Gyurkity Péter

Számítási felhőre épít a Windows-utód

Friss értesülések szerint a Midori kódnéven futó projekt (amely minden bizonnyal a Windows utódjának fejlesztését takarja) az egyre divatosabb számítási felhőre épít, számos feladatot kiemelve a hagyományos otthoni környezetből.

Véletlen egybeesés, hogy a Midori projektről éppen akkor láttak napvilágot az újabb információmorzsák, amikor részletes cikkben számoltunk be a számítási felhők koncepciójáról, előnyeiről és valószínű gyors térhódításáról. Ezúttal azonban hosszabb beszámoló jelent meg a többek szerint a Windows operációs rendszereket leváltani hivatott fejlesztésről, amelyben a megosztott, aszinkron jelleget, a régi és új platform ideiglenes együttélését, valamint bizonyos szolgáltatásoknak a szerverkörnyezetbe történő kiemelését húzzák alá.

A cikk szerint a Midori (Singularity) egy olyan projektet takar, amelynek keretében a Microsoft igyekszik lebontani a számítási felhők bonyolult rendszerét egyszerűbb interfészekre, amelyek a külső fejlesztők számára is könnyen érthetők és hasznosíthatók - ehhez a Windows kódjának egyetlen byte-ját sem használnák fel. Az elképzelt a jövőben az új, Midorira készült, valamint a régi windowsos alkalmazások akár közösen is futtathatók lennének, egészen addig a pontig, amíg utóbbiak végleg el nem veszítik befolyásukat. Az új aszinkron architektúra a feladatok egyidejű futtatására, illetve a helyi és megosztott erőforrások közös, hatékony felhasználására épülne, amelyben egyes komponenseket (így például az adattárolást) is távoli szerverek összessége, vagyis a felhő venne át. Ezzel csökkenne a hagyományos tárolókapacitás iránti igény, valamint egycsapásra megoldódnának a szinkronizációs problémák, hiszen a központi helyen tárolt adatokat és beállításokat bármilyen készüléken azonnal felhasználhatjuk.

Maga a Midori három különböző módon lenne futtatható: natívan a meglévő hardver teljes kihasználásával, a Microsoft által fejlesztett Windows Hyper-V alatt, vagy akár egy hagyományos Windows-szál részeként (a később megjelenő operációs rendszerekben). A cél a szoftverek elválasztása a hardvertől, még több virtualizációval és platformfüggetlenséggel (valami ilyesmin alapul a Java koncepciója is). Az Eric Rudder vezette csapat elképzelése szerint az egyes alkalmazások több eltérő környezetben, így például p2p-hálózatokon, vagy a megszokott szerver-kliens, illetve a felhőt alapul vevő felállásokon is futtathatók lennének. A projekt részeként extrém multi-threading technológiák is megszületnének, amelyek a jelenleginél jóval magasabb számot engedélyeznének a többszálas üzemmódban.

Az operációs rendszer két részre osztott kernelre támaszkodna: az alsó rész felelne a hardverért és a környezetért, a felső rész pedig a teljes funkcionalitásért. A Resource Management Infrastructure (RMI) névre keresztelt keretrendszer feladata lesz az erőforrások, a kvóták és beállítások kezelése, az I/O sávszél, a memória, az energiafelhasználás és a válaszidő folyamatos monitorozása mellett. Az energiafelhasználáson alapuló feladatütemezés különösen jól jöhet a mobil eszközöknél - itt számításba jöhet egy "vékony platform" létrehozása, ám erről még nincs végső döntés Redmondban.

Ugyanígy nem született még döntés a kezelőfelületről sem: még folynak a viták arról, milyen absztrakciókkal lehetne a legjobban kezelni a hagyományos határokat átlépő alkalmazásokat, hogyan vegyítsék a kliens programok megszokottan gazdag felületét a webalkalmazások visszafogottabb külsejével. A programozásban a .NET platform kapja majd a főszerepet (a Bartok compilerre támaszkodva), itt azonban szintén sok munka vár még a fejlesztőkre, a megfelelő multitaskot, illetve a feladatok egyéb komponensekre, így például a grafikus vezérlőkre történő átruházását illetően.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #33
    "Nekem úgy tűnik, hogy neked van xbox-od, vagy legalábbis a rajongója vagy. De a helyzet az, hogy sokkal több embernek nincs, mint amennyinek van. A PC-k számához képest az xbox-ok száma elenyésző. Az xbox-ból kiindulni mindenképpen botorság."

