Berta Sándor

Az Európai Parlamentbe készülnek a kalózpártok

Úgy tűnik, nagyon is komolyan gondolják az európai kalózpártok a parlamentáris képviseletet. Az első bécsi találkozójukon kiderült: saját európai parlamenti frakciót szeretnének.

Az Európai Parlamentbe való bejutásról és az európai testvérpártok összefogásáról először - még tavaly október elején - Rick Falvigne, a svéd Kalózpárt első embere beszélt. Mint ismeretes, jelenleg már létezik svéd, francia, spanyol, német, osztrák, olasz, belga és amerikai kalózpárt is. A cél természetesen először a helyi parlamentekbe való bejutás. Az Osztrák Kalózpártot tavaly szeptember óta már megkeresték a helyi Zöldek és az Osztrák Kommunista Párt (KPÖ) vezetői, illetve képviselői.

Ugyan az ötlet mosolyogtatónak tűnik, azonban a kalózpártok vezetői elszántak és nem adják fel, sőt, a most hétvégi bécsi első találkozójukon arról határoztak, hogy közösen indulnak a 2009-es európai parlamenti választásokon. A végső cél egy önálló EP-frakció megalakítása. A Next Step Politics nevű rendezvényen kilenc ország kalózpártjainak, valamint az osztrák Zöldek, a Transmediale Festival, illetve a quintessenz nevű szervezetek, valamint a Nicht im Bild bécsi képzőművészeti akadémia képviselői vettek részt.


A cél az, hogy a kalózpártok a választásokon öt különböző országban összesen 19 parlamenti mandátumot szerezzenek. Nem akarnak azonban néppártokká válni és jelenleg még programjuk sincsen. A legfontosabbnak azt tekintik, hogy párbeszédet kezdeményezzenek különböző kérdésekről, amelyekkel a politikusok gyakran nem vagy alig foglalkoznak, vagy amelyekkel szemben ellenségesek.

"Azt szoktam mondani, hogy a tagjaink között mindenféle politikai meggyőződésű ember megtalálható. Vannak kommunisták éppúgy, mint jobboldaliak és liberálisok. Ami összeköt bennünket az az, hogy fel akarunk lépni a szerzői jogi megkötések, a tudás ellenőrzése és a megfigyelési, illetve rendőrállamok létrehozása ellen" - jelentette ki Rick Falvinge, a svéd Kalózpárt vezetője.

Eva Lichtenberger, az osztrák Zöldek képviselője szerint fontos, hogy a művészeket és a tudósokat meggyőzzék, csatlakozzanak a szigorú szerzői jogi törvényeket elítélők táborához. A fő célkitűzések: a magánélet védelme - különösen a túlzott mértékű állami beavatkozással szemben -, a tudás és a különböző szabad csereberéje, jog a tartalmak megváltoztatására és javítására. A jelenlegi túlzottan szigorú szerzői jogi törvények ugyanis a fejlődés gátjai.


Az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Németország szigorítana a fájlcserélés megítélésén és keményebben akar fellépni a szerzői jogi törvények által védett műveket csereberélőkkel szemben. A német törekvés szögesen ellentétes az Európai Parlament által elfogadott új a szerzői jogi védelméről szóló irányelvvel. Az IPRED2 nevű irányelvet jelenleg az Európai Tanács Substantial Criminal Law Working Committee (DROIPEN) nevű munkacsoportja vizsgálja. A kérdés, amire sokan választ várnak az, hogy vajon minden fájlcserélőt üldöznének-e válogatás nélkül vagy csak a szerzői jog által védett tartalmakat csereberélőkkel szemben lépnének fel?

Steven Kovats építész és művész, aki a Transmediale nevű berlini fesztivál kurátora nyíltan szimpatizál a kalózpártokkal, mondván a művészek egyre kevésbé tudnak szabadon alkotni, a politika erre a területre és rátette a kezét. Adrian Dabrowski, a quintessenz nevű osztrák polgárjogi szervezet képviselője ugyanakkor kétségbe vonta, hogy a kezdeményezés sikeres lehet. Mindenesetre az biztos, hogy bár egy kalózpárti EP-frakció megvalósulásának esélye gyakorlatilag a nullával egyenlő, a nagy pártokból kiábrándultak népes táborából alighanem sokan érdekesnek találják meg a kalózpártok elképzeléseit. Veszíteni valójuk pedig semmi esetre sincsen.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Ronny #25
    nem kell szabadkoznod, nagyon jó példa volt! Most a libsi szélkakasok kiadták a parasztjaiknak, hogy felejteni kell, de szerencsére a józan ész ott pislákol még az emberekben. Holokauszton persze nem lépünk túl, nade Trianon ugye más...
  • Ronny #24
    "Már rég megmondták, hogy nincs olyan, hogy "magyar".
    Mindenféle népségből olvadtunk össze mi is. Mindig is ez volt a dolgok rendje
    ."

