33
  • floatr
    #33
    Azér jó látni, hogy vannak emberek, akik szívügyüknek tekintenek ilyen dolgokat. A lelkes emberek viszik előre a világot, motiválják a többi embert is, hogy gondolkodjanak.

    A beszerzéseknél pedig ha össze is omlik a világ pár emberben, akkor is van "zsebpénz", mert efféle dolgokkal mindig hamarabb lehet célt érni. Az hogy X/Y média rászállt a szaftos MS történetekre nem jelenti azt, hogy csupán az MS él ezekkel az eszközökkel -- bármennyire is elszomorító. Sajnos a pályázók sem az etikai kódexel a hónuk alatt írják meg a megvalósíthatósági tanulmányt, meg az ajánlatukat.

    Windows-os fizetős progi helyett keresni windows-os ingyenes lehet, talán még találtok is, de az imént a kérdés mintha éppen linux irányából vetődött volna. Mivel tudomásom szerint a KDE/GNOME stb felületeket API szinten nem protolták win32-re, nyilván azokat az alkalmazásokat nem fogják win32-alá egy az egybe lefordítani win32-re is, amelyek csak ablakokat kezelnek, meg gombokat, listákat. Bármilyen meglepő, a legtöbb esetben veszik a fáradtságot az emberek, és több platformban gondolkodnak (bár ez télleg elég gagyi módszer, mi?:), és lenyomják még pár platformra. Így az esetek többségében fogtok találni win32-es ingyéprogit, ha az létezik pl. linux alatt. Az már érdekesebb kérdés, hogy win32 alá -- valószínűleg történelmi/piaci okokból kifolyólag -- több ingyéprogi akad, bár utóbbi időben ez a helyzet is rendeződni látszik, pláne a Java "közbenjárásával".

    Az meg továbra is hitkérdés, hogy kinek mi jön be az alábbi alternatívák közül. Úgysem ez fog számítani, mert bármire lehet tanulmányt készíteni, hogy állati jó lesz majd tőle. A pénz beszél, a kutya meg el van ásva.
  • grobs
    #32
    Openoffice, gimp, blender, stb. ugyanugy van win -re is. Nagyon korul kene neznem, hogy olyan ingyenes, vagy opensource programot talaljak ami linux -on van, win -en nincs, es win -en ne lenne alternativaja. Hirtelen csak konzol cuccuk jutnak eszembe.
  • grobs
    #31
    2003. majus 28 -an arrol szavaztak Munchenben, hogy atallnak linux -ra, es egy evet adtak a LiMux project megtervezesere. 2004. majus vegen adtak le a project tervet, es errol szavaztak 2004. junius 16 -an. A szavazas eredmenyekent 2004. julius 1 -en kezdtek el az atallast. Gondolom nem olvasol ujsagot:
    http://www.hwsw.hu/hir.php3?id=25755
    http://index.hu/tech/szoftver/limux0617/

    2004 -ben egyetlen gepre sem fognak linux -ot telepiteni, csak a windows -os rendszerre pakolnak az ms office/ie paros _melle_ openoffice/mozilla -t, es elkezdik az ugyvitelt atalakitani, hogy megfeleljen az uj alkalmazasoknak is (7000 irattipust irnak at). Az egyeb, tobb mint 1000 specialis cuccukhoz nem keresnek linux -os alternativat, hanem az SAP -vel atiratjak es web -es lesz mindegyik. Az atallas varhatoan 4 evig tart majd.
    2003. decemberben volt, hogy a project tervezese holtpontra jutott, es ekkor adott az IBM ujabb 20 mernokot, plusz kesobb 50 millio dollarral megtamogatta a SUSE -t felvasarlo Novell -t (a tamogatas csak kozvetve kotheto ehhez a project -hez).
    Egyebkent nem a tervezett osszeg duplaja lesz a kivitelezes, hanem az MS upgrade osszegenek (15-17millio euro vs. 30-35 millio euro).
  • fako
    #30
    Par dolgot nagyon beneztel. Mondhatnal par ingyenes windozos programot ami feler ms office-al, vagy egy jobb rajzoloprogrammal vagy akarmivel.
    Abban egyetertunk hogy a linux dragabb, ha nem is pont azert amiert mondod, sok helyen van hogy a dragabb dolgot tamogatjak, mert az vegul olcsobb lesz. Ha minden ember ugy gondolkodna mint te, akkor meg valahol a kozepkorban tartanank. Figyelembe kene venni olyan alapigazsagokat minthogy kezdetben minden nehez es draga, meg ahogy elterjed valami ugy egyre olcsobb lesz.
  • gy
    #29
    Álmodozást... A cégnél is átálltunk Linuxra, és saját fejlesztésű szoftverekre, és nincs semmi gond (ami felmerül, megoldjuk, nem kell a MS-re várni, stb.), és nem volt szükség IBM-es csodaszakértőkre sem.
  • Lola.
    #28
    tipikus kettős mérce...
    részemről téma zárva, további jó álmodozást.
  • gy
    #27
    (Mellesleg más a megvesztegetés [illegális "zsebpénz"], és más a szakmai segítségnyújtás.)
  • gy
    #26
    Az árak csökkentésénél sokkal alantasabb dolgokat is bevetett már a MS.