    Nincs, mivel nem vagyok hajlando drm-el szerelt hardvert hasznalni. Viszont a microsoft megoldasa az elso piacilag is mukodokepes ilyen rendszer. A vista letrehozasa kozben a microsoft ugy dontott, hogy ezt az uzleti modellt fogja hasznalni a jovoben minden operacios rendszerenel. A project kozbeni attervezes persze betett a vista-nak, ami igazabol egy eleg felkesz termek lett. A windows eseten a kulcsszo a vallalati szektor. Ha sikerul egy olyan rendszert osszehozniuk ami a vallalatok szamara anyagilag elonyos, es hasznos (a vista nem ilyen), akkor elobb utobb mindenki at fog allni erre, mivel a fejlesztok altalaban nem hajlandoak ketfele platformra dolgozni.

    Az atallas menete:
    -.net a nativ windows alatt
    -midori, beagyazott virtual pc-ben futtatott nativ windows-sal (hypervisor mellett)
    -midori, windows kompatibilitasi reteg nelkul, csak a hypervisor fut nativan

    A harmadik lepes utan a hardver indifferense valik, barmilyen .net-et futtatni kepes hardveren elmegy az os es az osszes program is. Egy valodi java os is ilyen lett volna, ha a sun-nal meg tudtak volna csinalni. A microsoft-nak nagyobb eselye van ra, mivel sikerult kidolgozniuk egy atallasi utvonalat.

    A microsoft otlete jo, mint ahogy az eredetije a xerox alto is jo volt. Anno csak a hardveres ujitasokat sikerult atvenni, de mostanra megerett az ido a szoftveres otleteik megvalositasara is. Azota rengeteg hasonlo project szuletett, bar a legtobbje (pl. minix, amoeba) csak oktatasi cellal szulettek.

    Az egyik elso valoban 'felhos' operacios rendszer, kb. 20 evvel ezelottrol:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Amoeba_distributed_operating_system

    "pl. grid computing, sokkal jobban behatarolhato fogalom, ez a felhovel valo femjezlzes baromsag."

    A grid computing egy homogen szamitasi halot jelol. A felho egy inhomogen rendszert, ahol az egyes rendszerek tudasa es kepessegei osszeadodnak, de az egyes elemek akar elteru kepesseguek is lehetnek. Pl. az egyik gep adja a tarolokapacitast, a masik a nyomtatasi kapacitast, a harmadik a szamitasi erot, a negyedik a felhasznaloi felulet hardveret es mondjuk meg nemi plusz szamitasi kapacitast es tarhelyet is.

    Idezet a wikipedia-bol:
    "The Cloud as a metaphor for Internet in cloud computing, based on how it is depicted in network diagrams and as an abstraction for the complex infrastructure it conceals"

    ps: A .net-es kod miatti kb. 50%-os sebessegvesztest meg el lehet fogadni, ugyanis exponencialis novekedes mellett ez csak 1 generacios csuszast jelent. Cserebe a mikrokernelek es a service-ek nativ modon tamogatjak es automatikusan ki is hasznaljak a tobbszaz magos processzorokat, de hardveres vedelem nelkuli cpu-n sebessegcsokkenes nelkul skalazodnak az orajellel is.
  • willcox #32
    A #31-et a #29-re szántam.
  • willcox #31
    Nekem úgy tűnik, hogy neked van xbox-od, vagy legalábbis a rajongója vagy. De a helyzet az, hogy sokkal több embernek nincs, mint amennyinek van. A PC-k számához képest az xbox-ok száma elenyésző. Az xbox-ból kiindulni mindenképpen botorság.
    Erőlködhet a ms ahogy akar, ha a piac nem vevő rá (lásd pista, HD DVD, zune, vagy a msie háttérbe szorulása), akkor egy idő után feledésbe merül, mint sok más is ezen a szakmán belül.
  • turul16 #30
    Ez a felho egy buzz word. Az angol wikin is csak par napja van ilyen szocikk.

    pl. grid computing, sokkal jobban behatarolhato fogalom, ez a felhovel valo femjezlzes baromsag.
  • kvp #29
    "1) technikai specben szó sincs erről a felhős dologról, én végigolvastam."

    Felhot nem emlegetnek, csak halozatokat es barhonnan elerheto szolgaltatasokat. Egy ceges windows domain is ilyen 'felho'. A legtobb embernek viszont ez fel sem tunik.

    "3) a netről való bootás is szakállas már, én dolgoztam olyan gépen, amiben nem volt vinyó, és netről töltötte le az oprendszert (egy DEC Xserver volt lényegében, a protokoll 1985-ös, itt olvasható a leírása), és valamiért szintén ez a hozzáállás is megbukott."

