Berta Sándor

Minden felhasználói adatot ellenőriznének az EU belügyminiszterei

A Wolfgang Schäuble német belügyminiszter által életre hívott A Jövő Csoport a korábban kiszivárgottaknál is szigorúbban felügyelné az online adatforgalmat.

A Statewatch szerint az európai uniós tagországok belügyminiszterei gyakorlatilag korlátlan ellenőrzési, valamint adatgyűjtési és kiértékelési jogokkal ruháznák fel a kontinens biztonsági hivatalait. Az ellenőrzés az európai uniós országok állampolgárainak minden digitális adatára, tranzakciójára és online lépésére kiterjedne.

"Mindez egy valóságos információs aranybánya lehet a biztonsági szervezetek számára és óriási lehetőséget kínál az olyan hatékonyabb, produktívabb törekvéseknek, erőfeszítéseknek, amelyek célja a jelenleginél jobb közbiztonság létrehozása" - jelentette ki a tárgyalásokon Németországot képviselő politikus. A Statewatch a terveket úgy értelmezte, hogy Brüsszel egy digitális cunamival akarja elsöpörni az emberek magánéletét. A civil szervezet munkatársai külön 60 oldalas elemzést, illetve egy rövidebb 8 oldalas összefoglalót készítettek, amelyben a Stockholmi programnak elnevezett előterjesztés hatásait vizsgálták meg.

A legfontosabb változás a jelenlegi rendszerhez képest, hogy eltűnnének a határok a kül- és a belbiztonsági adatbázisok között és az egész Európai Unió az Egyesült Államokkal szinte minden tekintetben együttműködő nagy területté válna. Ironikus, hogy a 2009 és a 2014 közötti stratégiai program célja hivatalosan az igazságosság és a biztonság helyreállítása, illetve erősítése az Európai Unióban. A Statewatch munkatársai úgy vélték, az EU totális megfigyelési állammá változása csak egy mielőbbi nyilvános vitával és az emberi szabadságjogok garantálásával kerülhető elő.

A bizottság neve egyébként hivatalosan Informal High Level Advisory Group on the Future of European Home Affairs Policy. A testület tagja a német, a portugál, a szlovén, a francia, a cseh, a svéd, a spanyol, a belga és a magyar belügyminiszter, az Európai Parlament és az Európa Tanács egy-egy képviselője, valamint Patricia Janet Scotland brit főügyész. A csoport tagjai augusztusban fogalmazták meg a Freedom, Security, Privacy - European Home Affairs in an open world című bizalmas jelentésükben az ajánlásaikat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Chocho #20
    Hát ez tök jó. Orwell már 60 éve megírta..
  • remark #19
    "minden akciót reakció követ és minden probléma megoldást szül előbb utóbb"
    Ezért van az hogy az akcióikat titokban hajtják végre. Ha látszólag nincs mire reagálni, akkor nincs is reakció.

