Gyurkity Péter

A Blu-ray sem ellensúlyozza a DVD visszaszorulását

A filmipar eredményeinek csökkenését elemző szakértők szerint a nagy felbontású formátumverseny győztese sem tudja megmenteni a piacot, a mostani váltás jóval kevésbé optimista hangulatot eredményez.

Erről beszélnek a nagy elemzőcégek munkatársai, akik mind egyetértenek abban, hogy a vásárlók a legjobb esetben is visszafogott érdeklődést mutatnak az új technológia iránt, amely az eddig egyeduralkodó DVD-t hivatott végleg leváltani. Jó esélyt látnak arra, hogy a Blu-ray idén sem tudja majd ellensúlyozni az előd fokozatos visszaesését, a stúdiók pedig folytatják az árcsökkentést, hogy némiképp fenntartsák a keresletet.

Márpedig a Blu-ray győzelme elvitathatatlan: tavaly decemberben az Egyesült Államokban a piacon értékesített nagy felbontású korongok 63 százaléka tartozott a Sony táborához, ez pedig márciusban, a Toshiba visszalépésének hónapjában már elérte a 81 százalékot. A forgalom szintén emelkedik, és míg tavaly év végéig összesen 9,8 millió kiadványon adtak túl (a két rivális formátumból együttvéve), addig csak idén 4,9 millió példány kelt el, amiből 3,8 millió volt Blu-ray szabványú. Ez sem ellensúlyozza azonban a DVD visszaszorulását, amely jól láthatóan egyre kevesebb vásárló fantáziáját tudja megragadni.

A Citigroup adatai szerint 2006-ban világszerte még 25 milliárd dollár bevétel folyt be a mozifilmek DVD-formátumú értékesítéséből, ez tavaly 23,1 milliárdra csökkent, idén pedig alig éri majd el a 21,4 milliárd dollárt. A filmstúdiók tovább folytatják az árcsökkentést, hogy valahogy kompenzálják a kereslet visszaesését, ez pedig jól látszik a bevétel alakulásán. Egyesek azzal magyarázzák a váltás lassúságát, hogy a vásárlók olyannyira elégedettek voltak a VHS-DVD cserével, hogy még most sem érzékelik az új technológia számukra kínált előnyeit.

Ráadásul a korán váltók általában meglévő gyűjteményük elenyésző részét hajlandók csak lecserélni, ami szintén visszaveti az eladásokat. Az asztali Blu-ray lejátszók idén az amerikai háztartások alig 1 százalékában lesznek megtalálhatók, ez pedig 2011-re is csak 25 százalékra emelkedik majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • spydee #44
    Mindemellet(magyar lévén panaszkodok is kicsit) nekem sincs egy rohadt 2 forintosom se ilyen techkütyükre, csak a nyálam csorog. Amint ledegralálják átlagember szintjére az árakat, hogy én az átlagember is hozzájussak, szépen megveszegetem a cuccokat, mert hiszek azoknak akik észérvekkel elsőkézbeli tapasztalatokat osztanak meg akár itt és nem csak fújolnak, és a kőkorszakot sírják vissza: "Jó nekünk a junoszt is minek flancoljak!"
  • spydee #43
    Mert a multik(saturnus, hülye vagyok, disco gazdaságos)NEM vájt fülű és szemű emberekre van kitalálva és nem érdekük az eladóknak, hogy értsenek hozzá és összerakjanak egy jó promóciót, mert mellette ezer másik kisebb-nagyobb termékről kell nekik beszélniük az egyszerű "Pistike berángatta aput és anyut monitort/TV-t venni" típúsú családoknak. Na nem akarom védeni az eladókat, mert annyit se tud elmondani a termékről ami a szeme elé van kiírva a táblára, NETALÁN angolul a termékdobozra!! Akit igazán érdekel a jövő technológiája és megengedheti magának, másnem passzióból vagy kuporgatva a pénzt, AZ utánna néz neten, szakfórumokon, ismerősi tapasztalatok útján infót szerez és idővel majd átáll. (a sötét oldalra xD)
    Ja és annyi, hogy nem nagyon hiszem, hogy magyaroknak "lőtték be" ezeknek a technológiáknak az árát, mi csak kényszer-kelletlen alkalmazkodunk.
  • Yv@n #42
    "De ezek is legtöbbször analóg komponens kábelen, sok helyre szétosztva. Még egyszer nem láttam, hogy valami filmet adtak volna, HDMI-n. Na persze ezért jogdíjat kellene fizetni. De talán elgondolkodhatnának az üzletvezetők, hogy talán így is megérné."