    Minden kezdet nehéz... IBM besegít most egy kicsit, na és? A többiek közben figyelnek és tanulnak, és később nem lesz már szükség az IBM-re.
  • Lola.
    #25
    "De tényként állítani a megvesztegetést igencsak etikátlan. "

    ha olvasnád a hireket, nem lennél ezen így meglepődve... A különbség csak az - mint már leirtam - hogy a magam részéről "szebbnek" tartom az árak csökkentését, mint ezt.

    Egyébként maga az ibm nyilatkozta, hogy vagy 20 szakértőjüket ingyen adta oda a müncheni projekthez, hogy az ottaniakat kihúzza a pácból, mindez jópár hónapja megy és még fog is. El tudod te képzelni csak ez milyen pénz? Ezt ugye normális esetben münchennek kéne fizetnie, hiszen - habár ezt nem kalkulálták bele az átállásba ""vis major"" - kiderült, hogy az átállás nem oldható meg ezen mérnökök nélkül. De mivel az átállás már igyis durván meghaladta a rá szánt pénzt és kezd egyre nagyobb felhördülés lenni miatta az ibm fizeti ezeket az embereket. (próbáld elképzelni egy ilyen mérnöknek az órabérét majd szorozz egy jó nagyot létszámmal és munkaidővel). Teszi mindezt azért az ibm, hogy a naiv közvélemény elhigyje, hogy milyen "olcsón" sikerül átállni linuxra. Nekik az az érdekük, hogy ne derüljön ki, hogy hány db és milyen mérnököt kellett ehhez hónapokig fizetni. (azokon kivül akik amúgy az átálláson dolgoznak, akiket belekalkultak a projekt kezdetekor!)

    Úgyhogy félek igen komoly álomvilágban élsz az üggyel kapcsolatban.
  • gy
    #24
    Milyen önellentmondásba?

    Senki sem mondta, hogy az IBM maszületett bárány (bár én még nem hallottam róla rosszat ilyen téren, főleg nem havonta). De tényként állítani a megvesztegetést igencsak etikátlan. A MS-ról viszont többszörösen bizonyított tény az unfair magatartás, és a többi. Ez nem hitkérdés...

    Kifejtenéd, hogy adnak ki olyan könnyedén valamely Linux-os GUI-kezelő API-ját használó programot Windows-ra?
  • floatr
    #23
    Na erről beszéltem, Lola.

    gy:
    hitkérdés - vissza szoktad olvasni amit írsz? Mert kissé önellentmondásba keveredtél.

    IBM a maszületett bárány - megaLOL

    platformfüggő ingyenesség - mennyire igaz, hogy az ingyenes programok jókora hányada egy rakás trutyi; de ez is platformfüggetlen. Egyébként talán megfigyelted, linux überalles platformon megjelenő ingyenes/open source-os programok többségét ugyanúgy kiadják win32-re is, mármint aminek van értelme.

    Még mindig nem értelek titeket vazze, számomra a vallásosság nem fér bele a műszaki érdeklődési körbe.
  • gy
    #22
    Mire célzol?
  • gy
    #21
    "Winre 10x annyi ingyenes program van mint linuxra..."

    Ja, és a nagy részük egy rakás... Plusz a többség zárt forrásos. Linuxon meg ugye bele lehet nyúlni a kódba, ill. be lehet szállni a fejlesztésbe, ha valami hiányzik, stb. Ehhez persze szakértelem kell, ami "ritka", de aki keres, az talál. (Nem igaz, hogy minden jó programozó a MS-nál van. Hacsak nem az van, hogy mágia a dolog a vezető szemében, és "biztos, ami biztos" alapon csak a MS-ben bízik.) 1-1 irodára számolva drága a programfejlesztés, de országosan nézve már kicsit más a dolog.
  • gy
    #20
    Ne gyanúsítgasd már itt az IBM-et, OK? Nagyon is a MS-ról képzelhető el ilyesmi, számtalanszor kiderült már, hogy minden lelkiismeretfurdalás és gátlás nélkül vet be unfair módszereket.
  • gy
    #19
    "Igen, vannak akik hitvitát csinálnak ebből, és előbbre helyezik a szakmai érveknél."

