Berta Sándor

Hasznave­he­tet­len az amerikai határvédelmi rendszer

Egy a központi ujjlenyomat-adatbázisban lévő hiba miatt azonnal ki kell cserélni az amerikai követségeken és repülőtereken használt összes ujjlenyomat-leolvasó készüléket. Ezenkívül leállították a határátkelőhelyeken a rádiótechnikás azonosítás tesztelését is.

Közel sem fest túl jó képet az amerikai belbiztonsági programokról egy most nyilvánosságra hozott jelentés. A Patriot Act nevű törvény és annak hatására létrehozott US-VISIT projekt biometrikus határvédelmi előírásait a közeljövőben nem lehet megvalósítani - áll az amerikai Kongresszus alárendeltségébe tartozó Kormányzati Ellenőrzési Iroda (GAO) jelentésében.

A hivatal szerint a törvényhozók és a hatóságok rosszul becsülték meg az alkalmazandó technológiákat. Mind a biometrikus alkalmazásokat, mind az automatikus ujjlenyomat-leolvasást, mind a rádiótechnikai azonosításban rejlő lehetőségeket rosszul ítélték meg. A programban a földi, a vízi és a légi határellenőrzőpontok felszerelése 1,4 milliárd dollárba került. A 2002 óta szisztematikusan felépített IDENT adatbázis-rendszer azonban alig vagy csak részben működik.

Éppen emiatt állították le nemrég az egész rendszert, illetve módosították az ujjlenyomat-azonosító al­prog­ramot. Utóbbi azt jelenti, hogy az ed­digi gyakor­lattal szem­ben a beuta­zóknak már nem ket­tő, hanem mind a tíz ujjá­ról készí­tenek lenyo­matot. A min­ták elő­ször az IDENT adat­bá­zi­sába kerül­nek, majd a beke­rülő min­tákat össze­hason­lítják az AFIS-ban, az FBI adat­bázi­sában tárolt ujjle­nyoma­tokkal. Utóbbi a világ leg­na­gyobb ilyen jellegű gyűjteménye.

Mindez azért érdekes, mert arra eddig nem volt lehetőség, hogy ez az azonosítás automatikusan megtörténjen, vagyis anélkül juthatott be bárki az országba, hogy a határőrök tudták volna, az illető személy szerepel-e már az AFIS-ban vagy sem. Pedig erre a problémára az amerikai nemzetbiztonsági Hivatalhoz (NSA) közelálló Biometric Consortium szakemberei már 2002-ben felhívták a figyelmet, mégsem történt évekig semmi.

Nos, mindennek az lett a következménye, hogy most minden amerikai követségen, konzulátuson és más külképviseleten, határátkelőhelyen, valamint 115 repülőtéren és négy tengeri kikötőben le kell cserélni az ujjlenyomat-leolvasó készülékeket, a hozzájuk kapcsolódó szoftverekkel együtt. Ennek az eljárásnak csak az első része eddig 50 millió dollárba került. Persze ez még nem minden: az eddigi személyenkénti kettő helyett immár tíz ujjlenyomatot kell eltárolni, ez plusz költségeket jelent és jelentősen nő az adatok feldolgozásához szükséges teljesítményigény is.

Azonban ha a leolvasók cseréje megtörténik, még akkor sem felel meg az elvárásoknak az Unites States Visitor and Immigrant Status Indicator Technology (US-VISIT) program, mivel az eredeti cél az lenne, hogy a rendszer - nevének megfelelően - minden beutazó esetében mindig tisztában legyen az illető aktuális státuszával. Az elsődleges cél azoknak a felderítése lenne, akiknek lejárt például a vízumuk és még mindig az ország területén tartózkodnak.

Kipróbálták azt is, hogy a vízumokra rádiótechnikás azonosításra alkalmas chipeket helyeznek, amelyekből az adatok automatikus bekerültek volna az IDENT adatbázis-rendszerébe. Azonban az évi 20 millió dollárba kerülő program finoman szólva közel sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A leolvasó készülékek csupán a chipek 14 százalékát olvasták ki, ráadásul a rendszer komoly problémákat is okozott, például a beutazókat kiutazókként regisztrálta és fordítva.

Hasonlóak a tapasztalatok az amerikai konténerkikötőkben, ahol igyekeztek minden konténert hasonló azonosítóchippel ellátni, hogy tudni lehessen ki a feladó, ki a címzett, az adott konténer mit tartalmaz stb. Azonban az információkat nagyobb távolságból nem lehet jól kiolvasni, ugyanakkor az adatok nem voltak titkosíthatók. Mivel a forgalom a 13,56 MHz-es frekvencián zajlott, számos ezen a frekvencián dolgozó más rendszer zavarhatta meg az információk lekérdezését. Ilyen rövidhullámú frekvenciákat használnak például a különböző fegyveres erők és a segélyszervezetek is. Ráadásul egy 200 watt teljesítményű, kevesebb, mint 1000 euróba kerülő 13,56 MHz-es adó elegendő ahhoz, hogy többszörös visszhangot hozzon létre, ami lehetetlenné teszi az adatok lekérdezését és megbénítja a rádióforgalmat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • sonicXX #13
    Ujjlenyomat olvasás. Ha én egy komolyabb terrorista vagy maffia szervezet embere lennék, valószínűleg a főnökeim gondoskodnának mind a 20 ujjam átplasztikáztatásáról, meg a már most is jópénzért beszerezhető szükséges hamis okiratokról.
    Szemet hamisítani kicsit nehezebb észrevétlenül. DNS-t pedig még a személ is nehezebb...