    Ezek a legkeményebbek amúgy!
    TFT-knél még azzal is meg szokták fejelni, hogy a különböző natív felbontású panelekre, ugyanat a fos jelet nyomatják ki, aztán az ember csak néz, hogy ejj de homályos...
    Ritka, hogy normálisan összeállított promó cuccot lát az ember, mintha nem is igazán akarnák eladni. Annyira sem veszik a fáradtságot, hogy rendesen beállítsák az eszközöket.
  • Yv@n #41
    50ért kombó író van...dvd író, blu-ray olvasó. Én is most néztem a napokban, hogy ejj miapicsa. már ennyire olcsó? Aztán jött a meglepetés :)

    Nézd meg jól mielőtt veszel valamit, nehogy aztán pofára esés legyen :)
  • Yv@n #40
    "Az emberek folyamatosan cserélik lefelé a tévéiket, egyre jobbra-nagyobbra."

    Nos ez az, erről beszélek én is, csak nem elég érthetően. :)

    Ezért nem lehet elvárni olyan hirtelen terjedést, mint a korábbi váltásnál, mert az új technológia maradéktalan élvezetéhez szükséges eszközök egy részét az emberek nem csak úgy hopp bedobják a kosárba, hanem egy jóval hosszabb időszak alatt szerzik be. Tehát ez lassúcskább folyamat.

    Ezt mindenki, aki fizetett már közüzemi számlát egyszerű kis fizetésből, és mondjuk eltart egy családot látta, már a HD "forradalom" elején, csak a manágerek csodálkoznak...
  • dez #39
    (A műholdas digitális vétel érzékenyebb a zavarokra, és ott tényleg eléggé spórolnak a bitrátával, mint már írtam. És talán a PC-s tunerkártyád sem a csúcs. Nem ebből kellene kiindulnod.)
  • dez #38
    Látom, a tényként közölt tévedések szórásáról nem tudsz leszokni.

    Ha a #22-ben linkelt képre gondolsz, az természetesen nem a PAL-t és NTSC-t hasonlítja össze (ilyen nagy különbség hogy lenne?), viszont nem is valós, csak ilyen érzékeltető jellegű, mert ilyen kicsire kicsinyítve nem lenne ekkora különbség még az SD és a HD között sem. Szóval nem túl hasznos kép.

    A digitális tévéről általad közöltek sem állják meg a helyüket. Lásd előző hsz-em.

    RGB vagy HDMI összeköttetéssel IGENIS SOKKAL JOBB MINŐSÉG érhető el, mint analóg esetén, még SD bontásban is. Mint írtam, nekem most RGB-ben megy, és már csak kompozit videojelre váltva is jól láthatóan tompább a kép, és rosszabbak a színek, stb. Az RF jel ennek felmodulálása, és ehhez jön még a jel degradálódása, amíg a szolgáltatótól hozzád elér (analóg adás esetén).

    Az sem igaz, hogy a picit zajos jellel máris nem tud mit kezdeni. Akkor a DVB-T is lehetetlen lenne. Eddig sem volt éppenséggel teljesen zajmentes a kábeltévé, és most, hogy bekötötték a digitálist, kicsit még zajosabb lett (ki is jönnek majd emelni a jelerősséget a külső erősítőn), de a digitális adással semmi probléma.
  • dez #37
    Hallottál már esetleg ilyenekről, hogy digitális kábeles tévéadások? Műholdon erősen spórolnak a sávszélességgel (bitrátával), de ez kábelen kicsit máshogy megy. Most is épp ilyet nézek, és a normálisabb csatornák olyanok, mint egy jobb DVD. A 63cm-es, elég jó CRT tévémen, RGB összeköttetéssel kitűnőek ezek a csatornák! LCD-re HDMI-vel is mehet. És már vannak HD-s csatornák is. Lásd még a #29-est.

    (Leszámítva az elszúrt hangot pár csatornán, mint pl. RTLklub, TV2, Cool, amiken úgy csörög a magas, mint valami babacsörgő. De ez a csatornák hibája.)

    Persze így jobban kijön a tömörítési hiba is, de ez csak pár csatornát érint igazán, amik eleve alacsony bitrátával adnak, mint pl. egyes sportcsatornák.
  • dez #36
    Jelenleg nem adnak nekik, de ez nem tart örökké. Állítólag a Karácsonyt még kivárják, aztán jövő évtől kapnak azok is.
  • Lame #35
    Hat a warez miatt eleve hatranybol indul az uj formatum.
    Naprakeszen toljak az uj filmeket. Kiirja az ember egy DL lemere ami 400ft es meg BR lejatszosem kell hozza.
    Igy nehez lesz 7000-8000-ert eladni egy filmet. Minosegben meg nem nagyon jon ki a kulonbseg.