Berta Sándor

Védősisak Bluetooth kapcsolattal

Egy norvég mérnök olyan koncepciót dolgozott ki, amelynek segítségével intelligens védősisak készíthető. Az ütéstől egy gélszerű anyag véd, a kommunikáció Bluetooth kapcsolaton át zajlik.

A Tore Christian Bjorsvik Storholmen által létrehozott ProActive nevű eszköz magasabb komfortérzetet biztosít a viselőjének, egyúttal nagyfokú biztonságot is garantál. A titok nyitja a sisak belsejében elhelyezett, alapállapotában relatív lágy anyag, amely nagyon rugalmas. Molekulái az ütéseknél azonnal megszilárdulnak, így oszlatva el azok energiáját, és védve meg a sisak viselőjét az esetleges káros következményektől. Ehhez társulnak a füleket védő és az elektromosságot vezető e-textiliák, amelyekbe akár vezeték nélküli kommunikációs rendszerek is integrálhatók és egyúttal árammal láthatók el.


"Az ütésálló belső borítás tudományos szempontból nézve egy dilatáns viselkedésű folyékony anyag. Ez a matéria nem csak biztonságosabb az elődeinél és a hagyományos biztonsági sisakoknál, de a viselése még kényelmesebb is. A felhasznált anyagot már egy ideje használják például síruhákban, de ez az első alkalom, hogy védősisakba építették be" - jelentette ki a norvég fejlesztőmérnök.

Az alkalmazott e-textíliáknak köszönhetően egy építésen dolgozó munkás közvetlen kapcsolatban állhat egy Bluetooth fejhallgatóval az építést vezető szakemberrel, fogadhat és megválaszolhat mobil hívásokat anélkül, hogy a beszélgetés megzavarná a munkájában. Mindez egy hagyományos biztonsági fejvédő esetén csak az eszköz levétele után lenne lehetséges.

A ProActive egy diák kutatási projektként indult, amit később kitüntetett a Norvég Dizájn Tanács. "Az alapötletet az adta, hogy van egy az építőiparban dolgozó testvérem és láttam, hogy mennyire kényelmetlenek a védősisakok. A ProActive kicsivel többe kerülhet majd a hagyományos modelleknél és várhatóan 1-2 éven belül kerülhet a boltok polcaira" - tette hozzá a SINTEF Health Research szervezetnél dolgozó Storholmen.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • lapaleves #5
    és milyen nehéz mindez? emlékszem az 1.0 magyar sisak elég súlyos, legalábbis elsőre elég nehéznek tűnt napi 8 óra lapátonkönyökléshez.
  • orkaman #4
    legközelebb*
  • orkaman #3
    vagy legközelébb elfordítod a fejed, hogy máshol találjon el :P
  • ihateworkdays #2
    Valszeg egyszer használható. Ha azt vesszük, hogy a hagyományos sisak is szétmegy, hogy megvédje a fejed, akkor ésszerűnek tűnik a dolog.;)
  • mikloss #1
    "Molekulái az ütéseknél azonnal megszilárdulnak" és ha végetér ez a behatás újra megpuhul vagy csak "egyszer használható"?