Gyurkity Péter

Vízhűtés az IBM 3D-s chipjeiben

Az IBM és a Fraunhofer Intézet mérnökei egy olyan speciális megoldással álltak elő, amely állításuk szerint megfelelő mértékben hűti a háromdimenziós, egymásra rakott rétegekből álló fejlesztéseket.

A Nagy Kék már jó ideje kísérletezik az úgynevezett háromdimenziós processzorokkal, amelyekben a hagyományos, egymás mellett elhelyezkedő komponensek (processzormag, memóriainterfész és egyéb alkatrészek) vertikálisan rakódnak egymásra, a jobb helykihasználás, valamint a komplexitás, ezzel együtt pedig a teljesítmény növelése érdekében. Nagy gondot jelentett eddig a hűtés kérdése, a mérnökök azonban reményeik szerint végre megfelelő megoldást találtak.

Ez pedig nem más, mint a jól ismert, elsősorban fanatikusok, a processzorokat túlhúzók által használt vízhűtés egy speciális változata, amelyben a víz az egyes rétegek között áramlik, így hűtve a teljes szerkezetet. A gond a 3D-s chipek esetében az, hogy az IBM saját becslése szerint a teljes disszipáció, hőleadás egy 4 négyzetcentiméteres és mindössze 1 milliméter vastagságú megoldás esetén akár 1 kilowatt is lehet, ezt pedig minden egyes felhasznált réteg tovább nehezíti. Ezt már a hagyományos hűtési megoldások nem tudják elvezetni, illetve nem elég erősek ahhoz, hogy felvegyék a versenyt a rétegek között megvalósított változatokkal.


Az IBM szakemberei az emberi haj vastagságával megegyező, 50 mikronos rétegekben vezették be a vizet az egyes "szintek" közé, és sikerült úgy maximalizálni a víz áramlását, hogy eközben hermetikusan lezárták a kapcsolódási pontokat, megakadályozva ezzel, hogy a víz rövidzárlatot okozzon a szerkezeten belül. A mérnökök szerint a megoldás az emberi agy komplexitásához fogható, ahol a vér egyszerre szolgálja a hűtést és az energiaellátást, nem zavarva a neuronok milliói között zajló kommunikációt.

Az eddig elért eredményeket az IEEE ITherm konferencián ismertették, a "Forced convective interlayer cooling in vertically integrated packages" néven kiadott dokumentumban. A technikai részleteket a cég sajtóközleményében, illetve a zürichi fejlesztőcsapat oldalán találjuk meg.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • CsabiDuke #30
    Egy kis folyékony nitrogén, és hár hűsöl is a ketyere... :)
  • Vers #29
    3d chip a jövö, több réteg processzor, több réteg gpu, és több réteg memoria
    a köztük lévö kommunikácio pedig indukcios jellel megy
    már régen ezt kéne nyomatni , csak nem lehet olcso
  • Gamecube86 #28
    Szerintem gyárthatnának hozzá olyan házat amit rá lehet kötni a fütés hálózatra.
    Szerelnének rá egy mérő eszközt és el lehetne adni a forró vizet a szolgáltatónak :D Hasonlóan a töblet elektromossághoz :D
  • Turdus #27
    Nagy cucc. A VAX gépeken már a 80-as években megoldották ezt. Most kivételesen lemaradt egy "kicsit" a nagykék.
  • formatuq #26
    "Hogy nem óránként, hanem adott pillanatban, már írták. De egy egész háztartás csak akkor, ha nem megy a hűtő, bojler, olajradiátor, hajszárító, porszívó, stb. Utóbbiak egyenként többezer wattot tudnak enni."

    ez igaz, de ha van ilyen kutyud, akkor bojler, olajradiátor, hajszárító nem is kell a haztartasban, mert ez a szerkezet betolti azoknak is a feladatat egy kis atalakitassal. [vigyor2]
  • SoulHUN #25
    bocs, pinokkionak ment.
  • SoulHUN #24
    Ember, gondolkozz már mielőtt mérnökök tudását kérdőjelezed meg..

    "...Az agy egyes részeiben nem megfelelõ vérellátás következtében bekövetkezett oxigénhiány mértékétõl függõen megszûnnek az agy bizonyos funkciói. Ezt jelzik a szélütés tünetei is: az egyes részeinek bénulása, beszédvagy látási zavarok, szédülés, a tájékozódási képesség elvesztése...".
  • dez #23
    Hogy nem óránként, hanem adott pillanatban, már írták. De egy egész háztartás csak akkor, ha nem megy a hűtő, bojler, olajradiátor, hajszárító, porszívó, stb. Utóbbiak egyenként többezer wattot tudnak enni.
  • LEHO #22
    Majd ilyennel fűtök télen :)
  • Wilddog #21
    Calgonnal a számítógép is tovább él! :D