Berta Sándor

Érdektelenség gátolja az internet terjedését Ausztriában

Nyugati szomszédaink hasonló problémával küzdenek, mint a hazai internetszolgáltatók: az osztrák háztartások több mint egynegyedében élőket nem érdekli a szélessávú internet.

Az Osztrák Internetszolgáltatók Szövetségének (ISPA) tagjai találkozójukon több problémára is megoldását keresnek. "Az egyik legfontosabb kérdés az infrastruktúra és a szolgáltatások szétválasztása, ami például Nagy-Britanniában már megtörtént és sikeres volt" - szögezte le Tom Kiedrowski, az OFCOM brit szervezet munkatársa. "Egy másik komoly gond, hogy Ausztria nem képes kihasználni a szélessávú internethálózatában rejlő lehetőségeket. Félő, hogy a helyzet rosszabbodni fog és még hátrább kerülünk a rangsorban" - tette hozzá Roland Türke, az ISPA elnöke.

Ennek oka a szakemberek szerint elsősorban az, hogy Ausztriában egyre nagyobb a digitális szakadék. Míg a sógoroknál csupán a háztartások 46 százalékában van nagy sávszélességű internetelérés, addig ugyanez az arány Hollandiában 86 százalék. Az elmúlt hónapokban kiderült, hogy az osztrák háztartások több mint egynegyedében élőket nem érdekli a szélessávú internet. Ennek oka, hogy nem ismerik egy nagy sávszélességű internetkapcsolat előnyeit. Négy évvel ezelőtt Ausztria ebben a tekintetben még Nagy-Britannia előtt volt, mostanra viszont már lehagyta a szigetország.

A briteknél a siker kulcsát az infrastruktúra és a szolgáltatások szétválasztása jelentette. Bebizonyosodott, hogy ez a megoldás igenis működhet a valóságban és ezután ugrásszerűen megnőtt a szélessávú internethozzáférések száma. A lépésből végül mind a felhasználók, mind az internetszolgáltatók, mind a távközlési cégek profitáltak. A felhasználók például azért, mert az éles verseny miatt csökkentek az árak és új szolgáltatók jelentek meg a piacon.

Ausztriában ezzel szemben nagyon lassú a fejlődés, bár a technikai feltételek adottak, hiszen a helyi háztartások 98 százalékában lehetne szélessávú internet. A folyamatot hátráltatják a távközlési adattárolással és az online házkutatásokkal kapcsolatos tervek is. Ezenkívül a Kurier osztrák hírmagazin szerint a vírusok, a reklám e-mailek és a pornográf tartalmak sem teszik - érthetően - sokak számára vonzóvá az internetet.

Ausztriában egyébként ambíciózus tervek láttak napvilágot az elmúlt egy esztendőben, a választások óta viszont nagy a csend a szomszédos államban az informatikai fejlesztésekkel kapcsolatban. Mindez azért érdekes, mert ez a kérdés már tavaly szeptemberben felmerült, amikor az osztrák pártok az október elsejei parlamenti választásokra készülve tanácskoztak. Akkor az Osztrák Néppárt (ÖVP) bejelentette, hogy a választások megnyerése után 500 millió eurót akar költeni az ország szélessávú interneteléréssel való teljes lefedettségére és ebből a pénzből támogatta volna a különböző informatikai programokat (például digitális könyvtárak létrehozását stb.) is. A tervek szerint 2008-ra Ausztria 300 városában 20 MBit/s-osra, vidéken pedig 2 MBit/s-osra növelték volna az adatátviteli sebességet.

Az SPÖ és az ÖVP kormányprogramjában pedig az szerepelt, hogy az országnak a világ egyik legjelentősebb informatikai és kommunikációs nemzetévé kell válnia és 2009 végére a teljes lakosságot lefedő szélessávú hálózatot kell kiépíteni. Az osztrák szakemberek azonban már akkor azt találgatták, hogy vajon lesz-e igény az új nagy sávszélességű hálózatokra és szolgáltatásokra. S mint a példa mutatja, a kérdés azóta is egyelőre megválaszolatlan.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • csorfab #12
    Szegény osztrák internetszolgáltatók, mindjárt meg fogom őket sajnálni.

    Csúnya gonosz, szemét osztrák parasztok! Mégis hogy gondolják hogy őket nem érdekli az internet??! HÁT OLYAN NINCS, KÉREMSZÉPEN!!

