Berta Sándor

Rádiósok is támad­ják az áram­há­ló­za­ti inter­netet

Ezúttal az európai rádió- és televízióadók szakmai szervezete emelte fel szavát az áramhálózati internet ellen. A kifogás szerint az alkalmazott PowerLine technológia zavarná a Mondiale típusú digitális rádiók működését.

Az European Broadcasting Unio (EBU) - amelynek tagja a Magyar Rádió és a Magyar Televízió is - vezetői levélben fordultak az Európai Bizottság Unió illetékes részlegéhez és ebben a segítségüket kérték a PowerLine technológiával szemben. A DRM igazából nem egy rádió, hanem sokkal inkább egy digitális rádióprotokoll, ami lehetővé teszi, hogy a közép- és rövidhullámon adó rádiók az ultrarövidhullámú adókon megszokott minőségben játszhassák a zenéket.

Az új technológiára világszerte több mint száz rádió akar átállni, kezdve a BBC-től a Deutsche Wellén át a helyi adókig. Az RTL Rádió például már át is állt az analóg modulációról a digitálisra, míg az ORS osztrák rádió a BBC adóhálózatát is üzemeltető brit VT-Communications cég segítségével már megkezdte az új technológia tesztelését.

A problémát a két technológia között az okozza, hogy mindkettő a 2 és 30 MHz közötti frekvenciatartományt használja. A PowerLine technológia esetében a modemek az adatcsomagokat egymással párhuzamosan, illetve egymás után küldik és mivel az áramhálózatot használják, az nincs leárnyékolva, így nagyon könnyen bezavarhat más adásokba. Az EBU a kérdés mielőbbi kivizsgálását kéri és számos technikai kérdésre vár választ.

Mint ismeretes, korábban Ausztriában merültek fel gondok a PLC technológiával kapcsolatban. A tapasztalatok szerint az áramhálózati internet zavarja a segélyhívó rendszerek működését. Az osztrák közlekedési minisztérium legújabb mérései is alátámasztják ezt: április 24-én egy elektromos szekrény 5,9-szeresen átlépte a megengedett küszöböt és 69,3 decibeles értéket produkált. A minisztérium úgy döntött, hogy mivel a Linz AG nem kezdeményezte a zavarok megszüntetését, sőt ehelyett jogi lépéseket fontolgat, így pénzbüntetést szab ki a cégre. A gond csak az, hogy ezzel még a probléma nem fog megoldódni.

A DRM technológia az MPEG4-AAC audiokodekre épül, a jeleket az úgynevezett Coded Orthogonal Frequency Division Multiplex (COFDM) eljárással bocsátják ki. A sávszélesség rádiócsatornánként csupán 20 kHz. Mindenesetre álljon is majd bármi az Európai Bizottság állásfoglalásában, ezek a sorozatos problémák nem igazán segítik az egykor nagy jövő előtt állt PowerLine technológia elterjedését.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gordonmail #7
    BiroAndras: ezért van a Wifi, az midnenre tökéletes......
  • gordonmail #6
    Aszondja': felemelték szavukat a rádiósok és televiziósak... KIT ÉRDEKEL?? takmá a hulye rádiojukkal... régi sz.r'..... térjenek át az Internetre.........paras.tok
  • BiroAndras #5
    "egyebkent meg nem vagyok oda ezert a 230v halozatozasert, eleve csak a hozzad tartozo trafohazig mukodik szoval olyan sok kabelezest nem lehet megsporolni"

    A kábelezésnek pont ez a része rettentő macerás. Ezért használják a már meglevőt (telefon, kábelTV, áram). Ahol a ház építésénél gondolnak rá és előre bekötnek UTP vagy üveg kábelt, ott nics szükség ilyen trükközésre.
  • tomcs #4
    haaaaat... 900-1900mhz vs 2-32mhz. igen, kozel vannak :)

    egyebkent meg nem vagyok oda ezert a 230v halozatozasert, eleve csak a hozzad tartozo trafohazig mukodik szoval olyan sok kabelezest nem lehet megsporolni, viszont baromi sok elore kiszamithatatlan hibaforras, zavar meg egyeb le7. ha meg a hatarertekeket meghaladoan bocsajt ki radiojeleket is, asszem ideje lenne elfelejteni az egeszet es venni par meter kabelt hogy rendes sajat, arnyekolt es csillagpontos halozatot epitsenek...
  • CsZ #3
    Nekem azért szöget ütött a fejembe, hogy ha az elektromos kábelek kilométeres antennaként sugároznak ebben a tartományban az vajon milyen élettani hatással lesz ránk?
    Nem értek eléggé hozzá, de nincs túl közel a frekvencia a sokat emlegetett mobiltelefonos elektromágneses sugárzáshoz?
    És ki garantálja a sugárzás alacsony energiaszintjét? Minek ez, ha a van Wireless+telefon+kábeltv?
    Úgysem lesz olcsóbb, arról tesznek.
  • Andris #2
    Ja, csak a rádióadók fizetnek a frekvenciasávért, így a PowerLine-nak nincs joga ezen a frekin "sugározni" még akkor sem, ha nem szándékos.
  • Secretx #1
    Szerintem a az elektromos hálózaton továbbítható IP technológia már 6 7 éve létezik, úgyhogy a rádióadók az új technológiájukkal elsunnyoghatnak.