Berta Sándor

Párizsért küzd a Microsoft

A redmondi szoftveróriás gyorsan tanult a müncheni példából és nem akarja, hogy Párizs is nyílt forráskódú szoftverek használatára térjen át, éppen úgy, mint tette azt korábban a bajor főváros.

Párizs már egy ideje fontolgatja, hogy szintén Linux és más nyílt forráskódú operációs rendszereket fog alkalmazni. Ám mint azt az egyik városi szóvivő megjegyezte, a Microsoft jelezte nekik, hogy kész csökkenteni az árait, és az engedmény mértéke elérheti akár a hatvan százalékot is. A tervezett beruházási összeget elnézve persze egyáltalán nem lehet csodálkozni azon, hogy az amerikai vállalat ilyen engedményt tett, ugyanis a tervek szerint a francia főváros a következő három esztendőben nem kevesebbet, mint 160 millió eurót akar új számítógépek és szoftverek beszerzésére fordítani. Ebből az összegből 15 millió eurót tesz ki a szoftverek vásárlására fordított summa.

Persze a Microsoftnak nem elsősorban a 15 millió eurós bevételre fáj a foga, hanem sokkal inkább az a fontos a redmondi vezetők számára, hogy München után ne veszítsék el Párizst is a "Linux elleni harcban". S a francia főváros már túl sok lenne a Microsoft számára, hiszen ne felejtsük, Münchenen kívül a nyílt forráskódú operációs rendszerekre szavazott - többek között - Kína, Japán, Dél-Korea és Brazília is.

A Microsoft Franciaország vezetője, Christophe Aulnette megerősítette az árcsökkentési ajánlatukat. Mint mondta: készek bizonyos engedmények megtételére. Döntés persze majd csak néhány hónap múlva lesz várható az ügyben. Igazán mérvadó viszont az a tanulmány lesz, amelyet az Unilog SA francia IT tanácsadó cég készít és amelyben azt vizsgálják a szakemberek, hogy mennyibe kerülne, ha mind a 15 ezer párizsi számítógépre nyílt forráskódú operációs rendszer és szoftver kerülne. A dokumentum elkészítésére a párizsi polgármester, Bertrand Delanoe azután adott utasítást, hogy München átállt a Linuxra és az OpenOffice irodai programcsomagra. Mellesleg az Unilog volt az a vállalat, amelyik München számára is javasolta a váltást.

A bajor főváros döntésében sokan politikai színezetet is látni véltek, mondván kvázi monopolhelyzete miatt így bűnhődött meg a Microsoft. Ebben a feltevésben mindenesetre lehet valami, hiszen a müncheni városvezetők azután is kitartottak a nyílt forráskódú alkalmazások beszerzése mellett, miután a redmondi szoftveróriás jelentős, még a konkurens termékeknél is olcsóbban kínálta a saját programjait. A Microsoft Franciaország vezetője szerint bár a beszerzést tekintve lehet, hogy olcsóbbnak tűnnek a nyílt forráskódú rendszerek, ám valójában ez csak egy olyan döntés, ami némileg kitolja a licenc-, a karbantartási, az integrációs és a kiképzési költségeket.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • floatr #33
    Azér jó látni, hogy vannak emberek, akik szívügyüknek tekintenek ilyen dolgokat. A lelkes emberek viszik előre a világot, motiválják a többi embert is, hogy gondolkodjanak.

    A beszerzéseknél pedig ha össze is omlik a világ pár emberben, akkor is van "zsebpénz", mert efféle dolgokkal mindig hamarabb lehet célt érni. Az hogy X/Y média rászállt a szaftos MS történetekre nem jelenti azt, hogy csupán az MS él ezekkel az eszközökkel -- bármennyire is elszomorító. Sajnos a pályázók sem az etikai kódexel a hónuk alatt írják meg a megvalósíthatósági tanulmányt, meg az ajánlatukat.

    Windows-os fizetős progi helyett keresni windows-os ingyenes lehet, talán még találtok is, de az imént a kérdés mintha éppen linux irányából vetődött volna. Mivel tudomásom szerint a KDE/GNOME stb felületeket API szinten nem protolták win32-re, nyilván azokat az alkalmazásokat nem fogják win32-alá egy az egybe lefordítani win32-re is, amelyek csak ablakokat kezelnek, meg gombokat, listákat. Bármilyen meglepő, a legtöbb esetben veszik a fáradtságot az emberek, és több platformban gondolkodnak (bár ez télleg elég gagyi módszer, mi?:), és lenyomják még pár platformra. Így az esetek többségében fogtok találni win32-es ingyéprogit, ha az létezik pl. linux alatt. Az már érdekesebb kérdés, hogy win32 alá -- valószínűleg történelmi/piaci okokból kifolyólag -- több ingyéprogi akad, bár utóbbi időben ez a helyzet is rendeződni látszik, pláne a Java "közbenjárásával".

