Gyurkity Péter

A szerverek terjedésével nő a globális fogyasztás

Egy friss tanulmány szerint az elmúlt években megugrott az olcsóbb szerverek forgalma, ezzel pedig mindössze öt év alatt megduplázódott az amerikai és globális fogyasztás, ami nem sok jóval kecsegtet a jövőre nézve.

A fogyasztás, az energiatakarékosság visszatérő téma ezekben a napokban, némileg kompenzálva az utóbbi idők lanyhaságát és nemtörődömségét, legalábbis az USA részéről. Az IDC kutatócég adataira támaszkodva most egy újabb felmérést tettek közzé, amely az adatközpontokban helyet foglaló szerverek számára és fogyasztására koncentrál, kiemelve a növekvő mutatókat.

Eszerint 2000 és 2005 között, vagyis alig öt év alatt csaknem megduplázódott a szerverek száma mind az Egyesült Államokban, mind pedig világszerte. Előbbi 5,6 millióról 10,3 millióra ugrott, utóbbi pedig 14,1-ről 27,3 millióra, ami természetesen a fogyasztás megugrásával járt. A növekedést elsősorban a költségek csökkenésével magyarázzák, az elmúlt években ugyanis rendkívüli mértékben megugrott az olcsóbb, 25 ezer dollár, vagyis a nagyjából 5 millió forint alatt kapható szerverek népszerűsége. 90 százalékban ezek a rendszerek járultak hozzá a fogyasztás felíveléséhez, míg egységenként alig 5-8 százalékkal növekedett az étvágy.

Hogy az arányokat némileg érzékeltessék, a felmérésben több összehasonlítást végeztek. 2005-ben egyedül az amerikai adatközpontokban lévő szerverek fogyasztása (körülbelül 45 millió kilowattóra) nagyobb volt mint Mississippi államé, a teljes adat nagyjából 5 darab 1000 megawattos erőmű teljesítményének felel meg. A globális fogyasztás 14 ilyen erőművet tesz ki, míg az amerikai adat a kiegészítő felszerelések (a hálózati eszközök és hűtés) igényével együtt a teljes USA-fogyasztás 1,2 százalékát teszi ki, ami durván az összes tengerentúli televízió együttes igényével egyenértékű.

A dokumentumban több javaslatot megfogalmaznak, helyet kapott itt például a virtualizáció támogatása, a jobb, hatékonyabb hűtési megoldások alkalmazása, valamint az energiaellátás hatékonyságának javítása. Kérdés, hogy mindez elég lesz-e az igények kordában tartására, vagy a növekedés továbbra is megállíthatatlan marad-e.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • chuky123 #14
    hát igen a légkondik jovalta több áramot "zabálnak" mint a szerverek (föleg a bladek)itt igazság szerint nem az áramfogyasztás miatt van a probléma hanem az áram előállitásának környezetszennyező módja miatt (pl: hő és automerőművek miatt)
  • BlackRose #13
    Most jut eszembe, de valahogy a légkondikat kifelejtették a meséből...
  • eax #12
    Mondjuk a fogyasztas teren a szerverekkel pattogni a legkevesbe jo otlet, ugyanis egy szerver egysegnyi fogasztasa sokkal tobbe kerul a tulajnak, mint ha ugyanazt Mariska neni PC-je generalja a titkarsagon.
    Ugyanis a szerverek ala kell UPS, ami 3-4 rackszekrennyi gep utan mar a szerverterem diszet jelento tobbtonnas szekreny alakjaban jelenik meg, es tobb tizmillioba kerul. Nem ritka, hogy egybol ketto is van belole, hogy meglegyen a redundancia. Az UPS viszont altalaban csak addig eleg, amig az elektromos ellatas atkapcsol a tartalekvonalra (ami szinten nincs ingyen), vagy beinditjak az alagsorban a szinten tobbmilliot ero dizelgeneratort. Igy mar a szerverek mukodhetnenek is stabilan, de fel oranal tobbet biztosan nem fognak, ugyanis pillanatok alatt befutik az adott szobat, igyhat legkondicionalo is kell, jobb helyeken az a beepitett peldany, alpadlo alatti befuvassal, almennyezeti elszivassal, szinten tobb tizmillio HUF. Gondolom, ebbol lathato, hogy ha egy szerver csak par wattal fogyaszt tobbet, akkor arra az uzemelteto nagyon durvan ra fog fizetni, innentol kezdve elemi erdeke, hogy a ne a legenergiazabalobb szervert vegye meg, es a gyartoknak is, hogy az energiafogyasztast es a hodisszipaciot ott csokkentsek, ahol tudjak. Ossze is lehet hasonlitani a teljesitmenyaranyos energiafogyasztasat mondjuk egy Sun SPARC T1-es szervernek, meg egy atlag gamerpistike-gepnek, eg es fold a kulonseg, tehat szvsz inkabb az utobbiak energiafogyasztas-novekedeserol kellene hasonlo "leleplezo cikkeket" gyartani.
  • concrete #11
    :OFF

