Berta Sándor

Cenzúra keseríti a nyugati rádiók adásait

Bár mostanában a cenzúra és a hozzáférések blokkolása elsősorban az online portálok esetében merül fel, sajnos a nagy rádióadók sem legyinthetnek a téma hallatán.

Nem véletlenül adott ki közös nyilatkozatot a cenzúra és a zavaróadók alkalmazása ellen az öt legnagyobb nyugati rádióadó, a BBC World Service, a Deutsche Welle, a Radio France Internationale, a Radio Netherlands Worldwide és a Voice of America vezetője. Az öt adó összesen 60 nyelven sugároz több száz millió ember számára. A rádiók leginkább azt kifogásolják, hogy számos kormány próbálja meg ellehetetleníteni különböző módszerekkel a működésüket, megakadályozni egyes hírek nyilvánosságra kerülését.

A forgatókönyv hónapok óta ugyanaz. Greenwichi középidő szerint minden nap 14 órakor, amikor a Deutsche Welle (DW) Ruandában lévő adója megkezdi helyi műsora sugárzását, a 11.645 és 15.640 Khz-es sáv tele van zörejekkel. A rádióadások hallgatását gyakorlatilag lehetetlenné tévő zavaróadót az etiópiai kormány üzemelteti. A Deutsche Welle évtizedek óta működteti Ruandában az ultrarövidhullámú adóját. Az etióp hatóságok haragját alighanem az váltotta ki, hogy a műsorszóró objektíven számol be az Etiópia déli részén folyó polgárháborúról. "Komoly problémát jelent számunkra a hónapok óta üzemelő zavaróadó, mivel szinte egész Afrikát és Ázsia egyes részeit is helyi műsorral látjuk el" - hangsúlyozta Adelheid Feilcke-Tielmann, a DW nemzetközi részlegének vezetője.


A Deutsche Welle mellett az etióp kormány az Amerika Hangja (VOA) adását is zavarja. Az erre célra használt eszköz egyébként a hidegháborúból származik. A több tonna súlyú berendezés teljesítménye 100 000 Watt és még évtizedekkel ezelőtt az egykori Szovjetunióban készült. A DW a helyzetet úgy próbálja megoldani, hogy a műsorokat felteszi podcastként a honlapjára is. De a német adó műsorát nem csak Etiópiában, hanem Kínában is blokkolják és ott hiába próbálkoztak a rádióadók más módszerekkel, például podcastokkal és televízióadásokkal. "A gond ott ugyanaz, az eget a kínai kormány uralja. Ugyan 12 műhold működik jelenleg, de mindegyiket cenzúrázzák. A tucatnyi műholdból egy kínai gyártmány. A kínai kormány pedig bejelentette, hogy 2010-ig a többi tizenegy műholdat is kínai gyártmányokra cseréli le" - tette hozzá Adelheid Feilcke-Tielmann.

Oroszországban az Amerika Hangja ütközik ellenállásba. A VOA egyre kevesebb olyan helyi televíziót és rádiót talál, amely hajlandó lenne számára műsoridőt biztosítani. Jan Hoek, a Radio Netherlands Worldwide egyik vezetője kijelentette, hogy a legfontosabb feladatuk továbbra is az, hogy az embereket objektív módon tájékoztassák a világban történő eseményekről és biztosíthassák számukra a megbízható és független információkat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • tar86 #8
    Éljen a Kuruc infó!
  • daga #7
    lol, de ez tudjatok mirol szol, akarnak csinalni ott is demokraciat es folvasarolni jogilag bebiztositani mindent es rabszolgakat dolgoztatni minimalberert, aki erre nem jott ra az hulye! Beveszi ezeket a nagy szabadsag stb ... dumakat lol aztan meg fizetosse teszik az oktatast nehogy vezeto pozicioba kerulj mint csoringer szulottje... Igazuk is van a kinaiaknak, oroszoknak sot az iraniaknak is. Aljon mar meg a menet...
  • Naridar #6
    Én azt mondom : aki a sajtószabadság ellen van, az a világ és a szabadság ellen van, ennek jegyében a térképekről letörölendő (még ha ezzel civilek is pusztulnak el).
  • Amergin #5
    "a megbízható és független információkat"
    LOL
  • zola2000 #4
    Annyira nem durva a dolog, anyám beszélt róla, hogy igaz hogy zavarták, de valamennyire azért lehetett érteni a szabad európa rádiót. Régen azért rosszabb volt sok szempontból a helyzet. Azt mondják hogy mindenkinek volt munkahelye, ma is lehetne ha megelégedne az ember pl vasgyári munkával (de mivel annál lehet jobbat is találni...) ma több dologra elég a minimálbér mint az akkori átlagbér, jobban hozzáférhetőek a nyugati/japán termékek árúhiány az nincs. De jobb volt a közbiztonság, összetartóbbak voltak a családok.
  • nyalógép #3
    Igen ez esetben az. Beavatkozás a hagyományokon alapuló társadalom rendjébe.
    Egyébként ne gondold hogy boldogtalanok az ottani lányok. Ott még számít a házastársi hűség is. Egyetemre meg ugyanúgy járhatnak, mint ahogy Irakban is jártak a lányok.
    Lásd meg mi megy itthon a nyugati néphülyítés folyományán.
  • Cat #2
    "demoralizalo musor" :D

    Szal az, hogy egy iráni fiatal lány megtudja, hogy ő egy abnormális helyzetben van, mert a világ más tájain kimehetne pl. egy focimeccsre vagy egyetemre járhatna, az "demoralizáló". Gondold ezt azért át.
  • rigidus #1
    Ez megint egy ketelu dolog es nehez egyik fel mellett allast foglalni. Egyik oldalrol kormanyok akarnak elhallgattatni ellenvelemenyeket, masik oldalrol pedig a cel eppen az, hogy a nyugati adok demoralizalo musoraik ne mergezek az ifjusagot.