Berta Sándor

A szemétfeldolgozást akadályozhatják az RFID-chipek

A rádiótechnológiás azonosítóchipek rendkívül hasznos kiegészítő eszközöknek bizonyultak számos területen. Van azonban egy komoly hátrányuk, amire csak most gondoltak a szakemberek.

Az RFID-chipek számos információt tudnak tárolni. A segítségükkel megtudható, hogy egy adott terméket mikor és hol gyártották, milyen összetevőket vagy alkatrészeket tartalmaz, mikor került a raktárba és a boltba stb. Ezek a megoldások a logisztika mellett hasznosak a termékek nyomon követésében, megakadályozhatják a lopásokat is. Ezek hasznos dolgok és úgy tűnt, hogy az RFID-chipek hosszú távon kiválthatják a hagyományos vonalkódokat. Most derült ki azonban, hogy van egy komoly probléma, amire úgy tűnik, senki sem gondolt. A hiányosságra a német Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal (UBA) által készített tanulmány hívta fel a figyelmet.

A szakemberek nem gondoltak arra, hogy mi történik, ha újrafeldolgoznak egy terméket. Az RFID-chipek kifejlesztésekor ez nem volt szempont, így a kutatók is elfeledkeztek erről a területről. Jelenleg egy RFID-chippel ellátott üveg esetében gyakorlatilag lehetetlenné válik az újrafeldolgozás. A chipekben alkalmazott alumínium és szilícium egyrészt sokkal törékenyebbé teszi az üveget, másrészt elszínezheti azt. A megoldást az újrafeldolgozható anyagokból készülő vagy a fémmentes azonosítók jelenthetik.

A probléma súlyosságára jellemző, hogy napjainkban csak Németországban 86 millió RFID-chipet hoznak forgalomba, ezek közül 20 millió kerül csomagolásokra. Utóbbiak újrahasznosítása viszont pont e kiegészítők miatt rendkívül nehéz. A kérdést mielőbb meg kell oldani, hiszen az UBA becslései szerint 2020-ra a használt RFID-chipek száma elérheti majd a több mint 23 milliárd darabot. Amennyiben minden a régiben marad, úgy a 2007. évi kereken 7 tonnás réz-, alumínium- és ezüstmennyiség 2020-ra 770 tonnára nőhet. Ha a gyógyszerek csomagolásain is elterjednek a rádiótechnikás azonosítók, akkor ezt a mennyiséget 2020 előtt elérik.

Az UBA munkatársai kiszámították, hogy amennyiben a hulladékfeldolgozó cégeknek és a szakembereknek ezt a kérdést nem sikerül megoldani, akkor csak a német gazdaság évente 40 millió eurós kárt szenvedhet. További plusz költségtényezőt jelenthetnek az alkalmazott fémek újrahasznosításához kapcsolódó kiadások. A Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal szerint minél előbb párbeszédet kell kezdeményezniük egymással az RFID-gyártóknak, a hulladékfeldolgozóknak és a kutatóknak.< Ezenkívül olyan új chipeket kell kifejleszteni, amelyek akár felragaszthatók az üvegekre és ezáltal egyszerűen leszedhetők a hulladékfeldolgozó üzemekben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • johnsmitheger #13
    Én már a jövő rendszerét használom és szeretném tudni, hogy a termékemben lévő rfid chipet ki és mikor gyártotta és hogy mi van benne, ezért kell még egy kiegészítő rfid chip az eredeti termék rfid chipre. Ez komoly :)
  • Szefmester #12
    mert akkor ha lejár a szavatosság, csak leszeded és feldobod az újat... ugyanaz lenne mint most.. átütöd a kódot és máris megnövelted a szavatosságot.. :P egy vonalkódrendszerrel sztem is könnyebb lenne.. japánban már van hogy a kirakatban csak a termék vonalkódja szerepel, azt lefényképezik és már megy is a bolt weboldalára, ahol azonnal tudni fogja milyen méretben és színben van pl a nadrág amit látott.. és a reklámrezisztanciát is lehet csökkenteni, mert ha mész az utcán és látsz egy baromi nagy vonalkódot arról nem tudod mi az, ezért rákeresel.. míg látsz egy hagyományosat és fel sem tűnik, ha hátat kell fordítanod neki hirtelen, és megkérdik mi van mögötted lövésed nem lenne róla, mert az tudatod már jóformán észre sem veszi...
  • djw #11
    miért nem lehet a csomagolásról eltávolítható módon használni az rfid-t? teszkóban is ráragasztják az üvegre a mágneses lopásgátlót és könnyen lejön
  • Pares #10
    De a következő rendszernek szüksége lesz rá...
  • Macc #9
    Ha ennyi gondot okoz, akkor minek eroltetik? Enelkulis mukodott a rendszer...
  • Pares #8
    "Különben meg lehet, hogy csodálatos dolog az rfid, de miért nem lehetne ezt a csomó dolgot egy 2 dimenziós vonalkódban tárolni?"

    Mert az nem mutatna jól a homlokodon...
  • teddybear #7
    Ezek szerint te sohasem jártál üveghutában. Különben tudnád hogy az újonnan olvasztott üveg legalább 20-30%-a színre válogatott használt üvegből van. Így könnyebb olvasztani, ezért olcsóbb.

    Amúgy az üveg nem csak homokból készül, kell bele más is. Alapvetően égetett mész, és szóda. Ezeket elő kell állítani, ami megint pénz. Ráadásul az üveg nem fog lebomlani soha.
  • waterman #6
    azt az aproságot kifelejtetted a képletből, hogy a már eleve színesnek gyűjtött üveget csak tisztítani, zúzni és újraolvasztani kell. ezek után már nem kell fizetni az alapanyagért, meg a lerakatokat sem tömíti be a több millió tonna üveg. meg pont egy olyan dolgot ne hasznosítanánk újra, ami szelektálással jóformán 100%ig újrahasznosítható??

    különben meg lehet, hogy csodálatos dolog az rfid, de miért nem lehetne ezt a csomó dolgot egy 2 dimenziós vonalkódban tárolni? mert pl fényképezőgépe mindenkinek van, rfid olvasója meg azért nem annyira mindenkinek? a végén még megtudná a fogyasztó is, hogy mi kerül a levesbe? használjanak fehér papírt, meg gyorasn oldódó ragacsot és meg van oldva az újrahasznosítás.
  • Ahoy #5
    Ja csak arra nem gondolsz, hogy ha mondjuk nem szelektíven gyűjtik akkor ott foglalja a helyet a szeméttelepen, az meg csak nő és nő. Ha meg külön gyűjtik akkor is kell neki lerakóhely - és nemhinném hogy az üveg elbomlana. Lehet egyszerűbb beolvasztani.
  • lapaleves #4
    az egész "bárki bármit termelhet teljeskörű reciclálás nélkül" rendszer szar, ahogy van. ez csak a sokezredik példa.

    a németeknél a tetra pakot reklámozzák épp, mert "nagyrészt fából van, az meg megújuló". a pénzéhség bámulatosan kreatívvá tesz.