Berta Sándor

Hackerprofil-készítő projekt

Az új program célja egy olyan adatbázis létrehozása, amelyből kiderül, milyenek a hackerek életkörülményei, mi viszi rá őket a tetteik elkövetésére és amelynek segítségével később azonosítani lehet egyes hackertípusokat.

A projektet az Egyesült Nemzetek Szervezete Interregionális Bűnügyi és Igazságügyi Kutatóintézetének (UNICRI) egy kriminológusa és egy Raoul Chiesa nevű hacker közösen indították el. A két szakember többek között felmérné a hackerek életét, szokásait, hogy később segíthessenek a cégeknek az azonosításban. Az információgyűjtés elsősorban egy önkéntes alapon működő kérdőív kitöltésével valósul meg, a kutatók az ezekre adott válaszokat gyűjtik össze és elemzik ki, majd így hoznak létre bizonyos hackerprofilokat.

"Amennyiben a hackerek idelátogatnak az oldalra, kitöltik a kérdőívet, leírják hogyan élik a mindennapjaikat, általában miket csinálnak, akkor a világ teljesen másképp tekinthet majd rájuk. Ezek az információk így a negatív sajtófelhangok nélkül jelenhetnek meg" - nyilatkozta Raoul Chiesa. A szakemberek a kérdéseket három csoportba osztották. Az elsőbe a személyes adatok (nem, kor, családi háttér) kerülnek, a másodikban arra kíváncsiak a kutatók, hogy milyen az illető személy kapcsolata az ismerőseivel, a munkatársaival, tanáraival, szomszédaival vagy más hackerekkel.

A harmadik csoportba tartozó rubrikákban a kérdőív készítői arra keresik a választ, hogy miért kerül sor az akcióra, milyen támadási célpontokat választanak ki előszeretettel, milyen technikákat, módszereket és megoldásokat használnak az akcióik során, vagy hogy tisztában vannak-e a cselekedeteikkel és azok lehetséges következményeivel. Ezekből az információkból és a cégeknek a támadásokat rögzítő naplófájljaiból világos kép bontakozhat ki a lehetséges célpontokról és az okokról és így akár elkerülhetők lennének ezek az akciók.

A szakemberek véleménye ugyanakkor megoszlik arról, hogy sikeres lesz-e a 2004-ben életre hívott projekt, már csak azért is, hiszen melyik hacker adna ki magáról bármilyen adatot, amelyek ráadásul segíthetnek az esetleges lebuktatásában?

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • noss #12
    ha heker vagy, lécci keressd fel a honlapunkat,
    válaszolj pár érdektelen kérdésre (hogy azok alapján mégtorzabb sztereotípiát "alkosson" rólad halivud)
    és légy oly szíves önként bevallani, feltárni módszereidet, osszd meg az évek alatt összecsikorgatott know-how-dat és ha már itt vagy,
    ugyan add már fel magad, hogy még kevesebb melónk legyen itt a srácokkal...

    gratula!

    hacker-cracker: ezúton is üdvözlöm az sg.hu fórumának nyelvészeit...!
  • Ratty #11
    strogg neked van igazad.
    a cracker szokott törni, benne is van a nevében
    hacker meg dfaultban három kategória, ha cska az informatikára korlátozódunk. valószínűleg black hat-eskeről beszéltek a cikkben.
  • strogg #10
    Csak 1 példa. Az egyik csóka az optikai egeréből készített szkennert.És ehhez forrasztott is ,meg progtramozott is. Nah ő informatikai hacker például.
  • strogg #9
    nem így van. a hcker nem hibakereső. Az a béte teszter:)
    A hacker az, aki a kis poros telefonodból nasa műholdat akar csinálni. A hacker nem csak az informatikában létező fogalom. A hacker egy embertípus, aki a fent említett összetettségű elmebajából felmerülő problémákat akarja megoldani.
    makezine.com/blog

    Itt kb: képet kaphatsz arról milyen elmebetegeket hívnak hacker-nek :)
  • juzosch #8
    A cracker nem csak programot tör föl, hanem bármit. És haszonszerzés/károkozás céljából.
    A hacker nem e célból csinálja ugyanezt, hanem csak keresi a hibákat. A gond az, hogy általánosan elterjedt szokás, hogy a programkészítőknek adnak 30 napot a kijavításra, aztán közzéteszik a hibát. Na most ezzel még mindig több kárt okoznak, mintha örökre eltitkolnák. Tehát a havkerség is törvénytelen és káros.
  • Penge4 #7
    Azért ez így megint nem helyes, hogy a hacker a jó, a cracker a gonosz.
    Ez is egy hatalmas tévhit. A hackereket több csoportba sorolják (fekete, szürke és fehér kalapos) a cracker pedig programokat tör fel.
    Vagy nektek az a gonosz, aki lehetőséget biztosít, hogy egyáltalán most itt fórumozhattok és nem a driverekkel és egyéb gondokkal szenvednétek Linux alatt? Mert sokunk nem igazán használna Windowst crackerek nélkül. Nem beszélve a rengeteg szoftverről...
  • sonicXX #6
    Akkor sz**jak én evezőlapátot mikor a médiában általánossá válik hogy különbséget tesznek cracker és hacker közt...

    Amúgy ezt a nagyonbeteg ötletet nem értem. Tehát ha én cracker lennék, maximum nagyob beszívva tölteném ki az adatlapot (jó eséllyel hülyeségeket írnék bele). Ha hacker lennék, kitölteném ha nem az lenne a cél hogy ez alapján bűnöző elemeket azonosítanának. Egy hacker indítékai eltérnek egy crackerétől, a körülményeik pedig főleg: egy hacker (ha jó hacker) hülyére keresi magát ethical hacking-gel, nem szorul bűnözésre. A crackerek többsége kisebbrendűségi komplexussal küzd, és a be/feltörésekben éli ki magát. A hacker vagy túljutott már, vagy bele se került.
  • sasNAXO #5
    Na már most tudni kellene, h. mi a difi a Hacker és a Cracker között...
  • Orgi-CRPD #4
    Jó lenne megtanulni a szavak jelentését. Elvégre a "köcsög cikkíró" jelentheti azt is, hogy "Vendégem vagy egy sörre drága újságíró barátom.". :-D

    -Orgi-

  • Shadow_THH #3
    te rohadt élet... ekkora baromságot megint