Berta Sándor

A zenék negyede már a neten kel el

A gazdasági világválságot és a zenei kalózokat okolja a Nemzetközi Zeneipari Szövetség (IFPI) a rossz eladási adatokért.

Továbbra is lejtmenetben halad a nemzetközi zeneipar szekere, derült ki az IFPI legfrissebb jelentéséből. A teljes ágazat forgalma 2008-hoz képest 7 százalékkal csökkent és "csak" 17 milliárd dollárt tett ki. Az okok mögött a szervezet szakértői szerint egyértelműen az Egyesült Államokban és Japánban csökkenő zenei eladások állnak. Ugyanez a folyamat ugyanakkor jól megfigyelhető az európai államokban is.

A Nemzetközi Zeneipari Szövetség a gazdasági világválság mellett - a megszokott módon - természetesen ezúttal is a legnagyobb eladásgátló tényezőnek a zenei kalózokat nevezte. Az IFPI példaként Spanyolországot említette, ahol az illegális tartalmak fájlcserélése kétszer annyira népszerű, mint Európa többi részén. Spanyolországban a forgalomcsökkenés 2008-hoz képest 14,3 százalékos volt, míg 1999-hez képest elérte a 60 százalékot. A szervezet becslése szerint 2015-re Európában 1,2 millió munkahely szűnhet meg a kalózkodás miatt a kreatív gazdasági ágazatokban.

Kontinensünkön elsősorban a zeneszámok és albumok illegális másolása és e kópiák terjesztése népszerű, míg Ázsiában a legnagyobb problémát a piacokon árult másolt műsoros CD- és DVD-lemezek jelentik. A szervezet azzal érvel, hogy a szigorúbb jogszabályok automatikusan javíthatnak a helyzeten. Példaként hozták fel Svédországot és Dél-Koreát; 2008-ban mindkét állam szigorított szerzői jogi törvényein és máris megfigyelhető, hogy a forgalom ismét növekszik.

Fontos megemlíteni, hogy a zeneiparban is megfigyelhető egy szemléletváltozás, igaz, ez nagyon lassan és nehezen megy végbe. A kiadók végre felismerték, hogy a digitális zenei szektor húzóágazattá válhat. Ennek köszönhető, hogy 13 országban nőttek az internetes zenei eladások és az ezekből származó forgalom elérte a 4,3 milliárd dollárt. Ez a szektor nőtt többek között Argentínában, Ausztráliában, Ausztriában, Dániában, Finnországban, Szingapúrban, Svédországban és Nagy-Britanniában is, ráadásul nem is akármilyen mértékben, 40 százalékkal. E folyamatnak tudható be, hogy ma már a globális zenei forgalom egynegyede a digitális szektorból származik. Ez az arány az Egyesült Államokban pedig elérte a 43 százalékot.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • feamatar #12
    szvsz az artisjus a legjobb a világon. Nekik köszönhetően az a 80GB zene ami a gépemen van mind legálisnak minősül.
    Ha már felkínálják a lehetőséget, illik kihasználni...
  • Dark Archon #11
    LOL, nyavajog a popmaffia. Ha nem ipar lenne, hanem szívvel-lélekkel csinálnák - ahogyan a rockzenészek - nem számítana a pénz.
  • Nasim #10
    De én sem helyeslem az illegális letöltést,annak ellenére,hogy szoktam letölteni egy-két dolgot ami törvényellenes.A valódi bűn az az ha valaki letölti és pénzért árulja.De van akkora reklám az internet,hogy amennyi hátránnyal jár annyi előnnyel is..
  • Gerygrey #9
    2015-re Európában 1,2 millió munkahely szűnhet meg a kalózkodás miatt a kreatív gazdasági ágazatokban.

    A kalózkodás, vagy a technika fejlődése miatt?

    Hány millió munkahely szűnhetett meg, amikor a vasúttársaságok többé nem vettek gőzmozdonyt, az emberek pedig lovat? Sajnos ilyen a világ, fejlődik a technika, és aki elavult terméket kínál, az éhen hal.
  • tmisi #8
    De érdekes módon a régi nagyokat még ma is sokan szeretik (Beatles, Rolling Stones, EDDA, Pink Floyd, stb.) Hiába mindenki azt hiszi, hogy ha megveszi a méregdrága technikát, akkor profi lesz. Hát nem. A "zeneipar" kifejezés nagyon is találó, futószalagos gyártás folyik manapság sajnos. :(
  • farxis #7
    aki nem szlovákiából rendel lemezt/ kínai piacon veszi matrica nélkül, sikeres ember nem lehet :D de már a többi adathordozót is érdemes íbélyen venni.
  • Amergin #6
    Megszűnik 1,2 M munkahely??? Ekkora demagóg dumát!! Azt tudom rá mondani, amit egy hőn szeretett miniszterelnökünk mondott:
    "Nem kell félni, nem fog fájni!" továbbá: "Akinek nem tetszik, annak el lehet menni! Itt lehet minket hagyni kérem szépen! Tessék, lehet menni!"
    Annak idején az ózdi kohászoknak is azt mondták mikor bezárt a gyár, hogy képezzék át magukat programozó-matematikusnak vagy informatikusnak, mert abból Németországban(!) hiány van.
    Engem viszont mélységesen megrendít, hogy a zeneipari guruk profitja nem növekedett az elvárásokank megfelelően és ezért gyűjtést fogok kezdeményezni a megsegítésükre
  • pasi29uk #5
    Támogatod te magad is ha memória kártyát, pendrájvot, üres CD-t stb... várásolsz. Ott az ARTISJUST matrica.
  • Nasim #3
    Na és mennyit csökkent a színvonala a zenének az elmúlt évtizedben?Mert már nem olyan jól eladható mint 20 éve,és ez nem a zenei kalózok hibája.Egy jó zenei albumért érdemes pénzt adni.
  • googlekereso #2
    Azaz 1.2 millió munkanélküli pedig a jogvédők és a kiadók lesznek
    A másik meg nemtom, de valahogy a zenészeken nem vettem volna észre, hogy rosszabbul élnek mint eddig, akkor most, hogy is van ez?(költői kérdés)
    Ezek a rohadt, tetves ************************************************************************************************************-k akkor is sírnának, hogyha növekedne a bevétekük, de nem baj egyszer csak kihalnak.
    A másik érdekesség meg az, hogy a filmipar mért nem nyavalyog? Nekik folyton nő a bevétel, akkor itt valamit ezek a kiadók csinálnak rosszul nem a vevők (másrészt meg ugyebár a kiadó lenne a vásárlóért nem pedig fordítva, de persze úgy is mindegy mit magyaráz egy egyszerű ember nekik)