    Az xbox360 sem a netrol fut alapbol, viszont megis kepes automatikus tartalom letoltesre es telepitesre. Van belole merevlemez nelkuli valtozat is, de alapvetoen mindenkeppen hasznal valamilyen lokalis tarolot. (ha mast nem memoriakartyat) A megoldas lenyege, hogy nem tiszta lokalis rendszert es nem tiszta halozati rendszert epitenek, hanem ennek a kettonek a kevereket. Mint mar mondtam hasonlo volt a xerox parc alto rendszere is, ahol minden gep onalloan is tudott mukodni, viszont a legtobb szolgaltatas csak a halozaton keresztul volt elerheto. (pl. nyomtatas, file megosztas, levelezes, stb.)

    A legtobb ember keptelen megerteni, hogy letezhet egy olyan hibrid rendszer ahol minden eddigi technikat implementalnak es mindebbol azt hasznaljak ami az adott celra eppen megfelelo. Ha a ceges ugyfeleknek meg fog felelni az egyszerusitett architektura, mert hatekonyabb es konyebben kezelheto akkor hasznalni fogjak. Ha a jatekosok nagyreszenek (akik tobbnyire nem olvasnak sg-t) megfelel az xbox360 mint jatekgep, ha az atlag otthoni felhasznalonak meg fog felelni hogy soha nem kell vacakolnia a gepevel, csak megveszi, bedugja, megadja a hitelkartyaszamat es hasznalja akkor a maradek felhasznalo mehet linux-os hacker-nek, ha nem fogadja el az uj rendszert. Mivel az emberek 90%-a egyszerubb gepeket akar es ezert hajlando fizetni is, igy nem sok esely van a jelenlegi helyzet megmaradasara. Akinek meg nincs penze vagy nem akar fizetni az pedig nem piac egyetlen cegnek sem.

    ps: Aki azt monjda hogy egy ilyen rendszer meg fog bukni az gondoljon az xbox360 live sikerere vagy a wow nepszerusegere. Az embereket nem zavarja az elofizeteses/feltoltokartyas uzleti modell.
  • Turdus #28
    Hát ez így eléggé necces. Ugyanis:
    1) technikai specben szó sincs erről a felhős dologról, én végigolvastam.
    2) a felhő nem új, és egyszer már megbukott (emlékeztek, mikor a 80-as években megszűntek a nagygépes hálózatok, és átvette az uralmat a PC? Akkor is a felhőt istenítették (csak nem így hívták), azért vonult ki az IBM a PC piacról (meg is szívta jól , pénz helyett csak az elnevezés jutott neki))
    3) a netről való bootás is szakállas már, én dolgoztam olyan gépen, amiben nem volt vinyó, és netről töltötte le az oprendszert (egy DEC Xserver volt lényegében, a protokoll 1985-ös, itt olvasható a leírása), és valamiért szintén ez a hozzáállás is megbukott.

    Nem tudom, hogy miért hiszik, hogyha most átnevezik, akkor másodszorra nem fognak ezek a dolgok megbukni?
  • palm pilot #27
    Sztem ez a "felhő" 1 fasság, lehet hogy a szolgáltatóknak / kiadóknak jó lenne központilag ellenőrizni mindent és mindenkit, csak épp a júzereknek (= vásárlók) nem. Ugyanarra a sorsra fog jutni mint a netpc.
  • willcox #26
    "Az uj rendszernek pont nem ez a lenyege." - dehogynem. Az a lényege, hogy minél több zsetont ki tudjanak szedni a felhasználók zsebéből, akik eddig nem arról voltak híresek, hogy nyakra-főre fizettek volna mindenért. Ezért nem is lesz életképes a dolog, mint ahogy a DRM-es szarjaik sem.
    Persze, ahogy sajnos a gyakorlat mutatja, sok embert be lehet hülyíteni mindenféle agymosó marketinggel, de az értelmesebbje ezt nem kajálja meg. És mivel a hülyék meg az értelmesebbektől várnak/kérnek segítséget, így maga az elképzelés erről a "felhőről" meg is marad ezen az elképzelés szinten (szerintem).
  • kvp #25
    "Egyébként már nagyon régen létezik ilyesmi: Citrix. Vagyis a ms ismét feltalálta a spanyolviaszt..."

    A citrix megoldas meg a time sharing idobol jon, ahol a kliens nagyon buta volt. A xerox alto rendszer 1 ember 1 gep megoldast hasznalt, csak tavoli (lan-on levo) adattarolo es nyomtato szerverekkel. Most ezt akarjak rendesen megcsinalni. Igy valojaban az osszes gep egy-egy domain resze lesz.