    Mióta hitkérdés az, hogy a MS egy dacos, törekvő, unfair monopólium, és hogy egyesek (EU) nem akarnak függővé válni egy cégtől?
  • Lola.
    #18
    alapvetően egyetértek, de van azért egy határ ami felett hiába kennek meg, nem fogadhatod el a szar rendszert, mert pórul jársz. A "csúszópénz" effektus leginkább a közel azonos tulajdonságú rendszereknél döntő "szempont".
    München esete persze nem ilyen egyszerű, mert világos, hogy az ibm megtömte pár ember zsebét, de ez még kevés lenne, hiszen a valós költségek felének behazudása igen komoly következménnyel járna, ha az ibm, nem nyúlna ismét a zsebébe - persze csakis a saját érdekében, presztizsből - és csökkentené a bukás költségeit...
  • floatr
    #17
    Nem teljesen. A szűklátókörűséget arra értettem, amikor valaki állati szubjektív módon értelmezi a szoftverek jóságát, és hatékonyságát. Vannak akik különféle megoldásokba vannak bele...buhanva, azoknak teljesen mindegy milyen ellenérvek/alternatívák vannak, mer minden más megoldás rakás trágya, és csőlátás rulez. Van ilyen Microsoft-os, és ellenzéki egyaránt.
    A közbeszerzési rész pedig az esetek igen nagy százalékára igaz, nemcsak informatikai beruházásokra.

    Az MS is csak egy cég, akár a Sun, Oracle stb. Mindegyik célja a profit, és a kedvező megítélés. A minőségügyi politikánál persze leírják, hogy állati jó megoldásokat akarnak adni az ügyfeleknek, de ennek sokszor az üzleti céljaik a legnagyobb ellenségei. Ez van.
  • Lola.
    #16
    ezt most ugye münchenre mondod, ahol egyre nehezebben tudják az eredményekkel alátámasztani a döntésük helytásllóáságát, és nyilt titok, hogy az ibm zsebből finanszirozza a projektet, hogy ne bukjanak bele? :))

    Hogy őszinte legyek nekem ennél a zsebből finanszirozásnál jobban tetszik az árengedmény adása amit a ms csinál, de ez magánvélemény...
  • floatr
    #15
    Én ezt nem értem. Tényleg ennyi naív ember van, vagy csak az irányított vélemény rulez? Tényleg azt hiszitek, hogy közbeszerzési eljárásban csupán erőteljes szakmai szempontok alapján döntenek???
    Amellett, hogy előzetes tanulmányokat, terveket készítenek, üzemeltetik és supportálják a szoftvereket, képeznek/átképeznek lúzereket, valóban el fog töpülni a szoftverbeszerzési tételek ára. De semmiféle érvnek nincsen akkora "döntéselőkészítő" szerepe, mint a vesztegetésnek. Itt csurran, ott cseppen, és nézzmá vazze, hát nem sokkal optimálisabbnak tűnik valami!!! Legtöbször a pályázók 10-20%ot eleve erre tesznek félre.
  • Lola.
    #14
    erre azért ne vegyél mérget... :)
  • Lola.
    #13
    "Ha full 0-rol indulsz akkor a windozt meg kell venni, a softwareket meg kell venni ra, plusz ki kell fejleszteni a spec. softwareket."

    Winre 10x annyi ingyenes program van mint linuxra... Az máskérdés, hogy az emberek 99%-nak kevés amit az ingyenes programok nyújtanak, de ha elég, akkor lehet használni ugyanazokat az ingyenes programokat (vagy másokat-jobbakat) winen is, igy ez nagyon gyenge érv.
    A specilás alkalmazásoknál meg az a helyzet, hogy winre sokkal olcsóbb fejleszteni, mert egyrészt 10x akkora piac, 10x annyi jólképzett fejlesztővel, jobb fejlesztőrendszerek vannak rá stb-stb.

    "Itt mindenki az atallas kultseget hasonlitja ossze a meglevo hasznalataval (ami mar nem kerul penzbe)."

