Gyurkity Péter

Börtönnel fenyegeti a fájlcserélőket az új kaliforniai törvény

A kaliforniai törvényhozás által megalkotott új jogszabály szigorúbban jár el a védett tartalmakat terjesztő személyek ellen, és a bűnösnek talált fejlesztők könnyen börtönbe juthatnak.

A Kevin Murray szenátor által ismertetett törvényjavaslat kifejezetten a fájlcserélgető hálózatokat működtető vállalatok ellen irányul, mint például a Kazaa, az eDonkey, vagy a Morpheus. Amennyiben az új jogszabály életbe lép, a p2p szoftverek fejlesztőit darabonként akár 2500 dolláros pénzbüntetéssel, vagy egyéves börtönnel sújthatják - különösen akkor, ha az esküdtszék tagjai úgy találják, hogy a fejlesztők nem tettek meg mindent a védett tartalmak terjesztésének megakadályozására.

Az ügyben érintett vállalatok azonnal tiltakozásuknak adtak hangot, és hangsúlyozták, hogy a javaslat nincs tekintettel a technológia fejlődésére, és nagy valószínűséggel alkotmányellenes. "Murray szenátor nem vette a fáradtságot, hogy utánajárjon a dolgoknak, mielőtt olyan helytelen javaslatot nyújt be, amelynek következtében számos vállalat bűnszövetkezetté válik a hatóságok szemében. Ez a törvényjavaslat innováció-ellenes, és elsősorban a legális tevékenységet végző, adófizető vállatok ellen irányul" - jelentette ki Mike Weiss, a StreamCast Networks (a Morpheus anyavállalatának) vezérigazgatója.

A javaslat igen kényes időpontban született meg, hiszen a p2p vállalatok a kiadókkal együtt a Legfelsőbb Bíróság döntésére várnak, amely végleg eldöntheti a fájlcserélgető technológia sorsát. Bár a szövetségi bíróságok már két esetben is kijelentették, hogy a fájlcserélgető szoftverek fejlesztői nem felelősek a felhasználók által elkövetett jogsértésekért, a kiadók nem nyugodtak bele a számukra kedvezőtlen döntésbe, és a Legfelsőbb Bíróság elé vitték az ügyet.

Kalifornia eközben a p2p technológia ellen küzdő államok élére állt, és egymás után születtek meg a fájlcserélgető hálózatokat sújtó korlátozások, illetve a kémszoftverek és a kéretlen üzenetek elleni jogszabályok. Murray szenátor ugyanakkor a másik oldalt is tűz alá vette, és kijelentette, hogy a neves kiadók igen rosszul bánnak a velük szerződött előadókkal. A szenátor nyilatkozatában elmondta, hogy a javaslat megalkotásakor nem vette igénybe a kiadók segítségét.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • DOT #16
    Érdekes ez az egész történet. A GM-t is beperelték, mert az USA 51 államában mérgezi a levegőt (meg embert is ölnek a termékeivel). A per elbukott. Ugyanakkor dohánygyár ellen mintha már született volna elmarasztaló ítélet. Viszont hatékonyan lehet erővel fellépni a szerzői jogokat (nevezhetnénk találóbban kiadói jogoknak, mert rendszerint nem a szerzők ágálnak értük) sértő letöltők ellen. Akik nehezen számszerűsíthető kárt okoznak a kiadóknak...
  • Mike at home #15
    fontosabb
  • Mike at home #14
    minap olvastam, hogy tavaly USA-ban a DVD piac 33%-kal bovult.
    szal annyira nem lehet rossz az iparagnak
  • BiroAndras #13
    Az egész írás jó, de az utolsó mondat felteszi a koronát az egészre :
    "Nekünk viszont hamarosan itt az exeem."

    Azt hiszem erre a helyes kifejezés : sakk-matt.
  • Tetsuo #12
    A "nagy" trójai háború lehet hogy nem is volt, a faló meg tuti nem.
    Gondolom a professzor a korhűség miatt segített volna, mert már unja a sok hollywoodi mocskot.
    (Úgy gondolom ha a Gladiátor c film is mentes lett volna az égbekiáltó bakiktól (pl akkor a rómaiak nem használtak nyereget) a film ugyanolyan élvezetes lett volna, sőt még tanulhatnánk is belőle, de így.. (remélem) 1re több ember meg sem nézi..
  • TeszteloPontHu #11
    A Trója nem dokumentumfilm. Senki sem állította, hogy minden úgy történt, ahogy a filmben.
  • formatuq #10
    kicsit mashogy
  • Dinosaur #9
    Ezt jó hogy betetted Cat, mert ez egy alapvető profit szabály, hogy fogyasztóközpontú (ügyfélközpontú) viselkedésű legyen a vállalat üzletpolitikája, hiszen ebből veszik meg a saját kenyerüket és ezek a multik pont ezt a leglényegesebb tényezőt kerülik el, így végső soron saját magukat füstölik ki a piacról.
    Itt is igaz hogy pénzzel nem lehet mindent elintézni a piacon. Egyébként itt is be fog nyúlni a piacra az Adam Smith féle "láthatatlan kéz" effekt, és az majd helyrerakja a multik gondolatmenetét.
  • Diocles #8
    Ilyen okos cikkeket meg csak az RTV-ben meg hasonló elismert médiumban tudnak közölni. Nem azért vannak a történettől való eltérések a Trójában mert az író, rendező és egyéb munkatárs hülye, hanem mert így akarták a filmet elkészíteni, átírva, a popcorn kultúra számára fogyaszthatóbbá téve.
  • arty #7
    remélem a kés és fegyvergyártók is mennek a sittre, mert az ő eszközeik emberi életet képesek kioltani ...

    vagy az emberi életnél fontosabb a kiadói profit védelme ?

    csak egyszer maradhatnék kettesbe ezzel a murray szenátorral ... asszem utána betiltaná a csipőfogót, mert az képes összezuzni a nemi szervet ....