    "Ha az a céljuk, hogy a kliensnél semmi se legyen, és tényleg platformfüggetlen legyen az egész, akkor a kliens oldalra bőven elég egy DOS szintű gép hálózati eléréssel. Minden a szerveren fut (mindegy, hogy milyen oprendszer alatt), és csak képernyőtartalom (meg esetleg hang) megy át a hálózaton. Ehhez persze a szerver oldalon bivalyerős vas kell, meg gyors hálózat, de ez az egyetlen módja annak, hogy a klienstől úgy hajtsák be a pénzt, hogy az mit vett igénybe. De véleményem szerint ezt soha nem fogják tudni megvalósítani. Ki az, aki önként hajtja a fejét a bitó alá?"

    Az uj rendszernek pont nem ez a lenyege. A lokalis gepek ugyanolyan erosek maradnak mint eddig. Viszont lehetoseg lesz egy kozos os-be olvasztani az osszes vallalati gepet. A lokalis gepek csak a feldolgozast es az adatok atmeneti tarolasat vegzik. Ilyen esetben az egyik kozponti gepen van telepitve egy program, ami elinditaskor atkerul a lokalis gepre. Innentol helyi programkent fut. Adatok eseten (pl. film) lehetoseg van a lokalis tarolasra is, ekkor az adatok soha nem mennek at a halozaton. Viszont ha szukseg van valamire (mondjuk egy uj jatek vagy egy szovegszerkeszto), akkor azt le lehet tolteni a kozponti tarolorol, amit a rendszer automatikusan ki is szamlaz.

    A legjobb ilyen rendszer jelenleg az xbox360 live rendszere, ahol a felhasznalokat nem zavarja, hogy az xbox live domain ala vannak besorolva, es a kozos lan-t csak titkositott vpn-en keresztul erik el, mint ahogy a rendszergazdai jogokat is a microsoft live support-ja birtokolja. Amig valaki fizet, addig hozzaferhet az online tartalomhoz, sot ha valamiert uj gepet kap a regi helyett (lasd: rrod), akkor az osszes korabban megvasarolt tartalmat ujbol letolteheti a kozponti tarolorol. Igy gyakorlatilag az online tarhely csak a backup es a jogkezelo rendszer szerepet tolti be. A felhasznalok szabadsagarol pedig csak annyit, hogy a gepen barmilyen modositas amit a hypervisor kepes erzekelni automatikus kizarast jelent a live domain-bol. A kizaras ervenyteleniti a live domain ala besorolt adatok kulcsait is, tehat a kizart gep nem kepes hozzaferni a lokalisan tarolt, de kozponti kulccsal titkositott adatokhoz sem.

    Ez fenti rendszer nem jelent kisteljesitmenyu gepeket, csak egy kozponti iranyitast, ami lehetove teszi, hogy a szamitogepekhez nem erto emeberek ugy hasznaljak a konzolt, hogy kozben fogalmuk sincs rola, hogy egy windows 2000 alapu, powerpc-s processzoru rendszer elott ulnek. A windows home verzioknal valoszinuleg az osszes ujabb rendszer ilyen alapokon fog nyugodni. Akinek pedig mindentol fuggetlen, azaz standalone renszdszer kell, az rendesen fizet majd erte. A dolog egyetlen kozvetett elonye, hogy az emberek kepesek lesznek konzolkent hasznalni a pc-juket, tovabba a cegeknek nagysagrendekkel kevesebb munkajuk lesz egy halozat kiepitesenel. (egy uj ceges gep telepitese kb. annyiba fog kerulni, mint egy xbox360-at live-ra regisztralni)

    ps: Az emberek nem goldolnak arra, hogy a meglevo megoldasok kombinalhatoak. Az xbox live rendszer a legjobb pelda arra, hogy hogyan lehet az embereknek tetszo, nepszeru es nagy hasznot hozo architekturat kiepiteni. Lehet, hogy nem idealis a hackerek szamara, de a legtobb xbox360 tulaj boldogan fizet a szolgaltatasert es nem zavarna ha a pc-je is hasonlo modon mukodne. Akit igen, az nem az atlagos vasarlo kategoriajaba esik, es ha nincsennek tul sokan, akkor a microsoft nyugodtan atengedheti az altaluk kepviselt piacot egy masik cegnek. (es legalisan kizarhatja oket az altala biztositott szolgalatasokbol)
  • Sanyix #24
    Ugyanmár... a mostani technológia is többet tudna, mégis adják a bruttó 512 kbit meg 256 feltöltést a buzik.