    Szintén butaság,olvasd el a #5-ön lévő hirt.

    "Szerintem igenis fontos hogy valaki valahol elkezdje, megszakitsa a microsfotot a nyomulasban, megha ez eleinte tobbe is fog kerulni. "

    Igen, vannak akik hitvitát csinálnak ebből, és előbbre helyezik a szakmai érveknél. És vannak akik nem, lásd #5, és majd lásd Párizs-t, fogadhatunk, hogy hogyan fognak münchen tapasztalata után dönteni :)

    "windozbol X evente megjelenik uj verzio, mindig meg kell venni. "

    Nocsak ez újdonság számomra. Milyen okból kell megvenni? A világ mai állása szerint éppen linuxból kell "megvenni" az új verziót maximum 2 évente,mert lejár a supportja, szemben a ms-al, aki még ma is támogatja a lassan 10 éves(!!) nt 4-et. És itt a megvennin nagy hangsúly van, ugyanis, ha járatos vagy a témában tudod, hogy egy nagyvállalat/közigazgatási intézmény - lényeg, hogy nem 10 gépes hálózat - esetén nem a szoftver ára a leganagyobb költség, hanem maga az átállás. Azt hónapokig tervezik, tesztkörnyezetet állitanak fel stb-stb.

    "Egy mai linux ugyanugy elindul/elfut egy 386-oson mint egy 10 evvel elobbi."

    LOl :))
    Egy DOS tudását nyújtó linux igen, elindul 386-oson is... De láttál te már kd3-at? Egy xp-t vigan futtató gépen meg se nyekken olyan tetű... Szóval, ha majd openoffice-t futtatsz a 386-osodon és tudsz rajta dolgozni, akkor majd térjünk vissza erre a butaságra, addig pedig tegyük a többi hittéritő szöveg mellé, amit sok buta bevesz...

    "Az embereket nem kell atkepezni, vagy csak minimalisan, egy openoffice az msoffice masolata, es a nagytobbseg msoffice-hoz sem ert es folyamatos segitsegre van szuksege."

    Szintén a #5-öt idézném, hogy mennyire is könnyű a dolgozókra linuxot erőltetni. München ezt egy picit már másképp látja...

    "Az adminisztracio lehet hogy kicsit dragabb mert linuxos szakemberbol kevessebb van de idovel ahogy novekszik az elterjedtseg, ezis megvaltozik."

    Sajnos a linux nagyságrendel drágább adminisztrációja nem csak a szakemberekben keresendő, sokkal nagyobb gond, hogy a winnel ellentétben a központositott menedzsment csírája sincsen a rendszerben. Ha központositott menedzsment kell linuxra, akkor lehet venni pár ezer dollárért tivoli szervert és hozzá gépenként talán 100 dollárért a klienst, amiből már kijönne egy win licensz ára is :))

    "Szelenergiat sem eri meg hasznositani mert sokkal dragabb, megsem kerdojelezi meg senki a szuksegesseguket."

