Berta Sándor

Monopolhelyzet az angliai szélessávú internetpiacon

Nehéz helyzetben vannak az alternatív, szélessávú internet-hozzáféréseket kínáló cégek Nagy-Britanniában. Ezt állapította meg kritikus hangvételű, legfrissebb jelentésében a Brit Kereskedelmi és Ipari Bizottság (Trade and Industry Select Commitee).

A dokumentum szerint a British Telecom-mal (BT) konkuráló szélessávú internet-eléréseket hirdető vállalatok nehezen találják meg a helyüket a brit piacon. Ennek oka az, hogy a beruházások többsége nem fizetődik ki a kínált sávszélesség (512 Kb/s) nem elég gyors!

Ami azonban a legfontosabb ok, hogy a korábban a piacot uraló cégek, átmentették a korábbi pozícióikat és DSL-ajánlatokkal, valamint agresszív árpolitikával bombázzák az embereket. Ráadásul szinte "kiskirályokként" viselkednek, ha kedvük tartja, befagyasztják az árakat. A kisebb cégek egy időben azzal próbálkoztak, hogy leszerződtek például a British Telecom mellé, mint a BT szélessávú internet-csomagjait kínáló partner, ám ez a megoldás sem vált be.

A helyzet odáig fajult, hogy már a brit piacfelügyeleti szervezetnek, az Ofcomnak kellett közbelépnie és vizsgálatot indítania. Hiába vannak ugyanis a BT mellett konkurens cégek, ha csak tőle vehetnek szélessávú internet-kapacitást, ezáltal azonban rá vannak utalva. Így például nem kínálhatják olcsóbban a portékájukat, mint a monopolhelyzetben lévő társaság. A kis cégek az Ofcom befolyásában reménykedve várják a helyzet jobbra fordulását, míg a British Telecom az eddig beruházott 700 millió fontos (közel egymilliárd eurós) "csekkjét lobogtatja" és kilátásba helyezte a további beruházások lelassítását vagy leállítását.

Szakértők szerint a brit példa is jól mutatja, hogy egész Európában kudarcba fulladt az a törekvés, amely egy szabad és tisztességes telekommunikációs piac létrehozására irányult. Egyes kirívó kivételektől - mint például a mobiltelefónia - eltekintve ugyanis szinte mindenütt az egykor a piacokat uraló vállalatok tartják kézben most is a piac 80-90 százalékát. A konkurens kisebb társaságok így gyakran a bevételük 50 százalékát is kénytelenek befizetni a nagyok kasszájába ahhoz, hogy talpon maradhassanak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • TeszteloPontHu #8
    Egyrészt "tavaly", másrészt nem látom, mi az összefüggés a DSL központok árai és az Axelero árai között. A DSL központokat a többi internetszolgáltató is használja.
  • fluga #7
    a hollandoknál például hasonló a helyzet, mint amerikában. ha jól emléxem egy 1.5 mbites vonal kerül kinnt havonta 12 rugóba. az ország kisebb, kevesebben laknak, mégis gyorsabbat kapnak olcsóbban (vagy ugyanannyiért) mint itthon. hogy is van ez akkor?
  • valaé valaé ná #6
    Ez demagógia.
    Nem Amerikában, hanem Kelet-Európában vagyunk.
    Örülök, hogy valaki hajlandó pénzt belefeccölni az ADSL kiépítésébe.
  • mir #4
    miért, nálunk szerinted szopás van? a matáv annyi DSL központot telepített tavaj, hogy nem igaz. és akárki akármit mond, figyelembe véve ezen DSL központok árait igen is nem drága az axeleró.
    ha meg valakienk nem tetszik, akot mehet kábelre, vagy mikróra. de ezek sem olcsóbbak.
  • Cat #3
    engem azért valahol megnyugtat, hogy nem csak mi magyarok vagyunk hülye bénák, hanem a németeknél/angoloknál is hasonló szopás van :p
  • mir #2
    Nos, a hülye biztosan én vagyok, de az angliai szélessávú internet piacán kialakult monopólium csak erősen korlátozott mértékben érdekel.
  • valaé valaé ná #1
    Hmm. Ismerős ez a dolog valahonnan...