MTI

Ma is sokakat zavarnak az informatikai szakkifejezések

Az emberek nagy része még ma sincs tisztában rengeteg számítástechnikai szakkifejezéssel. Civil szervezetek szerint le kellene számolni a technoblablával, mert egyes cégek még rá is játszanak az ismerethiányra.

A brit Gadget Helpline közvélemény-kutatást végzett Nagy Britanniában, amelyből az derült ki, hogy a megkérdezettek nagy része még most sincs tisztában rengeteg számítástechnikai szakkifejezéssel. A Gadget Helpline (GH) összesen 5000 embert kérdezett meg, és a felmérés alapján összeállította azoknak a szavaknak a tízes listáját, amelyeket az emberek a leginkább zavarónak és értelmetlennek találtak. A GH arra a véleményre jutott, hogy a cégeknek olyan nyelvet kellene használniuk, amelyet az emberek megértenek, ahelyett, hogy állandóan zsargonban fejezik ki magukat.

A Plain English Campaign (Kampány a közérthető angolért) elnevezésű szövetség véleménye szerint itt lenne az ideje, hogy a techno-blablával egyszer és mindenkorra leszámoljanak. Peter Griffiths, a szövetség vezetője közölte: rengeteg módszer van arra, hogy ezt hatékonyan megtegyék. "Ha nem lehet megváltoztatni a nevet, akkor legalább mellékelhetnének egy értelmező szótárt a megvásárolt termékek mellé - vetette fel. - Így legalább azok is tanulnának, akik nem tudnak olyan jól angolul". Nagyon sok olyan kifejezés van, amelyet a technikában járatos emberek egyértelműnek vélnek, ám a kevésbé képzettek igazából azt sem tudják, hogy miről van szó. Ilyen például a digitális tévé, amelyet sokan nem tudnak megkülönböztetni az analóg tévétől.

Hab a tortán, hogy sok cég ráadásul különböző névvel illeti még az azonos típusú termékeket is, ami még jobban komplikálja az egész ügyet. Alex Watson, a Custom PC brit számítástechnikai magazin főszerkesztője szerint a vállalatok kénytelen új neveket kitalálni termékeikhez, és azok aztán bekerülnek a szóhasználatba. "Bizonyos új szavakat marketing célokból találtak ki, másokat pusztán azért, hogy a felhasználó valahogy megkülönböztesse az adott tárgyat a többitől" - mutatott rá. Régebben például a Macintosh számítógép perifériáit egy FireWire nevű speciális adapterrel lehetett összekötni, a Sony viszont ugyanezt az eszközt iLINK-nek nevezte el, a Texas Instruments pedig Lynxnek, pedig valójában pontosan ugyanarról a termékről volt szó.

"Néha azért az ipar is igyekszik a laikusok kedvére tenni - mesélte Watson - Ez történt például a Wi-Fi szó megalkotásakor, amelyet csak azért találtak ki, mert hasonlít a HiFi-re. A Wireless Fidelity-nek persze nem sok értelme van, viszont az alternatíva a 802.11B volt, amelynél azért mégiscsak jobban hangzik". Watson szerint a számítástechnikai kifejezések időnként olyan módon fejlődtek ki, hogy nagyobb értelme lett volna, ha meghagyták volna az eredeti kifejezést. "Bár a Wi-Fi kifejezés már tényleg elterjedt, a wireless network (kábel nélküli hálózat) sokkal korrektebb lett volna" - említette példaként.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bakagaijin #22
    Pontosan, ezt nem az IT, hanem a jogászok csinálták. A FireWire név használatáért az Apple jogdíjat kért, amit kábelenként fizetni azért elég nagy költség. Aztán mikor már N név volt és az USB lenyomta népszerűségben akkor rájöttek, hogy ez inkább árt mint hasnyál akkor abbahagyták, a nevek viszont maradtak. Kb ugyanez az oka annak, hogy a kínaiak saját DVD formátumot (sőt, formátumOKat) csináltak.