    BAZMEG!
  • Hellion #11
    Te normális vagy? Lehet, hogy te egy gazdag egyetemista vagy akinek apuci kifizeti az évi 200 ezret sulira meg a netet, és neked igy nem drága, de bizony igenis, hogy drága még a net itthon, korábban meg jóval drágább volt. Nem tudom hol élsz te. Hát nekem volt 4 éve 512Kbit/sec 9850 Ft. Most 1 Mbit/sec 5190 Ft. És ez bizony a magyar keresetekhez képest drága. Ez lenne itthon a normális: 4-8 Mbit/sec 3000Ft, hűségszar nélkül.


    Amugy meg szerintem sem kell ráerőltetni a lakosságra a netet. Akinek kell az meg ugyis kifizeti. (Ha van rá pénze) Amugy, magyarországon a gyerekeket "nyomják" a net használatra, főleg az állam. Valahogy a magyar átlag netező 14-17 éves. Nem csoda, hogy egy komoly 25-40 közti ember nem ül le, hogy taknyos hülyegyerekek baromságait olvassa. Aztán persze a sok hülye csodálkozik, hogy a szaros kölök szexet néz a neten, amikor az állam "kényszeriti" a net használatára avval, hogy iskolákban hozzászoktatják. (Az adófizetők pénzéből) Nemrég meg valamelyik (szar)szolgáltató meg ilyet hirdetett: diák adsl... Najólvan...

    Ennyit erről.
  • shabba #10
    Azért én nem hinnék el mindent. Ha rákeresel guglival azon a tájon egész más csomagokkal és árakkal fogsz találkozni, közelébe sem lesz az általad leírnak:

    Ipko Net
    Ipko Net DSL csomagok 2500 Ft-ért itt 2 Mbps-et kapsz 2GB limittel, 5000-ért kapsz 8 Mbps-et 8GB limittel.
    Kábelnetes csomagok 2500Ft-ért itt 256 kbps-et kapsz nem 8 Mbps-et, a 6 Mbps 8900 Ft
    Szerb telecom dsl csomagjai 1.5 Mbps ~7500 Ft

    Egyáltalán nem mondható idehaza drágának a netelőfizetés ára, és korábban sem volt. Világszerte egy jellemző ártrend hogy 20-40 euro közé árazzák be a netes csomagokat, a hazai árak is ebben az ársávban vannak jó ideje.
  • kadar1 #9
    Meg elég drága az elöfizetés.A szomszéd most jött haza koszóvobol, ott egy 8 megás elöfizetés 2500ft (úgyanúgy korlátlan)Akkor mi ehez képest hol vagyunk.
    Ja meg ha lemondom ami van és szolgáltatot akkarok váltani mert találtam egy jobbat, akkor 3 honapot várhatok mivel a faszopó t-comnak van egy olyan kikötése,hogy 3 honapig nem lehet Adsl-t kötni.Jöjjön még be 5 - 8 telefonos társaság,akkor mégjobban lesz konkurencia.Akkor talán az árak is megfelelöek lesznek...Ami megfizetö
  • gere1 #8
    azért sziveim, mert biznisz. méghozzá elég nagy. hülyék lennének kihagyni a cégek. csak rá kell venni valahogy a polgárt , h fogyasszon tartalmat a neten.
  • zola2000 #7
    Sokkal addiktívebb (de szép magyar szó) az internet mint a tv. Ha megy a Tv nyugodtan lehet olvasni beszélgetni stb, de háttér netezni nem igazán lehet (na jó mehet a bittorrent XD).
  • gregor #6
    zola2000:És a tv függöség veszélyeire nem? A TV előtt is csak szabadidőnket töltjük,az nem veszélyes?
  • Bagoly000 #5
    ez majdnem mindenhol így van :D
  • hiftu #4
    Egyetértek Zolával.
    Mondjuk az arabok 100%-a (becsült adat) nem érdekelt a disznóhús evésben.
    Egyszerűen nem érdekli őket. (Hogy ez vallási okokból van igy, az most mellékes.)
    Akkor miért próbálnánk rávenni őket, hogy disznóhúst fogyasszanak?
    Vagy miért próbálnánk rávenni egy embert, hogy szeresse a focit, ha nem szereti?
    Idétlennek érzem az ilyen erőfeszítéseket, amelyek jól láthatóan egyes cégek, cégcsoportok nagyobb bevételeinek növekedését irányozzák elő az emberek agymosásával.
    Nem érdekli őket, hát nem érdekli, ez van. Be kell nyelni, hogy a meglévő felhasználók hozzák "csak" a profitot.
  • zola2000 #3
    Mégis miért kell a netet erőltetni? Ez az esetek 90%ában nem más mint szabadidő eltöltés, de ha valaki máshogy is el tudja tölteni a szabadidejét, és csak nagyon ritkán kell neki net, akkor azzal mi a baj? Szerintem meg inkább jobban fel kéne hívni a lakosság figyelmét az internet függőség veszélyeire.