Gyurkity Péter

EU: módosul az internetes ÁFA beszedése

A telekommunikáció, a műsorszórás és az elektronikus (internetes) szolgáltatások területén érvényes előírások megváltoznak, így 2015-től a felhasználó tartózkodási helye határozza meg az adó mértékét.

A közösség pénzügyminisztereinek mostani megállapodása egy hosszú vita végére tehet pontot. Jelenleg ugyanis az internetes szolgáltatások igénybevételekor a szolgáltató székhelye szerint határozzák meg a vásárló által fizetendő adót, az új előírás azonban megfordítja a rendelkezést, és a felhasználó székhelyét (országát) veszi alapul Változik az ügyintézés módja is, ahol az elektronikus rendszertől nagyobb sebességet és hatékonyságot várnak.

A probléma az érvényben lévő rendelkezéssel az, hogy számos tagállam hátrányos helyzetből indul, mivel jóval nagyobb terhet ró az internetes szolgáltatásokra és a telekommunikációra. Ennek köszönhető, hogy számos vállalkozás - így például a rendkívül népszerű Amazon, a Skype és a Paypal - Luxemburgot választotta európai központjának, mivel a törpeállam csak 15 százalékra, azaz a térségben a legkisebb adóra tart igényt. Más tagállamok viszont, a maguk 20-25 százalékos ÁFA-rátájával, nem tudnak labdába rúgni a területen, mivel a fontosabb szereplők kivétel nélkül elkerülik őket. Érdekes következménye a lépésnek, hogy a jövőben a vállalkozások olyan más tagállamokból is visszaigényelhetik az ÁFA-t, ahol nincsenek is bejegyezve.

A változást persze Luxemburg mindvégig erősen ellenezte, ám végül kénytelen volt meghajolni a többség akarata előtt. Mintegy viszonzásul, az internetes szolgáltatásokra vonatkozó kitételt csak 2015-ben vezetik majd be, míg a többi területen (telekommunikáció és műsorszórás) már 2010-től megkezdik az átállást. Kovács László, a területet felügyelő uniós biztos üdvözölte a lépést, kiemelve, hogy ezzel eltűnnek az óriási egyenlőtlenségek - igaz, Luxemburg évi 200 milliós eurós adóbevételtől esik el, nyilván ezt is enyhítik a határidő kitolásával.

Ezzel egy időben az ügyintézés is módosul, a jelenlegi papír alapú rendszert egy teljesen elektronikus megoldás váltja majd fel. Ennek eredményeként jóval gyorsabban átfutnak majd a visszaigénylési kérelmek és nagyobb sebességgel szolgálhatják majd ki az egyes tagállamokat is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • NessieGraf #9
    Szeretem, mikor az adózott jövedelmemből adóteherrel megemelt áron vásárolhatok. És ezt még üdvözlik is. Csatlakozom az 1. számú hozzászólóhoz.
  • Sil78 #8
    De hát az Amazon most is a felhasználó címe szerint számolja az ÁFÁ-t...
  • Vorpal #7
    Igy is röhejesek az on-line vásárlások EU belül.
    Évek óta jobban megéri Amerikából hozatnom bármit - teszem hozzá még EUs kiadású könyveket is mint belülről rendelni a hatalmas költségek miatt.
    3 szor kisebb területen - 10 szer több költségeket fizetünk mint odaát.
    Már ott járok, hogy ruhákat is a tengerentúlról szállíttatok - olyan olcsó.
  • bakagaijin #6
    Mi ebben a trükközés? Az EU egyik nagy előnye épp az, hogy bárkitől igénybe vehetsz szolgáltatást, vehetsz árut anélkül hogy itt befizetnéd illetve visszaigényelnéd a helyi adókat. Vámunió, ha így jobban tetszik. Sőt, köthetsz biztosítást, nyithasz bankszámlát olyan cégnél is, amelynek Mo-n nincs is leányvállalata, régebben ezt megkövetelték. Szóval akkor hogy is van ez az unijóval, merthogy ez az arc most épp ennek a homlokellenkezőjét szeretné.
  • Lame #5
    Tok mindegy. A nagy tobbseg ugyse fog trukkozni ilyenekke. Nekik ez meg boven eleg.
  • Lame #4
    Roviden megint a felhasznalok szivtak.
  • BandiG #3
    Ez jo, hogy mindenki sir hogy elkerulik oket mert magas az ado es ezert beveteltol esnek el. :D
  • bakagaijin #2
    Ez nekem nem zöld, mi az hogy a felhasználó tartózkodási helye. Ahonnan abban a pillanatban épp fel van lépve, vagy mi? Ha pl. virágküldést rendelek Dániába egy Luxemburgi anyacégtől, épp Németországban vagyok egy reptéri hotspoton és amúgy pl. magyar bejegyzett lakcímem van. Akkor hová megy? Vagy ahová a bankkártya(nak látszó szám) van beregisztrálva, naja de EU-ban vannak online-only bankok (minő meglepő pl. Luxemburgban), ahol bárki regisztrálhat és máris Te is odavalósinak látszol, eldobható egyszerhasználatos bankkártyaszámokkal. Számlát meg bárhova kérhetsz, akár Tadzsikisztánba is és máris 0% (skype csak EU-ba számol fel ÁFÁt). A tartózkodási hely a csatlakozási pont? No, akkor Luxemburgi anonym-proxyk előre.

    Szóval eléggé átgondolatlannak tűnő ötlet...
  • assdf #1
    Most akkor ha jól értem ezután ugyanazért a szolgáltatásért a felhasználók többet fognak fizetni?

    "Kovács László, a területet felügyelő uniós biztos üdvözölte a lépést, kiemelve, hogy ezzel eltűnnek az óriási egyenlőtlenségek"

    Én is üdvözlöm bizonyos felmenőit...