és csak a kedvenc dalok szólalnak meg. Mégis a rádió köszöni szépen, jól van, nem vegetál, hanem él és virul. Még az iTunes bolthálózat megjelenése, illetve a letöltések elterjedése sem igazán tudott komoly károkat okozni a klasszikus sajtóorgánumnak. Sőt, ha megfigyeljük, a rádió szépen, lassan meghódítja a többi készüléket is. Ma már a legtöbb mobiltelefonban van beépített FM-vevő, a felhasználók egy része kifejezetten igényli és el is várja a gyártóktól.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Cat #12
    "Jól látom, hogy kezd mindent ellepni az Apple itt az SG-n?"

    Az Apple tőzsdei kapitalizáció alapján már nagyobb értékű cég, mint a Microsoft.
  • Yv@n #11
    "- nem mindenki csak zenét hallgat a rádión.
    - Az autóban/városban pedig nem fognak az emberek netrádiót hallgatni."

    Szerintem itt némi keveredés van. Nekem itthon nincs rádióm, tehát netről hallgatom roxy-t, rádio1-et stb...

    Szóval netrádió alatt ne egy végtelenített mp3 playlistet érts, mert nem feltétlen az.
  • Gerygrey #10
    - Az autóban/városban pedig nem fognak az emberek netrádiót hallgatni.

    Szerintem Magyarországon ennek elsősorban a mobilnet díjszabása az oka.

    192 kilobit másodpercenként (ami már elfogadható minőségnek számít) másodpercenként 24 kilobyte, egy óra alatt 86 mega... Ha csak munkába menet és hazafelé hallgatom (2*30 perc, de általában több), az havi 1,7 giga adatforgalom úgy, hogy mást nem is csináltam a neten. A Vodánál havi 3000-ért van 2 gigás csomag, amit nagyjából 2-3 hét alatt merítenék ki csak rádiózással, ha a mostani zenehallgatási szokásaimat vesszük alapul. Még 128 kilobites adást hallgatva is erősen kérdéses a dolog, így marad a jó kis empéhárom, 256-320 kilobiten.

    Havi 2-3000 Ft lenne az az összeg, amit hajlandó lennék KORLÁTLAN mobilinternetre kifizetni, és akkor biztos, hogy mindig netrádiót hallgatnék.

    - FM adás vétele 1000x egyszerűbb eszközzel is megy, állandó és ingyenes.

    Nem feltétlenül egyszerűbb. A telefonomon van ugyan FM rádió, de nem tudom használni, mert csak a gyári (madzagos, kényelmetlen fülbedugós, a jó kis sztereó BT headsetemhez képest kritikán aluli hangminőséget produkáló) fülessel megy. Most kipróbáltam hogy antennaként bedugom a gyári fülest, hátha megoldható így hogy a BT fülesen szóljon a rádió, de nem adja. Vicces, hogy 2010-ben útközben könnyebben elérhető számomra a GPS navigáció, mint az FM rádió :)
  • xyl #9
    Ez komoly??? Nanemár!!! És hogy, betiltják? Csak FM, csak digitális, csak jó minőség, csak drága cuccal? Kezd nem tetszeni, ahogy az EU beleszól a dolgokba.
    Mint pl. az izzók...

    "Ugyanakkor arra az apró, ám a rádiók számára igen fontos tényre elfelejtett kitérni, hogy pár év múlva a televízióhoz hasonlóan, az analóg rádióadás is megszűnik az EU-ban, és csak digitális lesz."
  • bippo #8
    A jelenség háttérokait kutatják a szakemberek, de nem igazán értik.
    - nem mindenki csak zenét hallgat a rádión.
    - Az autóban/városban pedig nem fognak az emberek netrádiót hallgatni.
    - FM adás vétele 1000x egyszerűbb eszközzel is megy, állandó és ingyenes.
    Ha ezek túl bonyolult indokok, hogy megértsék, akkor gondolkodjanak még.
    (ilyen alapon a tévének vagy a video/dvd kölcsönzésnek is ki kellett volna halnia, hiszen ott az internet meg a Video on Demand. Hülyék.)
  • lorandnagy #7
    Szerintem az ember társasági lény. Szüksége van arra, hogy mások véleményét, másokat hallgasson. Vagy esetleg mások életébe belehallgasson, ezért néznek oly sokan barátok közt-öt:D
  • slickboy #6
    Jól látom, hogy kezd mindent ellepni az Apple itt az SG-n? Cikkekben, fotókban, de minimum a hajánál fogva legalább előrángatják az iPod-ot ha lehet.
  • Polemius #5
    Igazán nagyszerű semmiről nem szóló cikk, amiben több bekezdésen keresztül ismételgetik, amit két rövid mondatban le lehet írni. :)
    Ugyanakkor arra az apró, ám a rádiók számára igen fontos tényre elfelejtett kitérni, hogy pár év múlva a televízióhoz hasonlóan, az analóg rádióadás is megszűnik az EU-ban, és csak digitális lesz.
    Vagyis a régi készülékeket ki lehet dobni, vagy a környező országok adásait hallgatni vele.
    Ugyanakkor a digitális adás vételére alkalmas készülékek jóval drágábbak, az elterjedtségük pedig nálunk a nullával egyenlő.
  • hodobaj #4
    Meg sietni kell mert 30 perc és barátok közt. (az is van torrenten, de csak fél órával később az meg már nem Live)
  • hodobaj #3
    Bocs az Enter gombot nem találom mert sötét van:S