Rónai György

AGP 8x és PEG x16 a VIA új chipkészletein?

A VIA rendkívül nagy hangsúlyt fektet arra, hogy új chipkészletei visszafelé is kompatibilisek legyenek, vagyis a DDR és az AGP 8X megoldásokat is támogassák. Ez hasznos tulajdonság lesz azok számára, akik az új alaplapjukba majd nem akarnak például még új videokártyát is venni. A múltban a VIA Technologies több olyan technológiát is támogatott, amelyet az Intel már elhagyott, viszont haszna származhat belőlük. Annak idején pont ez a stratégia, a csúcstechnikájú és az elfogadható stabilitású termékek együttese vezette a tajpeji céget a chipsetgyártók élvonalába. Noha a cég pénzügyi jelentései az elmúlt két évben meglehetősen gyászosak voltak, most úgy néz ki, újra visszatérnek a felhasználó barát megközelítéssel a high-end és megbízható chipkészletek piacára.

Úgy tűnik a VIA segítséget akar nyújtani ahhoz, hogy az új alaplapot vásárlók is használni tudják a régi videókártyáikat az új technológiák mellett, mint például a DDR-II, a PCI Express, vagy az Azalia. Az Intel-től, és az ATI-tól eltérően a VIA PT890 és K8T890 északi hídjai AGP 8x-et és PEG x16-ot is támogatni fognak. Ez elméletileg lehetővé tenné az alaplapgyártók számára, hogy AGP és PEG foglalat is legyen az alaplapon, azonban amellett, hogy érdekes és attraktív megoldásnak hangzik, valószínűleg nem lesz túl nagy piaca.

Alapvetően a PC piac három részre oszlik: a high-end, a középkategória és a belépő szintű megoldásokra. Az első kategória csupán kis részét képezi az egésznek, viszont a második kettő egyaránt nagy népszerűségnek örvend. A középkategória nem olyan kicsi ugyan, mint a felső, de nem is olyan nagy, mint a low-end.

A VIA PT890 és K8T890 chipkészletei a felső kategóriás nagy teljesítményű rendszereket és piacokat célozzák meg, ahol a felhasználók nem az árát nézik először a dolgoknak. Ugyan a jelenlegi csúcskártyák, a RADEON 9800XT és a GeforceFX 5950 Ultra meglehetősen jól teljesítenek a mostani alaplapokban, AGP-vel, és a high-end felhasználók az új PEG x16 alaplapjuk mellé valószínűleg úgyis megveszik majd a PCI Express videokártyájukat is. Kevés olyan ember lesz, aki az új alaplapot és processzort megveszi, de az új videokártyát már nem, főleg ha azt nézzük, hogy 200 dolláros PEG x16 videokártyák is előkerülnek.

A VIA-nak valójában azért lesz szüksége az AGP megtartására, mert a tervek szerint jóval előbb rukkol elő az új chipkészleteivel, minthogy a PEG x16 kártyák megjelennének. Ez logikus döntés, hiszen ha a VIA-s alaplapok nem tudnak együttműködni majd a meglévő videokártyákkal, akkor a cég elvesztené a lépéselőnyét a többi gyártóval szemben.

Egyelőre arról nincs információ az alaplapgyártók részéről, hogy lehetséges-e egyszerre egy AGP és egy PEG x16 slot integrálása, azonban ha erre nem lesz lehetőség, akkor valószínűleg egy megoldás sem jelenik meg majd csak AGP 8X csatolóval, hiszen az összes jövőbeli grafikus kártya PCI Express foglalatú lesz már. Főleg ha azt nézzük, hogy új chipkészletek évente jönnek csak ki, míg új (vagy felújított) grafikus kártyák félévente, már nem lesz igazi alternatíva senkinek sem az AGP 8x alaplap.

Ahol a két megoldás egyszerre alkalmazása hasznos funkció lenne az egyértelműen a közép és az alsó kategória, ahol az árak alacsonyan tartása érdekében a rendszer flexibilitása rendkívül fontos. Tekintetbe véve, hogy már 40 dolláros AGP grafikus kártyák is vannak, nagyon jó kis olcsó, ám a jövőre nézve fejleszthető gépeket lehet majd építeni rájuk. Ezzel a megoldással kitolnák a belépő szintű megoldások életciklusát úgy, hogy egészen az AGP-s kártyák kihalásáig jól használhatóak lesznek, és még utána a PCI Express fénykorában is jelen lehetnek majd. A hivatalos jelentés szerint a VIA az AGP 8x-et támogató PT800 ás PT880 chipkészleteket valamikor tavasz vége - nyár eleje felé kívánja leváltani majd az új belépő szintű megoldásokkal, amikoris ezek visszaszorulnak majd a low-end szegmensbe.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • arty #5
    Nem varhato el egy 15-16% piaci reszesedesu, az x86 licenszt is csak ugy vasarlo AMDtol h levaltsa a jelen rendszert :)

    Az x86-64 egy fajdalommentesebb atmenet, mint az intel terve, az IA64el ... es orulok neki h nem kell kihanynom a full gepemet iden ... :)
  • Mike #4
    szvsz nem baj az, ha nem kell még a grafkártyát is kicserélni, ha az ember új alaplapot vesz
  • [HUN]PAStheLoD #3
    hát igen... valahol erről van szó.. csak azok a technológiák még nem elég kiforrottak sajnos ezért egyrészt drága az előállításuk másrészt semmi nem garantálja a kompatibilitást
  • An-Dee #1
    Azt nem értem miért nem jött egyszerre az AMD64 a pci express és a ddrII-es memo, mert akkor megértem hgoy mindent csserél ez ember, de ez most kezd olyan lenni, mintha fél téglákból építkezne az ember.