Gyurkity Péter

Kémszoftvereket használó cégvezetőket tartóztattak le

Óriási botrány robbant ki elé Izraelben, ahol több ismert vállalati vezetőt és magánnyomozókat tartóztattak le azzal a gyanúval, hogy ipari kémkedés céljából trójai vírust és kémszoftvereket használtak konkurenseikkel szemben.


Amnon Jacont
A Jerusalem Post írása szerint az ügy Amnon Jacont regényíró bejelentése kapcsán indult, aki azután tett feljelentést a rendőrségen, hogy a világhálón böngészve szembetalálta magát saját készülő regényének egyes részleteivel. A tavaly novemberben megindult nyomozás során a rendőrség figyelme rövid idő alatt Jacont mostohafia felé fordult, aki Londonban programozóként keresi kenyerét. Az angol hatóságok segítéségével sikerült is bebizonyítani, hogy a lopás eszközeként használt trójai vírus - amely rövid idő alatt észrevétlenül átvette Jacont gépe felett az irányítást - a 41 éves szakembertől ered, mi több, az is kiderült, hogy a vírust időközben három izraeli nagyvállalat is megvásárolta.

Ezen a szálon elindulva hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy ezek a cégek magánnyomozókat béreltek fel, akik azután a vírust a konkurens vállalatok ellen fordították, és segítségével számos bizalmas adatot csempésztek ki. Az izraeli, német, valamint amerikai FTP-szervereken lefoglalt adatok révén az ügy egyre nagyobbra dagadt, és kiderült, hogy a feltételezettnél több vállalat érintett.

Az elmúlt hónapokban a YES műholdas műsorszolgáltató, az ásványvizet forgalmazó Tami-4, a Volvo Israel, a Meir Motors, az ACE Hardware, a Cellcom, a Pelephone, és több más cég is belekeveredett az ügybe, amelynek vezetőit az izraeli rendőrség a hétvégén előzetes letartóztatásba, illetve megfigyelés alá helyezte. A gyanú szerint ezek a cégek - magánnyomozók és az említett trójai vírus segítségével - kivétel nélkül kémkedést folytattak üzleti riválisaikkal szemben, és nem egy esetben bizalmas adatok eltulajdonítására utasították a megbízott szakembereket.

"Ez az egyik legsúlyosabb ipari és üzleti kémkedési botrány Izrael történetében" - jelentette ki Roni Hindi, a nyomozócsoport egyik tagja. Elmondása szerint a YES vezérigazgatóját, illetve a Pelephone és Cellcom mobilszolgáltató biztonsági igazgatóját már előzetes letartóztatásba helyezték. Hasonló eljárásban részesült a Meir Motors vezérigazgatója - aki mellesleg a Maccabi Haifa fociklub alelnöke -, illetve több magánnyomozó, akik három nagy nyomozóirodának dolgoztak. Közöttük több olyan személy található, akik korábban az Izraeli Biztonsági Szolgálat, illetve a rendőrség alkalmazásában álltak.

A vádlottak védői érdekes védekezési formát választottak: állításuk szerint a vállalatvezetők valóban megfigyelték riválisaikat, de nem tudtak arról, hogy a szóban forgó információk illegális úton jutottak ki. Ezt az érvelést a rendőrség természetesen elvetette - véleményük szerint aligha hihető, hogy az említett cégek vezetői nem tudtak beosztottaik tevékenységéről és a titokban zajló piszkos ügyletekről.

Az ügy nemcsak Izraelben, de világszerte óriási visszhangot váltott ki, hiszen ha ezek a nagyvállalatok - biztonsági szakemberek segítségével - több hónapon keresztül szabadon kémkedhettek konkurenseik után, felmerül a kérdés, hogy az otthoni felhasználókat mi védi meg az ilyen akciók ellen. Az ügy azonban nemcsak az otthoni felhasználókat, hanem minden egyes internetezőt érint: a jelek szerint a szükséges védelem ellenére bármilyen információ könnyen rossz kezekbe kerülhet, és kizárólag a támadókon múlik, hogy a megszerzett adatokat milyen úton használják fel.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • irkab1rka #22
    "Egyrészt, egy normális vállalati gépen nem elhet semmit telepíteni "

    Hm, elég furcsa definíció a normális vállalatra...
  • intrex #21
    AtisH: Na persze. A "mi lenne ha..." szintű gondolatmenetek mindig megállják a helyüket, bárhol, bármikor vissza lehet mondani. :)
    Én arról beszélek ami most van, nem pedig majd akkor ha... Nem érdekel hogy majd megjelenik-e végre az első vírus mac-re vagy linuxra, a lényeg hogy most nincs, se spyware. Nemhogy 1, de egyetlen egy sincs. lehet mondani hogy persze, mert a windows elterjedtebb, de könyörgöm, legalább egyetlen megveszekedett vírus csak össze tudtak volna hozni a rossz bácsik a hosszú évek alatt...
    Na végülis én örülök hogy nem windows előtt űlök.
  • AtisH #20
    Az akkor működne, ha a Linux, Mac, stb. a Windows-zal összemérhető piaci részesedést éren el. Viszont addigra valszeg "ügyes" programozók népes tábora készítene ezekre is életképes vírust, spyware-t. Mert mint tudjuk tökéletes, hibátlan oprendszer, program nincs.
  • intrex #19
    Ja, elfelejtettem a harmadik megoldást:
    Sírjon tovább a windows tábor hogy milyen szörnyű ez a világ, jaj de rossz emberek vannak, hátha történik valami :)
  • intrex #18
    Olcsó de nehezebb megoldás:
    Le kell cserélni a windowsokat Linuxra.
    A titkárnőket ki kell oktatni az OpenOffice használatára.

    Drágább de pikkpakk megoldás:
    Mac-eket kell venni, az OSX-et még aznap mexokják a titkárnők, MS Office ugyanaz mint pécén.

    Nincs spyware, nincs vírus, nincs gond.
  • dez #17
    Hát valahogy így aránylik az elv a gyakorlathoz... :P
  • dez #16
    Most, hogy beírtad, hogy "Echelon", most már biztos. :P
  • AtisH #15
    Ez még önmagában nem bizonyíték. Na meg ha ők is olyan alaposak mint a sereg, akkor nincs mit félni tőlük.
  • Inquisitor #14
    Most, hogy ezt beírtad, a fél Echelon a lakcímedet keresi szvsz. ;)
  • AtisH #13
    Dolgoztam egy olyan cégnél ahol hozzáférhettem az amerikai hadsereg hálójának egy kisebb részéhez (na nem a Pentagonra kell gonolni), holott nem voltam rendszergazda. Sőt ha nagyon akartam volna megszerezhettem volna a munkaállomásokhoz a jogosultságot amivel már bármit telepíthettem volna a gépekre. Telefon vonalakhoz tudtam hozzáférni és ezáltal akár lehallgatni a felsővezetés beszélgetését. És csak egy kis szürke technikus voltam. Szal ha ez ott így ment, akkor van elképzelésem arról mi lehet a kisebb, kevésbé felügyelt cégeknél, rendszereknél.