Specker Balázs

Nyakunkon az energiazabálók kora?

Amikor beüzemeljük vadonatúj digitális fényképezőinket, nagyképernyős tévéinket, laptopjainkat, vagy hordozható zenei lejátszóinkat, legtöbbször nem is gondolunk bele, hogy mennyivel növelik meg villanyszámlánkat ezek a kis mohó fogyasztók.

Mára a háztartások összfogyasztásának mintegy 15-20%-át teszik ki a fent említett eszközök, ez a szám 1980-ban mindössze 5% körül volt - derül ki az amerikai EPA (Environmental Protection Agency, Környezetvédelmi Hivatal) és a NRDC (Natural Resources Defense, Council Természetvédelmi Tanács) nevű non-profit szervezet jelentéséből. "Egyre több ilyen jellegű eszközt viszünk haza és egyre több energiát használunk működtetésükhöz" - foglalta össze Denise Durrett, EPA szóvivője a - CNet oldalán.

A tévék a legnagyobb energiafalók a high-tech kütyük világában. Egymagukban kiteszik az USA nemzeti lakossági elektromos áramfogyasztásának 4%-át - állítja az NRDC. Ez nagyságrendileg megegyezik New York állam háztartásainak éves fogyasztásával. Az olyan különböző "kiegészítők", mint a DVD lejátszók, hangrendszerek, játékkonzolok valamint az egyéb televízióhoz csatlakoztatott eszközök akár 10%-kal is megemelhetik egy háztartás éves fogyasztását. Az egyre nagyobb képméretek, az energiaigényes plazma, valamint más csúcskategóriás készülékek elterjedésével, illetve megnövekedett használatuk miatt, az NRDC úgy becsüli a televíziók fogyasztása a felével fog növekedni még az évtized előtt.

Persze nemcsak a tévék tehetnek mindenről, a külső adapterekről, akkumulátorokról működő eszközök is szépen hozzáteszik a magukét a villanyszámlához. A fő problémát az jelenti, hogy ezek az adapterek hihetetlenül mértékben pazarolják az energiát. Az EPA szerint legtöbbjük a felvett áram csupán 30-60%-át hasznosítja ténylegesen. Ráadásul az adapterek akkor is falják az energiát, amikor éppen nem használják őket. Az EPA önkéntes Energy Star megjelölési programjával reméli, hogy rábírja a vezető technikai cégeket arra, hogy többet figyelmet fordítsanak eszközeik energiahatékonyságára. Az ügynökség már az idén bevezette az Energy Star előírásokat az adapterek piacára is, és együtt kíván működni a mobilgyártókkal.

Igaz a tudósok azt ígérik, 2050-re az energiaforrások 30%-a megújítható lesz, az NRDC azonban sürgősebb beavatkozást sürget. "Itt a cselekvés ideje, mielőtt a nagyképernyős tévék eladása megugrik az árcsökkenések miatt" - mondta Horowitz. "Ha határos időn belül nem lesz előrelépés az ügyben, az energiazabáló nagyképernyős tévék korában találjuk magukat, amelyek legalább 10 évre befészkelik magukat az emberek otthonaiba."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • tvmaci #92
    Én inkább arra gondolnék,hogy Kina+India a föld lakosságának harmada, a Földben levő energia egyre kevesebb lesz, tehát egyre drágább, és pár év múlva oda kell eladni minél több, nagy fogyasztású háztartási eszközt. Ott lesz majd igazán EXTRA profit! Mármint az energiaszektorban. Na, akkor kezd majd elterjedni az OLED, és a többi technológia az USA-ban, EU-ban...
  • Invader #91
    Puntocsento: A leírt géped legfeljebb induláskori, pillanatnyi teljesítményfelvétele haladhatja meg 500 wattot, normál üzemben (CPU, GPU jórészt üres ciklusokat pörög) valószínűleg a 300-at sem éri el. Az USB portról felvehető teljesítmény meg 1-2 Watt, azokat hiába halmozod :)
  • dez #90
    Nem rossz, de ilyen sokcsatornásokból nem nagyon van A-osztályú. (Az osztály nem a minőséget jelöli, hanem a működési módot. [Bár az A-ból könnyebb jobbat csinálni.] Az A-osztályú folyamatosan felveszi a maximális áramot, a többi alapjáraton csak kisebb-nagyobb részét.)
  • puntocsento #89
    ©dez: yamaha rx-v2600. és lehet hogy a számítóm nem vesz fel 650W-ot de elég sokat. 4db winyó, 3dvd író+ 1 cd író, ati 9800pro videó, amd 3.2 64bit, alap: msi neo2 platinum, 6.1hangkártya, raid kártya, digitális műholdvevő kártya, USB-s kártya olvasó, USB-s pda töltő, USB-s nyomtató, össz 15db ventilátor. ugye az usb-s dolgok a gépből kapják a szuflát, tehát ha nem is 650w-ot, de nagyon sokat fogyaszt. különben múthéten ment tönkre egy 1éves 550W 35.000ft-os tápom :-(

  • htmm #88
    Laci73: ha az energiatakarekos izzok miatt a tobbi cuccot tobbet mukodteted, hat...
    Nekem a Tungsrammal semmi bajom, jol mukodnek es csak 800 Ft volt egy. Azert megneznem en a hasznalati korulmenyeket is. (pl lepcsohazba sosem tennek ilyet)
  • Laci73 #87
    Puntocsento: az energiatakarékos (ES) izzókkal (amelyekből használsz úgy 5-6 darabot) még az is lehet hogy semmi kézzelfoghatót nem spórolsz. Magam is használom ezeket :) A legfőbb bajom az, hogy a dobozra írt élettartamuk fals érték: az olcsó kínai gyártmányú ES izzók fényereje továbbá kritikán aluli (a 60W-os hagyományos izzónak megfelelő fényerősség ezeknél a típusoknál még a 40W-os teljesítményét sem éri el - próbáld ki) Visszatérve az élettartamra: darabonként 2,5 ezer forintért vásárolt, dobozon akár 15év (!) élettartamot ígérő Tungsram 100W izzóim (valódi fogysztása ~20W) egyike egy évet sem bírt, másik kihúzta másfél évig. Az árukat sem hozták be.
    Ráadásul ha ES izzókat használsz, azokat tovább égeted, rájuk hivatkozva többet használod a többi eszközt: és valójában már többet fogyasztassz.
  • dez #86
    A-osztályú lesz az az erőlködő? Mert ha nem, akkor csak pillanatokra fog 500W-ot enni, max. hangerőn, max. amplitudón.

    A PC-d sem vesz fel 650W-ot, az tuti. :)
  • G0blin #85
    Amúgy ti is walkmannel fűttök otthon?
  • G0blin #84
    Az energia monnyon le!
  • JTBM #83
    Egyszerűen meg lehetne oldani a mai állandóan bedugott készülékek és trafók kikapcsolását.

    Kell hozzá egy tölthető elem, meg egy kapcsoló. Amíg az elemben van áram, a kapcsolót behúzza, amint elfogy, a kapcsoló bekapcsolja a trafót, ami feltölti az elemet. Ha az elem fel van töltve, kikapcsolja a trafót. Így a trafó tényleg csak akkor menne, ha szükség lenne rá.

    Ennél egyszerűbb problémája nem lesz az emberiségnek, már csak meg kellene valósítani...

    A szükséges pár alkatrész ára szerintem minimális...