    De jó is lenne, ha ez ilyen egyszerű volna...
  • fako
    #12
    Ne a windozt vedd alapul.
    Ha full 0-rol indulsz akkor a windozt meg kell venni, a softwareket meg kell venni ra, plusz ki kell fejleszteni a spec. softwareket.
    Linux ingyen van, nem veszel semmit, csak a specialis szoftvereket kell kifejleszteni.
    Itt mindenki az atallas kultseget hasonlitja ossze a meglevo hasznalataval (ami mar nem kerul penzbe). Szerintem igenis fontos hogy valaki valahol elkezdje, megszakitsa a microsfotot a nyomulasban, megha ez eleinte tobbe is fog kerulni.
    Nezhejtuk a masik oldalrol a dolgot, windozbol X evente megjelenik uj verzio, mindig meg kell venni. Erdekes hogy amit anno DOS-os esetleg win31-es programokkal is tokeletesen meg tudtak csinalni ahoz most 98 meg xp kell. Ehez ki kellet fejleszteni a programok xp-s valtozatat is. Egy mai linux ugyanugy elindul/elfut egy 386-oson mint egy 10 evvel elobbi. Az embereket nem kell atkepezni, vagy csak minimalisan, egy openoffice az msoffice masolata, es a nagytobbseg msoffice-hoz sem ert es folyamatos segitsegre van szuksege.
    Az adminisztracio lehet hogy kicsit dragabb mert linuxos szakemberbol kevessebb van de idovel ahogy novekszik az elterjedtseg, ezis megvaltozik.
    Szelenergiat sem eri meg hasznositani mert sokkal dragabb, megsem kerdojelezi meg senki a szuksegesseguket.
  • gy
    #11
    Csahogy, ha elkészülnek az állítólag hiányzó alkalmazások, azok szabadon átadhatóak lesznek a többi városnak is. MS esetén mindenkinek egyenként meg kell vennie...
  • Lola.
    #10
    persze. Egy fenét kezdték 3 napja. Átállások folynak már hónapok óta a vizsgálatok több mint 1 éve kezdődtek és nem pár hónapja... Független szakértők a projekt kezdekor megmondták, hogy durván alul van becsülve az átállás költsége kb. dupla annyiba fog kerülni mint azt tervezték. (azaz nem is tervezték, itt inkább arról van szó, hogy behazudtak egy "elfogadhatóbb" számot, hogy megszavazzák, aztán ha már folyik az átállás és kiufutnak a pénzből - ami már megtörtént! - már úgysem lehet visszacsinálni, szereznek még pénzt+lásd lentebb ibm "támogatását".) De ami ennél is nagyobb bukás, hogy egy rakás alkalmazásnak nem találtak használható linuxos alternativát, igy a linuxokon vmware-ben futtatnak win-t, szakértői becslések szerint még minimum 4 évig, amig szintén euro milliókért kifejlesztik a hiányzó linuxos alkalmazásokat... Ez esetben ugyebár kifizeik a linux árát (az sincs ingyen), a migráció árát, a vmware licenszét ÉS a win licenszét. Az ibm valószinílűeg saját zsebéből fog dollármilliókat a projektbe ölni, hogy mégse tűnjön akkora bukásnak, hiszen ez neki is hatalmas presztizs veszteség.

    Hát ennyit egyelőre az első példa értékű, követendő(?) linuxos átállásról, térjünk vissza rá majd 1-2 év múlva.

    Persze a fentiek valahogy nem jelennek meg soha sg-n, mint a lentebb említett cikkhez hasonlóak sem, de attól még a tény tény marad...
  • grobs
    #9
    "münchen "erkölcsi bukása" után"
    A muncheni projectet 2.5 hete szavaztak meg (hosszu vizsgalatok utan), es 3 napja kezdtek el.
    Kifejtened, hogy mikor bukott meg???
  • Lola.
    #8
    Hát...
    LEHET, hogy Párizs linuxot választ (de a fentiek fényében és münchen "erkölcsi bukása" után ez igen kétséges) a három város (kisvárosnak azért erős túlzás Nürnberget nevezni, a másik kettő nem tudom mi) meg BIZTOS hogy kidobja a linuxot és megtakarit több millió eurót, de szeirnted az előbbinek van igazi hirérteke...
  • bld
    #7
    sztem meg nekünk ez annyira mindegy h annál mindeggyebb már nm is lehetne..
    le van ejtve had barmoljanak csak
  • Cat #6
    szerintem sokkal hirértékübb, hogy egy tizmilliós nagyvárosban (párizs) lehet hogy ms helyett linuxot használnak, mint hogy három német kisvárosban az MS mellett döntöttek :>
  • Lola.
    #5
    Furcsán vannak szűrve/szerkesztve a hírek errefelé...

    http://prohardver.hu/rios3_content.php?mod=10&id=7281
  • [HUN]PAStheLoD
    #4
    nem kell siratni a m$-t
  • tajfun
    #3
    Na aze' a mikorszopsz messze nincs attol hogy bukjon. Ez inkabb csak presztizs neki.

    Viszont ha ezeknek hirtelen ennyi engedmenyt tudott adni a 9999999999999999999%-os uzsoraprofitjabol, akkor a mi kegyeinkert is versenyezhetne 1 kicsit, kezdve mondjuk egy 99%-os rabloa'r csokkentessel, mely utan is boven maradnak neki eleg ingyenlo've'.
  • [NST]Cifu
    #2
    Hát azért attól még nagyon-nagyon messze vagyunk, hogy az M$ elbukjon... :)
  • droland
    #1
    Ha az MS teljesen elbukik, az megint nem jó, mert 1 valaminek a fejlődéséhez egy másik húzóerő kell, eleddig a húzóereje a Linuxnak az MS-volt, fordítva is jó, de az, hogy az egyik teljesen elbukik, az senkinek sem...eccerű piaclogikai szempontból felhasználói oldalról nézve...