Berta Sándor

Először ítéltek el egy fájlcserélőt Franciaországban

Tízezer zeneszám letöltése, illetve továbbadása miatt egy francia tanárnak egy párizsi bíróság ítéletének értelmében 10 ezer euró kártérítést kell fizetnie különböző szerzői jogvédő szervezeteknek.

A Le Monde francia napilap híre szerint férfit a testület emellett 3 000 eurós pénzbüntetésre ítélte, ám ennek kifizetését próbaidőre felfüggesztették. Az ítéletet a zenei producerek üdvözölték és precedens értékűnek tartják, míg a szerzői jogvédő szervezetek börtönbüntetés kiszabását követelték a zenei kalózra. A tanár mellett szimpátiamozgalom bontakozott ki. A 28 éves férfi a zeneszámokat nem csak magának töltötte le - ami legális -, hanem mások számára is hozzáférhetővé tette, ami azonban már bűncselekménynek minősül. A főállású tanárt - aki emellett amatőr zenész is - tavaly augusztusban, több hónapnyi megfigyelés után tartóztatta le a francia rendőrség.

Az ítélet azonban meglehetősen enyhének mondható, hiszen a francia jogszabályok értelmében, arra a személyre, aki "hamisítást követ el" akár 3 év börtön- és legfeljebb 300 ezer eurós pénzbüntetés is kiszabható. A de.internet.com német informatikai hírportál információi szerint a nyomozók a házkutatás során a számítógépén körülbelül 30 GB-nyi másolt zeneszámot találtak. Az ügyész 28 400 eurós pénzbüntetés kiszabását kérte a bíróságtól, ám a testület végül 10 200 eurós kártérítés megfizetésére kötelezte a férfit.

A 28 éves amatőr zenész Franciaország egyik legaktívabb fájlcserélőjének számít. Az ügy érdekessége, hogy körülbelül 70 neves francia közéleti személyiség, köztük zenészek, akadémikusok és politikusok a per leállítását követelték. Ilyesmire eddig még sosem volt példa. A hetven neves személy egészen odáig ment, hogy közölték, már ők is töltöttek le az internetről zenéket. A tiltakozó akcióhoz nyolc millió francia csatlakozott. Minden bizonnyal ennek a társadalmi nyomásnak köszönhető, hogy a tanár megúszta az ügyet egy enyhe ítélettel.

A tiltakozók a per leállítása mellett azt is követelték, hogy a felhasználók bűnözőként való beállítása helyett a zenei kiadók a jövőben biztosítsanak a jelenlegieknél méltányosabb és olcsóbb internetes zenevásárlási lehetőségeket.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • szivar #21
    Csak tudnám hogy az üres (írható) CD és DVD lemezekre miért szednek szerzői jogdíjat? Ennyi erővel minden xart megadóztathatna akárki is.
    Tudom. Mert zenét meg izéket írnak rá az emberek. De akkor meg mi a fa..,izé, francért perelik be a júzereket, ha már kipöngették a lóvét?
    Ha esetleg a saját videófelvételeimet akarom tárolni DVD-n, akkor miért is kell a fentebb említett jogdíjat kifizetnem? Ez nekem magas...
  • aaaaa #20
    Ezt mondták akkor is amikor a drogtörvényt szigorítooták aztán el is kaptak nem egy szerencsétlen kölyköt egy-két szál füves cigivel, miközben a komoly dílerek tovább boltoltak...
    Nem tudom, hogy 13000 euró, mitől "enyhe" büntetés. Ugye a 3000 eurós büntetést felfüggesztették, de a többi 10000-ért tartják a markukat a tisztelt senkiházi harácsoló "károsultak".
    Itt a törvény legnagyobb hibája , hogy jogalapot adnak ezeknek a szervezetknek az önkényesen megállapított minden valóságalapot nélkülöző, túlzó "kárértékek" kifizettetésére.
    Igy van arcuk elkérni 1 db másolt filmért 30000 $-t, és hasonlók.
    Ha egyedi esetekről lenne szó az Ok, de 1 millió emberből párat kiválasztani ,és azokon pédát statuálni, anyagilag teljesen tönkretenni, legalább olyan fasiszta módszer, mint a tüntető tömegre sortüzet nyitni.
  • davos80 #19
    Ne.
  • dg #18
    Arról tud valaki, hogy itt Magyarországon volt-e már ilyen?

    Arra emléxem, hogy kb. két éve a BME kapott egy elég zord hangvételű levelet valami amerikai szerzői jogvédő szervezettől, hogy egy csomó BME-s IP címről ilyen-olyan illegális cuccokat lehet letölteni. (Akkoriban mindenkinek fentvolt a DC++) A reakció (tudtommal) karonként eltérő volt. Valaki mindenhol lebukott, de a legdurvább szankciók a gépészeknél voltak. Ha jól tudom ott 2 srácot passzív félévre vágtak e miatt...

    Azóta itt a BME-n tilos minden fájlcserélő használata. Állítólag figyelik a forgalmat is. Ha valakinek túl nagy a kimenő forgalma, elég hamar net nélkül találhatja magát...

    Én erről tudok. (Ez az ami hozzám közel történt...) Tud valaki más hasonlóról?
  • Cat #17
    nem, szerzői jogsértés, kell hozzá engedély
    mellesleg.hu n volt korábban, de nekik is el kellett távolítaniuk az oldalról
  • dondore #16
    mi a helyzet a videoklippekkel? vegulis mindegyiknel ott van a sarokban adott tvcsatorna logoja...
    azokat lehet terjeszteni?
  • pemga #15
    Szerintem ez csak idő kérdése. Ugyanis, khmm, egy kis apróság, van ugye a Time Warner, ami egy filmgyár (és tagja az MPAA-nak), és van az AOL, ami egy internet szolgáltató; namármost: a két cég _ugyanaz_, pár éve összeolvadtak. (Ok, hogy itt konkrétan zenéről van szó, de annyira azért nem különbözik egymástól a két cég.)

    Ázsiában viszont nagyonis konkrét személyeket kaptak el, majd 300-at.
    SG
  • Arwenke #14
    USAban ismeretlen tettes elen tettek feljelentest, mivel szemelyes adatokat nem adnak, bar hogy is erolkodnek.
  • pemga #13
    US-ben kb 800 embert bereltek be, Ázsiában is hasonló szám fog kijönni, most volt egy monszter-razzia.

    Egyes emberekkel kezdik, hogy kipuhatolják milyen a reakció a bíróságok részéről (ld. precedens érték), utána beindul a nagyüzem...
  • benczurzs #12
    Miért pont egyes embereket szemelnek ki ?
    Tudják, hogy a fél világ tölt, akkor mi alapján néznek ki egy embert a sorból ?
    Nekem ez nem tiszta.