    "És az se biztos hogy minden programozó és számítástechnikai szekember az ő oldalukon állna."
    Nem muszáj hogy önszántukból támogassák a rendszert. Sőt, nem is kell tudnia a szorgos méhecskéknek hogy mi a munkájuk következménye. Mindeki csak a maga kis apró ártatlannak és lényegtelennek látszó modulját készíti el, amire még adott esetben büszke is. És elég ha csak az a pár ember tudja hogy mit csinál a teljes rendszer aki a modulokból végül felépíti a komplex rendszert. És ez bárminek a megszervezésére igaz. Az az amerikai katona is, aki lelkesen harcol a terrorizmus ellen, vagy kényszerpálya végén kötött ki a Közel-Keleten, vagy teljesen téves elképzelései vannak arról mit is művel az USA arrafele. És mégis működik a gépezet, annak ellenére hogy a többségnek fogalma sincs arról hogy nagyban mi történik.
  • remark #18
    A prioritast nem az ellenállásra kellene tenni hanem az alternatívák kidolgozására. Tegyük fel valami folytán bedől az egész rendszerük. És utána mi lesz? Kezdjük elölről és felépítjük újra ugyanezt?
  • AgentKis #17
    Szomorú, hogy ezek az emberek ennyire nem értenek ahhoz, amit képviselnek. Ezzel az erővel mindenki mellé rakhatnának 1 db rendőrt aki azt nézi folton, hogy mit csinál az illető. Persze a rendőr mellé is kellene egy aki őt figyeli... Hova vezetne ez, kivitelezhető lenne?
  • AgentKis #16
    Pontosabban azt tudják, hogy hol a mobiltelefonod a nevedre szóló sim kártyával. Neked nem muszály ott lenned, aki pl. betörni megy nem hiszem, hogy visz mobilt, vagy nagyon hülye...
  • Scamp #15
    Én nem izgulok annyira ezek miatt.Most elhatározták hogy csinálnak egy mindent ellenőrző rendszert.Ahogy már mondták lejebb, eddig még az amcsiknak se sikerült megoldani, pedig ott már kétszáz éve ezen munkálkodnak hogy minden ember könnyen irányítható és ellenőrizhatő legyen (lásd hiányos és gyatra oktatási rendszer, minnél kevesebbet tudnak annál irányíthatóbbak).
    Ha eddig ott nem sikerült akkor itt sem fog olyan könnyen menni.Ha mégis vhogy összejönne, minden akciót reakció követ és minden probléma megoldást szül előbb utóbb.Tuti felértékelődne majd a hackerek szerepe, akik rendszerint a rendszer ellen vannak nem is kis hatékonysággal.És az se biztos hogy minden programozó és számítástechnikai szekember az ő oldalukon állna.Márpedig egy ilyen rendszer fenn tartásához elég nagy számítástechnikai háttér kell.
    Szóval egyenlőre nyugodt vagyok ilyentéren.
  • kvp #14
    "Persze a csoportban Magyarország is benne van..."

    Nekunk ez mar nem jelent tul sok plusz koltseget, mert jelenleg is feldolgozasra kerul a teljes forgalom. (kiveve a titkositott adatok) Aki szerverfarmokra es szuperszamitogepekre gondol, annak javaslom a foldrajzilag elosztott grid rendszerek tanulmanyozasat. Sokkal olcsobb es hatekonyabb. Tarolni meg csak azt kell ami egyedi, pl. a google mail is csak egyszer ment el minden egyedi file-t, viszont ha 3 ember is megkapja ugyanazt a vicces email-t, akkor a tarolas soran csak hivatkozni kell a csatolt file-ra, nem kell haromszor elmenteni. Ez tobb millios meretekben mar nagyon hatekony tomoritest tesz lehetove. Pl. az sg.hu oldalibol nagyon sok a konstans elem, amit nem kell sokszor lementeni, eleg akkor ha valtozik. Most ha 1000 ember letolti az oldalt, irogat is ra, akkor csak azokat az adatokat kell eltarolni (es feldolgozni) amik valtoznak. Ezek tobbnyire a szoveget tartalmazo elemek, amik elenyeszoen rovidek a kepekhez es egyeb multimedias tartalmakhoz kepest. Igy mind a terheles mind az adatmennyiseg nagymertekben csokkentheto. Erre jott ra a google es ez alapjan lehet nagyon hatekony forgalomelemzo es tarolo rendszereket kesziteni. Tovabba a tomorites soran mellekhataskent meg fel is indexelodik a forgalom. A gondot csak a valos ideju egyedi multimedias kapcsolatok jelentik (voip), mivel ott nincs redundancia es gyakori a titkositas.

    Egyebkent nem tamogatom minden adat tarolasat, de a jelenlegi europai poltikai vezetok mast gondolnak es amig az emberek oket tamogatjak, addig nincs esely a valtozasra. (anno ez volt a baj a naci nemetorszaggal es magyarorszaggal is, mindenki hagyta a vezetest, hagy dontson a fejuk felett)
  • kjasfhasdfasd #13
    most is tudják hol vagyunk ->mobiltelefon
  • Zro #12
    Lassan elérjük, hogy kötelező jelleggel mindenkibe chip-et ültetnek mert az nekünk jó :) Tudják hol vagyunk, s ha bármi baj van egyből küldhetik a fogyasztói szokásainknak, vagyoni és földrajzi helyzetünknek megfelelően ránk méretezett segítséget :))
  • okosan gyerekek #11
    akkor neki lehet állni a digitális atombunkereink fejlesztésének... fasza...