    és aztán Micimackó felébredt az álomból...vannak magyarok és vannak magyar érdekek, mint pl. Trianon.
  • L3zl13 #23
    "Egy magyar szájából viszont szégyen!"
    Már rég megmondták, hogy nincs olyan, hogy "magyar".
    Mindenféle népségből olvadtunk össze mi is. Mindig is ez volt a dolgok rendje.
    Persze amikor a másik oldalon voltunk akkor nem nyavajogtunk.
    Az a baj, hogy néhány generáció után az emberek elkezdenek mindenféle nemzeti öntudatot fejleszteni magukban, ami semmi másra nem jó, mint hogy jó kis háborúkat vívjanak miatta.
  • Turul1 #22
    vicces, h néhányan azt mondják: végre 1 normális párt. miért is? mert nem foglalkozik politikával? szewrintem az lenne a normális párt, ami a politikával normális módon foglalkozna. és ne higgyjétek, hogy ha bekerülne a parlamentbe, akkor nem tagozódna be vmelyik oldalra(van 1 tippem, h hova). melékezzetek, h mi lett a centrum párttal? a nagy független senemjobb, senembal párttal? csak nem kiderült róla, hogy a komcsik s*nyalója? gondolkozni emberek, mielőtt a jól hangzó baromságoknak bedőltök.
  • rmate1988hun #21
    Rossz példát hoztam fel rossz helyen. Ezzel csak azt akartam érzékeltetni, hogy egyes országokban annyira ”nagy a jólét” hogy ez a legnagyobb bajuk.
    ”Ideje volna túllépni rajta.” – Ez egy külföldi szájából érthető… Egy magyar szájából viszont szégyen! Szerinted az hogy lép túl rajta akit agyonvernek azért mert az anyanyelvén beszél? Ez nem politikai, hanem nemzeti kérdés. Ráadásul szó sem volt a kommentemben semmi revízióról. Csak azt írtam le ami nekik jog szerint jár! Magyarul függetlenséget.
    De nem erről szól a cikk, bocs…úgyhogy ezzel befejezem, mielőtt bannolnak szabad véleménynyilvánításért…
  • ProClub #20
    Az elmúlt 2 ciklusban nem voltam szavazni mert egész egyszerűen nem volt épeszű tárt, akire lehetett volna szavazni. Ami meg volt, az túl kicsi volt, hogy bekerüljön. Ha a Kalózpárt tud mobilizálni olyan embertömegeket, hogy bekerüljön, akkor rám számíthatnak. Rosszabb nem lehet a két honnan-tudunk-nagyobbat-markolni-pártnál. (Bár szerintem a pártokat úgy ahogy vannak meg kéne szűntetni.)
  • L3zl13 #19
    Mintha bizony Trianon lett volna az egyetlen eset a történelemben mikor egy terület egy másik országhoz lett csatolva.

    Mindjárt jönnek a törökök, hogy adjuk nekik vissza Budát.
    Ideje volna túllépni rajta.
  • I.C.ram #18
    Nem tudom felfogni, hogy miért nem gyúrnak rá a kiadók a fájlcserélőkre? Olyan nevetséges áron kéne árulni a számokat a filecserélőkön, hogy már smucigság legyen nem fizetni érte. A CDket meg csak "collectors edition"-re limitálnám, és extraigényes, de limitált szériás példányokat árulnám csak a boltokban. Az igazi rajongók imádják ezeket. Én már ott tartok, hogy azért nem veszek meg egy játékot, mert szar DVDtokban adják. Hol van már azaz idő, mikor minden játékhoz járt a 100+ oldalas kézikönyv, concept artokkal, képekkel. A kartondoboz, az extra tartalmak, stb. Manapság mindent a lehető legolcsóbb előállítási költségen próbálnak elsózni, aztán csodálkoznak, hogy senki nem hajlandó megvenni egy olyan anyagot, ami semmivel nem nyújt többet, mint a letölthető verzió. Szerintem igenis igény van a fizikai árúkra, de csak akkor, ha azok jó minőségűek. Elég sok jáékot vettem már, de most nemvisz rá a lélek, hogy megvegyek egy tesco gazdaságos csomagolásban lévő játékot, ugyanazért az árért, amiért pár éve meg a mai Coll.Ed.-hez méltó játékcsomagot kaptam.
  • rmate1988hun #17
    Bocs, elragadtattam magam...
  • mousee #16
    Szép eszmék, de szerintem nem a legmegfelelőbb hely, ahova írtál...

    Erről mindenkinek megvan a maga véleménye, és csókolom.

    Amúgy meg a cikkhez:
    Hajrá, nekem szimpatikus :)