    Az meg továbra is hitkérdés, hogy kinek mi jön be az alábbi alternatívák közül. Úgysem ez fog számítani, mert bármire lehet tanulmányt készíteni, hogy állati jó lesz majd tőle. A pénz beszél, a kutya meg el van ásva.
  • grobs #32
    Openoffice, gimp, blender, stb. ugyanugy van win -re is. Nagyon korul kene neznem, hogy olyan ingyenes, vagy opensource programot talaljak ami linux -on van, win -en nincs, es win -en ne lenne alternativaja. Hirtelen csak konzol cuccuk jutnak eszembe.
  • grobs #31
    2003. majus 28 -an arrol szavaztak Munchenben, hogy atallnak linux -ra, es egy evet adtak a LiMux project megtervezesere. 2004. majus vegen adtak le a project tervet, es errol szavaztak 2004. junius 16 -an. A szavazas eredmenyekent 2004. julius 1 -en kezdtek el az atallast. Gondolom nem olvasol ujsagot:
    http://www.hwsw.hu/hir.php3?id=25755
    http://index.hu/tech/szoftver/limux0617/

    2004 -ben egyetlen gepre sem fognak linux -ot telepiteni, csak a windows -os rendszerre pakolnak az ms office/ie paros _melle_ openoffice/mozilla -t, es elkezdik az ugyvitelt atalakitani, hogy megfeleljen az uj alkalmazasoknak is (7000 irattipust irnak at). Az egyeb, tobb mint 1000 specialis cuccukhoz nem keresnek linux -os alternativat, hanem az SAP -vel atiratjak es web -es lesz mindegyik. Az atallas varhatoan 4 evig tart majd.
    2003. decemberben volt, hogy a project tervezese holtpontra jutott, es ekkor adott az IBM ujabb 20 mernokot, plusz kesobb 50 millio dollarral megtamogatta a SUSE -t felvasarlo Novell -t (a tamogatas csak kozvetve kotheto ehhez a project -hez).
    Egyebkent nem a tervezett osszeg duplaja lesz a kivitelezes, hanem az MS upgrade osszegenek (15-17millio euro vs. 30-35 millio euro).
  • fako #30
    Par dolgot nagyon beneztel. Mondhatnal par ingyenes windozos programot ami feler ms office-al, vagy egy jobb rajzoloprogrammal vagy akarmivel.
    Abban egyetertunk hogy a linux dragabb, ha nem is pont azert amiert mondod, sok helyen van hogy a dragabb dolgot tamogatjak, mert az vegul olcsobb lesz. Ha minden ember ugy gondolkodna mint te, akkor meg valahol a kozepkorban tartanank. Figyelembe kene venni olyan alapigazsagokat minthogy kezdetben minden nehez es draga, meg ahogy elterjed valami ugy egyre olcsobb lesz.
  • gy #29
    Álmodozást... A cégnél is átálltunk Linuxra, és saját fejlesztésű szoftverekre, és nincs semmi gond (ami felmerül, megoldjuk, nem kell a MS-re várni, stb.), és nem volt szükség IBM-es csodaszakértőkre sem.
  • Lola. #28
    tipikus kettős mérce...
    részemről téma zárva, további jó álmodozást.
  • gy #27
    (Mellesleg más a megvesztegetés [illegális "zsebpénz"], és más a szakmai segítségnyújtás.)
  • gy #26
    Az árak csökkentésénél sokkal alantasabb dolgokat is bevetett már a MS.

    Minden kezdet nehéz... IBM besegít most egy kicsit, na és? A többiek közben figyelnek és tanulnak, és később nem lesz már szükség az IBM-re.
  • Lola. #25
    "De tényként állítani a megvesztegetést igencsak etikátlan. "

    ha olvasnád a hireket, nem lennél ezen így meglepődve... A különbség csak az - mint már leirtam - hogy a magam részéről "szebbnek" tartom az árak csökkentését, mint ezt.

    Egyébként maga az ibm nyilatkozta, hogy vagy 20 szakértőjüket ingyen adta oda a müncheni projekthez, hogy az ottaniakat kihúzza a pácból, mindez jópár hónapja megy és még fog is. El tudod te képzelni csak ez milyen pénz? Ezt ugye normális esetben münchennek kéne fizetnie, hiszen - habár ezt nem kalkulálták bele az átállásba ""vis major"" - kiderült, hogy az átállás nem oldható meg ezen mérnökök nélkül. De mivel az átállás már igyis durván meghaladta a rá szánt pénzt és kezd egyre nagyobb felhördülés lenni miatta az ibm fizeti ezeket az embereket. (próbáld elképzelni egy ilyen mérnöknek az órabérét majd szorozz egy jó nagyot létszámmal és munkaidővel). Teszi mindezt azért az ibm, hogy a naiv közvélemény elhigyje, hogy milyen "olcsón" sikerül átállni linuxra. Nekik az az érdekük, hogy ne derüljön ki, hogy hány db és milyen mérnököt kellett ehhez hónapokig fizetni. (azokon kivül akik amúgy az átálláson dolgoznak, akiket belekalkultak a projekt kezdetekor!)

    Úgyhogy félek igen komoly álomvilágban élsz az üggyel kapcsolatban.
  • gy #24
    Milyen önellentmondásba?

    Senki sem mondta, hogy az IBM maszületett bárány (bár én még nem hallottam róla rosszat ilyen téren, főleg nem havonta). De tényként állítani a megvesztegetést igencsak etikátlan. A MS-ról viszont többszörösen bizonyított tény az unfair magatartás, és a többi. Ez nem hitkérdés...

    Kifejtenéd, hogy adnak ki olyan könnyedén valamely Linux-os GUI-kezelő API-ját használó programot Windows-ra?