Berta Sándor

Új képformátumot fejlesztett ki az Adobe

Az Adobe szeretné, ha az új szabvány segítségével jelentősen egyszerűsödne a digitális fényképezőgépek által készített fotók archiválása és szerkesztése. A vállalat tervei szerint a Digital Negative Specification (DNG) néhány esztendőn belül általános szabvánnyá válhatna a digitális fotózásban.

A legtöbb digitális fényképezőgép napjainkban JPEG fájlformátumban rögzíti a képeket, ám egyre több, főleg professzionális kamera ismeri a RAW fájlformátumot is. A legnagyobb problémát jelenleg az jelenti, hogy a különböző RAW-verziók nem igazán kompatibilisek egymással. Gondot okoz az is, hogy gyakran kompatibilitási problémák merülnek fel a fájlformátumok, a digitális fényképezőgépek és képszerkesztő programok között.

A kialakult helyzetet csak súlyosbítja, hogy elég sok a szabadalmi vita, sőt a per is a digitális fotózási piacon jelen lévő különböző vállalatok között. Elég csak a Forgent Networks nevű cégre gondolni, amely az elmúlt években bírósági eljárások tucatjait indította számos társaság ellen, mivel a JPEG képtömörítési szabadalom egyedüli jogos tulajdonosának tartja magát. A Sony és az Adobe már peren kívül megegyezett a Forgent Networks-szel, ám számos nagyvállalat kénytelen lesz perekkel szembenézni, amennyiben nem cselekszenek hasonlóképpen. Ki tudja, talán pont a JPEG tulajdonjoga körüli huzavona miatt döntött az Adobe a DNG kifejlesztése mellett.

Az Adobe közleménye szerint a Digital Negative Specification létrehozásával a vállalat fő célja az volt, hogy véget vessen az elmúlt évek alatt a digitális fotózás területén kialakult "formátumkáosznak". Ráadásul a DNG egy univerzális szabvány lehet később a RAW-formátum számára is. A Digital Negative Specification a TIFF EP fájlformátumon alapul. Az Adobe hogy az új szabvány elterjedését elősegítse, még egy ingyenes szoftvert is kiadott, amely lehetővé teszi a felhasználók számára kereken 65 különböző digitális kamera RAW-formátumainak átkonvertálását DNG-re.

Az Adobe Photoshop már tavaly óta támogatja a különböző digitális kamerák RAW-formátumait. Most már csak a digitális fényképezőgép-gyártókon múlik, hogy elősegítsék az új, egységes szabvány elterjedését.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • TeszteloPontHu #5
    Csak tudnám, hogy a PNG pl. miért nem felelt meg...
  • Zedas #4
    Elég nagy hülyeséget írtál.
    A RAW-ban általában egy ponthoz 1 vagy 2 byte tartozik és kizárólag szürketónusos.
    A szineket az alapján számolja ki vagy a fényképező, vagy egy program utólag hogy az adott pixelt a fény milyen szinű szűrőn át érte el. Éppen ezért még a TIF is veszteséges hiszen ott már egy egy szürketónusos pixelhez a környező pixelek alapján átlagolt/súlyozott truecolor pixel kerül: elvesznek az eredeti adatok.

    Itt egy részletesebb leírás (angolul):
    The RAW Storage and Information Advantages
  • Macc #3
    RAW nyers adat igen, de ugye 3 szincsatorna van, es a kepnek van egy felbontasa is. Es az sem mindegy, hogy 3 byte-os egy keppont, vagy 3x tarolja el a kepet kulon-kulon szincsatornanket stb. Ugyhogy eleg sok kulombseg tud lenni RAW es RAW kozott...
  • Zedas #2
    Majd mindenki rohan áttérni erre, főleg hogy nem ingyenes formátum. Gondolom a cégeknek ég és föld hogy nem a JPEG után fizetik a zsozsót hanem a DNG után.
    A RAW pedig valóban a nyers információ ami lejön a CCD-ről, hardverspecifikus, tehát biztos nem fogja semmi leváltani.
  • Csatti #1
    A RAW formatum nem formatum hisz nyers (maga a raw is azt jelenti) adatot jelent minimalis kiegeszito informaciokkal.