Berta Sándor

Leállították az Intel írországi beruházásainak támogatását

Írország az eredeti tervek szerint beruházási támogatásként összesen 170 millió eurót akart fizetni az Intelnek, ám a pénz kifizetését leállították, ezáltal az ír kormány megmenekült az Európai Unió vizsgálatától.

Az összegből egyébként a világ legnagyobb processzorgyártójaként számon tartott vállalat a szigetországban, Leixlip-ben található chipgyártó üzemét bővítette volna tovább. Az Intel azt tervezte, hogy amennyiben megkapja a támogatást, 400 további alkalmazottat tud majd munkába állítani és megkezdheti az új generációs chipek készítését. Az ír kormány által a beruházási támogatások megvonásáról szóló, az utolsó pillanatban meghozott döntés azt jelenti, hogy az Európai Unió Versenypiaci Bizottsága mégsem kezd vizsgálatot az ügyben.


Az Intel vezetői - érthetően - nagyon felháborodtak a támogatások megvonása miatt, bár ettől függetlenül a processzorgyártó óriáscég mindenképpen folytatja a leixlip-i üzemének fejlesztését. Mint azt Chuck Mulloy, a társaság szóvivője kijelentette, a vállalat meg fogja vizsgálni annak a lehetőségét, hogy befektet-e további összegeket az európai uniós tagállamban, illetve ha lesznek, akkor azokat milyen feltételek mellett hajtják végre.

A döntés érzékenyen érintheti az ír gazdaságot, amely korábban annak köszönhette a talpra állását, hogy az IT cégek számára nagyon kedvező beruházási feltételeket tudott kínálni. Az Intel összesen 3 milliárd dollárt szánt írországi üzemeinek bővítésére, illetve ezeknek a továbbfejlesztésére. A vállalat csak a Leixlip-ben található gyárára 1,6 milliárd dollárt akart költeni. Nem csoda tehát, hogy a processzorgyártó céget támogatták a legmagasabb ír körök és számos adó- és más kedvezményben is részesült. Maga az ír miniszterelnök, Bertie Ahern is kiállt az Intel beruházásainak támogatása mellett az Európai Bizottság elnökével, Jose Manuel Barroso-val nemrég folytatott megbeszélésein. Mivel azonban az Európai Unió hajthatatlan maradt a kérdésben, az ír kormány kénytelen volt a támogatások kifizetését leállítani.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • saba30 #8
    Most derült ki, hogy mégse volt verseny ellenes a Hynix állaymi tőkeemelése. A Hynix az OECD -hez beadott "tiltakoását" elfogadták, hamarosan lebontják a 30-40% védővámokat. Talán megint lesz mégolcsóbb memoria. Amúgy az EU meg agyba, főbe támogatja az itteni mezőgazdaságot (mi ellenünk nem csinálnak büntetővámot, kicsit irónikus) pedig jönne a távolkeletről, USA-ból gabona, szója, az afrikai cukornádból nyert cukor. Csakhát nem éri meg nekik mert nálunk amúgy olcsó a támogatások miatt.
  • NEXUS6 #7
    Egy szinten én is egyet értek azzal, ha korlátozzák az állam a gazdaságba történő beavatkozását, az állam és a nagyvállalatok összefonódását.

    Másrészt, vajon hova is fogja vinni az intel azt a 1,6 milliárd $-t? Lehet hogy nem is Európába!

    Azokban az országokban Japán/Kína/kistrigrisek ahol az utóbbi 20-30 évben jelentős fejlődést láthattunk az állam nyakló nélkül támogatta a gazdaságot, nem csak pénzügyi eszközökkel.

    Talán valami hasonlót kéne az euban is csinálni, az nem elég, hogy csak síránkozunk a sok TB kiadás miatt, meg csak szorítunk meg szorítunk a nadrágszíjon. Abból nem lesz fejlődés!
  • Praetor #6
    Azért állították le a támogatást, mert az EU-s versenyszabályok értelmében tilos minden olyan állami támogatás, amely a versenyt torzítaná, vagy azzal akár csak fenyegetne.

    Az íreknek volt eszük, és amint látták, hogy a Bizottságnak feltűnt a dolog, léptek...

    De gondoljatok csak arra, hogy a Hynix a Koreai állami támogatás után dömpingárakkal vitte piacra a memóriákat. Erre az USA-ban, és az EU-ban büntetővámot kapott.
  • InCuBuS #5
    FTeR:Európai segítséggel épül az AMD második drezdai gyára (2004. február 3.)

  • Kis-Bob #4
    Gondolom, hogy itt is erről van szó. A monopol helyzetről. Különben nem állították volna le a támogatásokat. Az Intel már megint undorítóskodik :D Még jó, hogy az EU-nak több ezse van, mint az amcsiknak.
  • FTeR #3
    Nem értem alapjában az mér baj, ha az állam támogat valakit, ha a támogatás nem kizárólagos. Pl adnak pénzt az intelnek, mert intel azt mondta cserébe ez meg ez lesz. Gondolom ha AMD ugyan ezzel odamenne, ugyan úgy kapna lóvét, csak neki nem jut eszébe ilyen. Persze ha Intel kiköti (előfordúlt már) hogy csak akkor áll a megegyezés, ha elősegítik a monopol helyzet fentartását, az már gáz. De ha nem így van, akkor nem kéne félni egy EUs vizsgálattól, ha meg így van, akkor nem csoda, hogy viszaléptek.
  • mainruler #2
    Itt a világvége, fusson ki merre lát...
  • HUmanEmber41st #1
    Ejnye ejnye ezek az Írek...meg az Intel..meg a Microsoft...megszüntetni a free szoftwarek gyártását..mindenért mindenkinek fizetni..szigorú ellenőrzés alá vonni minden IT terméket..minden embert, aki ezekkel kapcsolatba kerül...
    New World Order...Aldous Huxley: Szép új világ...
    George Orwell:1984.... Brasile...... Gépnarancs.. Ember tragédiája/Falanszter jelenet...

    Nem kívánom senkinek (azért vannak egypáran akiknek igen :) :) )ezt a szép jövőt...