    Bár ha belegondolok még a hamisítás sem feltétlen szükséges, elég csak a megfelelő embereket lefizetni ha az költséghatékonyabb.

    Ergo ezekkel a védelmi technológiákkal csak a kisbalhékat csináló szervezeteket buktatják le. Aminek az lesz a vége, hogy majd a kicsit idővel szervezettebben összefognak. Ahogy belegondolok, szvsz a vörinyakú kormánya adott 2 böszme nagy frászt a szarnak. Ennek a túlzott, elmebeteg paranoiának az egyenes következménye, hogy rohamosan fejlődni fog a szervezett bűnözés, ami összességében sokkal nagyobb és nehezebben féken tartható károkat fog okozni nekik. Nem baj, egyszer minden nagyhatalom összeomlik.
  • Vorpal #12
    És ebben a mythbustersben egy modern irisz azonositót is lenyomtak?
    mert pl. a lézer könnyedén méri a távolságot, és elég hülye rendszer lenne,
    ami bedől egy nem a megfelelő mintázatban elmozduló sik iriszfotónak.
    mert ugye én ezt is elfogadom, akkor is hülyeség befektetni egy olyan
    rendszerbe, amiről már az elején tudod, hogy nem fog 100% osan müködni,lásd Vista.)
  • irkab1rka #11
    Nyilván kettőtök közül az egyik már utazott az államokba a másik nem.
    Szerintem a hozzászólásodból nyilvánvaló, hogy melyikőtök melyik.

  • NEXUS6 #10
    Az a gáz, hogy az IT technológia elterjedtsége miatt olcsón elő lehet állítani a biztonsági IT rendszerek becsapására készített eszközöket.

    Viszont pl vízjeles, kézimerítésű papírlapot készítő papírgyára nincs az emberkéknek. Olyan technológiára kell ezeket a biztonsági dolgokat alapozni, ami kevésbé elterjedsége folytán biztosítja, hogy ne juthassanak hozzá az emberek. Viszonylagos körülményessége, drágasága pedig eleve behatárolja hogy az esetleges hamisítványokhoz ki juthat hozzá, ki képes megfizetni.

    A digitális adattárolás épp elenkező tulajdonságokkal rendelkezik, mint amire szükség lenne: mert ez nagytömegű adat könnyen minimális hibával történő másolására alkalmas. Mindíg max az jelent egyfajta korlátot, hogy a csúcs termékek mindíg valami extra nagykapacitású, viszonylag drága hordozóhoz kapcsolódnak. De ez a technológia elterjedésével egyre elérhetőbbé, egyre olcsóbbá válik.

    Szal szerintem ezzel abszolút rossz irányba mennek. Ha a rendszert modernizálják, a bűnözőnek 1 vagy kevésszámú IT eszközbe kell beruháznia, míg az államnak az egész rendszert újra a legdrágábbra kell cserélnie! A bűnöző ezt minden évben megteheti, az állam meg max 5 évente képes rá.
  • izb #9
    na de azt is írd le hogy mi okból
    nem véletlenül ültél emiatt 5 évet......
  • Praetor #8
    Az nem véletlen dolog volt. Mielőtt bevisznek valakit a sittre, előtte nem csak 1 ujjáról vesznek ujjlenyomatot...
  • CSOCSO #7
    ez se mai dolog lehet.. nekem mar evekkel ezelott mind a tiz ujjamrol vettek a ujjlenyomatot. vagy az veletlen volt?:D
  • Indigo #6
    Most ebből milyen következtetéseket kellene levonni? Tény, hogy nem 110%-ban csalhatatlan a rendszer, de az új technológiák már nemcsak egy azonosító mintát keresnek és vizsgálnak, hanem nézik az illető biológiai funkcióit is, azaz nem lehet becsapni egy közönséges papírlappal.
  • Klapanciusz #5
    Nem-e? Nézted a Myhbusters fél éve készített epizódját, ahol egy nyomorult printelt fecnivel kinyitották a tuti ujjlenyomatolvasós zárat? Egy notebookon használt leolvasót nem tudtak átverni olyan módszerekkel amikkel egy, a piacon sztárolt "biztonságos" terméket könnyedén legyűrtek.

    Nem kell elfogadni, de el kell ismerni, hogy a biometrikus azonositós ipar is ugyanolyan mint a többi. Kenőpénzek, kormányzati korrupció, lobbi és marketing. Ahol ilyen iszonyat pénzek forognak, mindig lesz olyan ceg aki lefizet egy hivatalnokot (vagy százat), hogy a saját fostalicska berendezése/szoftvere kerüljön be a rendszerbe.
  • zzebi #4
    A cikkben leirt problemak mind csak az elfuseralt, elsietett megvalositasbol adodnak. Meg lehet ezeket rendesen is csinalni, csak kicsit tobb odafigyeles kell hozza.