    Nekem a kedvencem az: íz, dzsem, lekvár, szó-csokor :). Nomeg, hogy minden csak -ízű már, semmi sem eredeti.
  • zboszor #21
    Az "édeske" név már foglalt, régen a szocialista rendszerben állami cég által gyártott szacharintabletta neve volt... De amúgy igen, mindent át lehetne nevezni, akkor senki sem értene semmit, még az addig a saját szakterületén szaki is síkhülyévé minősülni át. Előre a középszerűségért!
  • savior #20
    ez nem csak a szamitastechnikaval van igy. barmilyen teruletet veszunk, az tele van szakszavakkal. pl nekem fogalmam sincs, hogy mi az autokon az abs, vagy a beitrophus melyik noveny latin neve. nem ertem miert pont a szamitastechnikat vettek elo?
    richi105: ez olyan dolog, hogy ha a tv-nk elromlik, akkor annyit tudok mondani, hogy nem kapcsolodik be. most megis miert kellene nekem szamitogep/auto/tv/lampa ugyben kikepeznem magamat? egy haztartasban van 50 fele eleketromos keszulek. az embereknek nincs kapacitasa arra, hogy mindegyiket mukodesi szinten ismerjek.
  • richi105 #19
    De ez milyen már tényleg így van felhív tök számtech analfabéta, hogy segítsek és még a problémát sem tudja elmondani a végén én vagyok a lúzer kocka aki nem segít neki de kérem.

    Mondjuk a kalapács helyet is lehetne mondjuk szögelő

    Cukor helyet édeske.

    Meg kinek mi tetszik lényeg, hogy ő értse és akkor mi van a többiekkel?
  • Szefmester #18
    "-Nem tudok nyomtatni a számítógéppel..
    -Értem.. Be van kapcsolva a nyomtató?
    -Igen..
    -Az USB kábel sem csú.
    -Na idefigyelj hagyd abba ezt a tehno bla-blát nem szület mindenki informatikusnak bmeg!!!"
  • Raziel Anarki #17
    így van, ahelyett hogy arra nevelnénk a köv generációt hogy minél több szót megértsenek, és tájékozottak legyenek, ahelyett inkább bátorítsuk őket, hogy butának lenni igenis teljesen normális, és valójában nem is kell tudniuk semmit, mer mindig lesz valaki aki elmagyarázza nekik a dolgokat. hát lol.
  • Azorut #16
    Techblabla...a digitális TV....hát ez most nagyon kivágta a biztosítékot...

    Hogyha valaki szeretne a gépén TV-kimenetet és meg van lőve, amikor ki kell választani a jelformátumot (mint NTSC/PAL és az alfajták), azt meg lehet érteni, de aki nem tudja mi a különbség a digitális TV és az analóg között, annak mindenféleképpen segítségre van szüksége a vásárlásnál.

    Egyébként meg úgy tapasztaltam, hogy általában a techblablának titulált kifejezések nagyon sok esetben teljesen közérthetőek, csak nagyon sokan még mindig úgy állnak az egészhez, mintha valami csoda lenne, ezért meg sem próbálják megérteni (vagy már máshonnan megszokták, hogy ami közérthetően le van írva, annak a fele se igaz).

    Értelmező szótár....anyám...

  • hottold #15
    ;-))
  • Julius Caesar #14
    áá, nekem van olyan ismerősöm aki megkérdezte hogyan kell a megtalált vírust törölni (van két gomb: ignore, delete. szóval tényleg diplomás meló). nagyon sok ember a word-excel-ppt (néha intéző) bűvös háromszögében éli életét (18 éven aluliak MSN), de ő informatikus mert van ecdl vizsgája. de egy imap levelezőt már nem tud beállítani.

    hiába mondják hogy ma már minden gyerek a gépekkel él és mindent tud, de a legtöbb csak a crysis/MSN ikonig jut el. XP telepítés?! ugyanmáá. magyarul van és a "következő" gombot kell nyomogatni, de azért az már nagyon informatikus dolog
  • Alvarez999 #13
    "Az emberek nagy része még ma sincs tisztában rengeteg számítástechnikai szakkifejezéssel."

    A legtöbb esetben nem is kell velük tisztában lenniök. Én is csak kb. a felét értem egy zárójelentésnek, és ha érdekel a többi, akkor azokat a szavakat kikeresem az orvosi szótárból.

    Egyedül a politikában nincs értelme a sok polit-blablának. Miért nem tudják a pártok politikusai simán azt mondani, hogy "ha minket választasz meg, akkor majd jól átkúrunk téged, de nyugi, ha a másik pártra szavazol, akkor is át leszel baxva. De legalább megválaszthatod, ki kopasszon meg, ez a demokrácia."