    ne felejtsük el, hogy az internetes médiákban megjelent cikk (talán minimum 2000 karakter, ha jól emlékszem) a phd kutatásban 1 kreditpontnyi publikációnak számít ... (ha neked is kéne a pont, irnál 10 ilyen cikket és már mehetsz is védeni ...)

    :ON
  • concrete #10
    az emberek számának növekedésével nő a globális fogyasztás. az ember nem védett faj, nincs eszmei értéke, akkor netán irtani kell ???
  • Godefroy #9
    "Egy friss tanulmány szerint az elmúlt években megugrott az olcsóbb szerverek forgalma, ezzel pedig mindössze öt év alatt megduplázódott az amerikai és globális fogyasztás, ami nem sok jóval kecsegtet a jövőre nézve."

    Tényleg jó nagy baromság amit írt a cikk író, nem tudom honnan ferdítetta félre...
  • Indigo #8
    Érdekes, hogy egyesek itt mennyire tájékozottak a témában... Megmondogatják a frankót, közben meg halvány lila fingjuk nincs az egészről.
  • roliika #7
    Húbasszus...vajon mennyit fogyaszt az összes elemlámpa és mobilteló? Mennyi ózont termel összesen a ki be dugdosott konnektor miatt keletkező szikra? Hány tonna ion keletkezik évente így? Jaaaaj véégünk vaaaan!
  • BlackRose #6
    Tudod ezeknek a szervereknek nagy része az Internet infrastruktúra része, és ugye tudjuk, hogy az Internet a legnagyobb ellensége a szabadságellenes politikusoknak... csak idő kérdése, mikor hoznak törvényt, előírást amelyel energiafogyasztásra, terrorizmusra, anyámtyúkjára hivatkozva korlátozni fogják a rendszert. Remélem a szerverek száma a következő 5 évben megnégyszereződik mégha a végén úsznom kell a jégolvadás miatt, de a szabadság és az Internet szabad fejlődése nekem a legfontosabb. Támadják az apjuk f... különben ezek a szerverek nélkül sokkal kevesebb az esély, hogy újabb technológiákat fejlesszünk ki és ezáltal a globális felmelegedést nem korlátozásal hanem fejlődésel fordítsuk vissza. Persze ezeknek a szervereknek nagy része clusterekben szuperszámítógép szerepét tölti be, amelyek szintén új technológiák fejlesztésén dolgoznak, főleg az energetika területén. Persze Al Gore fedezte fel annak idején az Internetet... bár majdnem, hogy azt mondta. :) Nem csoda, mikor azt mondják, hogy ha Bush maga indul nem nyer... mert amilyen ellenfelei voltak... a győzelme elkerülhetetlen volt, pedig annyira baromi hülye, hogy azt elképezni is nehéz.
  • Akuma #5
    Honnan tudják ennyire biztosan, hogy erről a szerverek tehetnek? Mármint az energiaigény növekedéséről... Egyébként a legtöbb személyi számítógép beállítható szerverként és nemhogy milliókba, de 100ezer forintba sem kerül... Persze kérdés, hogy mennyire akarják leterhelni az adott szervert.