Berta Sándor

Új brit szoftver az alkalmazottak megfigyelésére

A rendszer nemcsak a beosztottak mindennemű tevékenységét figyeli meg és naplózza, hanem néhány percen belül képes az ellentmondásos adatok felderítésére és kiszűrésére is.

A szoftver nemcsak egy vállalat munkatársainak a megfigyelésére, de adott esetben akár vitás ügyekben bizonyítékként is felhasználható. A programot a 3ami és a BridgeHead Software brit szoftverfejlesztő cégek közösen készítették el. A szoftver nemcsak adatlopások nyomonkövetésére képes, hanem azt is számon tartja, hogy egy cég alkalmazottja kinek milyen adatot küld el, vagy hogy éppen milyen dokumentumot másol, nyomtat, töröl a számítógépről, vagy ment le egy külső adattárolóra. A rendszer nyilvántartja azt is, hogy ha a vállalat egyik munkatársa például letölt az internetről egy pornófilmet vagy pornóképet, vagy rasszista, illetve obszcén anyagokat tárol a számítógépén, netán céges alkalmazásokat a magáncéljaira használ fel, valamint, ha bizalmas belső információkat kimásol magának.

Nagy-Britanniában idén január elseje óta hatályos az új, az információs szabadságról szóló törvény. Ez a jogszabály arra kötelezi a vállalatokat, hogy az általuk létrehozott vagy a rendszereikbe bekerülő adatokat egy meghatározott ideig tárolják. Ráadásul a törvény értelmében a cégvezetők a megfigyelési zónát - saját belátásuk szerint - akár ki is terjeszthetik a vállalat határain kívülre. Így például GPS-vevőegységgel felszerelt mobiltelefonok és a megfelelő szoftverek segítségével a munkaadók ellenőrizhetik, hogy az alkalmazottaik éppen hol tartózkodnak. Néhány alkalmazás pedig még arra is képes, hogy külön jelezze a cégvezetőnek, ha a beosztott nem megfelelő területen, például egy bárban vagy egy parkban tartózkodik.

Az új szoftvertől azt remélik a cégek, hogy a segítségével megakadályozhatók lesznek a szabotázsakciók és az ipari kémkedés, valamint, hogy az alkalmazottakat is könnyebben rá lehet majd szorítani a cég belső szabályzatának betartására. A vállalat sajtóközleménye a Nagy Testvért kiabálóknak felhívja a figyelmét, hogy a statisztikák szerint 2003-ban a közepes és nagyvállalatok 80%-a esett áldozatul hi-tech bűnözésnek, 56% adatlopásnak, 53%-uk pedig szabotázsnak (pl. adatok szándékos letörlése), és az esetek több mint harmadában a bűnösök saját dolgozók voltak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • noss #20
    az ipari kémek ezen csak mosolyognak és lapoznak egyet...
  • atlagember #19
    Hát nem véletlenül született angliában az 1984 Big Brotherje. De ez még annál is részisztőbb. Az, hogy arról is tudjun a főnököm, hogy hol vagyok éppen már túlzás. Még néhány év, és engedélyezni fogják a bőr alá beültethető eltávolíthatatlan gps nyomkövetőket, és azt még a vécén sem húzhatom le. Szóval mindebből egyértelműen látszik a multik és milliomosok politikai pozíciója és hatalma a kis emberek felett. Visszasírjuk még a rabszolgaságot, amikor nem volt ilyen technika. De lehet hogy most kellene elkezdeni a technikai feljődés megállítását, mielőtt még késő lesz. Úgyhogy: LE A SZÁMÍTÁSTECHNIKÁVAL, VESSZEN AZ INFORMÁCIÓS TÁRSADALOM!!!
  • NEXUS6 #18
    Nekem a nagyvállalati környezetről, az a véleményem, hogy abban némi akadájt jelenthet, hogy a legprimitívebb júzer télleg megállíthatatlan akadályba ütközik, amikor az otthoni cuccait próbálja bevinni, vagy némi kis garázdaságot akar csinálni.

    De már a félexpert júzereket se fog szinte semmiben megállítani, tetézve az egészet azzal, hogy a köztudomásúlag vírusfészek windózos környezetett benn a munkahelyén, közel sem fogja olyan gonddal takarítgatni maga után, mint az otthonit: "Erre van a rencergazda!"

    A nagyvállalatok a számítástechnikán, és az azt üzemeltető szakszemélyzeten is ugyan annyira takarékoskodnak, mint bármi máson.

    Ilyen "csodaprogramokat" csak azok fognak megengedni maguknak, akik nem tudják mire költeni, vagy nem tudják, hogy mire költik a pénzüket.
  • BiroAndras #17
    "Mert pl Mr Bond beviszi a zsebében a sarkon vásárolt PDA-ját ami amúgy lehet, hogy 2x olyan teljesítményű mint a főmérnök úr gépe, oszt leblútúzza az az anyagot róla. Vagy akármi."

    Ez nem egészen így müxik. Nagyvállalati környezetben nagyon jól le lehet korlátozni a júzer lehetőségeit. Persze egy profi hackert ez csak lelassít egy kicsit, de mindneki más ellen remekül véd.
  • Improve #15
    Na ja, ennek a törvénynek a nevében tényleg olyan fölösleges a szabadság szó, mint az NDK nevében volt a demokratikus szó...
  • NEXUS6 #14
    "Nagy-Britanniában idén január elseje óta hatályos az új, az információs szabadságról szóló törvény."

    Ez is olyan törvény lehet, aminek semmi köze ahhoz, amiről elneveték (pl szerzői jogok törvénye, ami ugye gyak a kiadók jogairól szól, meg arról, hogy akkor is becsukják a pógárt, ha valójában nem érte anyagi hátrány a szerzőt, vagy akár a kiadót)

    "jogállamban a pénz a fegyver" József Attila
  • Luminas #13
    ez csak tüneti kezelés - a gond okát nem szünteti meg, ráadásul idegesíti az embereket.
    mellesleg, nem sért ez személyességi jogokat?
  • Wilddog #12
    Balakiknek nem elég a BigBráner a TVben és ezzel múlatják az idejüket...
  • palika22 #11
    Bravó! Remélem olyan modulja is lesz majd ami azt naplózza, hányszor és mennyi időt töltessz a vécén! Remélem mintát is gyüjtenek majd. Szívesen fogok adni......... Jó sokat!!!
  • Gurat #10