JohnnyCage

HP: szuperszámítógép házilag

Hogyan készítsünk szuperszámítógépet? Vegyünk néhány teljesen szokványos asztali számítógépet, hálózati "switch"-et, megfelelő mennyiségű Ethernet kábelt, valamint készítsünk egy egyedi Linux változatot.

A Hewlett-Packard, valamint a francia Állami Laboratórium ezt a meglehetősen egyszerű receptet követte, és az eredmény komoly meglepetést okozott, hiszen a rendszer nemcsak, hogy működött, de igen tekintélyes teljesítményt ért el. Az "I Cluster" elnevezésű szuperszámítógép, amely 225 személyi számítógép összekapcsolásából született, a Mandrake Linux egy átalakított változatát futtatja, és sebessége alapján bekerült a világ 500 legnagyobb teljesítményű számítógépének toplistájába.

A szokatlan szuperszámítógép-rendszer megépítésének ötletét a HP Grenoble-i (Franciaország) laboratóriumának kutatói vetették fel tavaly nyáron. A társaság kutatói a szuperszámítógép megépítésének munkálatait a Francia Nemzeti Számítástechnikai Kutatóintézettel (INRIA) közösen végezték. A cél egy olyan szuperszámítógép kifejlesztése volt, amely a nagyvállalatoknál is általánosan megtalálható eszközökből épül fel.

A rendszer kezdetben 100 darab HP-féle, leegyszerűsített kiépítésű e-PC-ből állt, amelyet később 225-re bővítettek a szakemberek, megközelítve a megoldás fizikai korlátait. A HP és az INRIA képviselői a napokban mutatták be az elkészült szuperszámítógépet.

A megoldáshoz alkalmazott HP e-PC-k teljesen szokványos számítógépek, amelyeken a kutatók semmilyen módosítást nem végeztek. - Ezek teljesen általános számítógépek. Még a házukat sem nyitottuk fel - mondta Bruno Richard, a HP Grenoble-i laboratóriumának programmenedzsere. Az I-Clusterhez hasonló cluster rendszerek, mint például az ASCI Red, jelentősen módosított számítógépekből épülnek fel.

A szakemberek szerint a fő probléma annak megvalósítása volt, hogy a számítógépek hatékonyan megosszák egymás között a feladatokat, illetve a tárterületet. - A korábbi rendszerünk 12 gépből állt. Amikor már 200 PC-t kell összekötni, mindent újból át kell gondolni - mondta Richard. A rendszer megvalósítása mintegy 210 ezer dollárba került, a kutatók azonban szabadon elérhetővé fogják tenni azt a módosított Linux operációs rendszert, amely segítségével bárki megépítheti I-Cluster szuperszámítógépét.

A megoldáshoz felhasznált PC-k ma már nem mondhatók korszerűnek, minden egyes számítógép 733 MHz-es Pentium III processzort, valamint 256 MB RAM-ot, illetve 15 GB-os merevlemezt tartalmaz. Az összeállított rendszer azonban mégis lenyűgöző teljesítményre képes, amit a közeljövőben elkészülő Pentium 4-alapú változat azonban még jelentősen fölül is fog múlni. A HP és az INRIA megoldása a 385. helyet foglalja el a legnagyobb teljesítményű szuperszámítógépek 500-as listáján.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ixyon #18
    én meg ingyen is elfogadnám:)
  • ixyon #16
    jhonny nagyon okos cikkeket szokott írni, csak néhol kivillan, hogy szart sem tud arról, amiről ír. na mind1
  • ixyon #14
    itt nem szoktak.
  • ixyon #12
    ok. velem is megesik:D
  • ixyon #9
    szerintem nem 0.45$/GFLOP, hanem 0.45/FLOP... megt ugye 1 GFLOP az elég sok... a legnagyobbaknak sincs belőle 30000nél több... pl. 1 733ma P3nak pontosan 0.6 GFLOPS a teljesítménye.
    de azzal, hogy az író alulinformált, egyetértünk. ilyet csináltak már a miskolci egyetemen is.
  • ixyon #7
    jaja. de azhért még 1 fontos dologra rámutatnék:ugye emlékeztek, mennyire örültek a kutatók, amikor valami nemzetközi pályázaton sikerült szerezni 1 E10000est? az úgy $900 000be kerül. és csak a 460. báér nem 32bites, hanem 64bites. ha pontos számításokra van szükség, mint a tudományos munkában általában, akkor az E10000 bőven gyorsabb lesz, mint ez, de nem baj. és ez télleg nem az első.
    meg valóban, lehetett ilyet csinálni NT4.0 alatt is, de az olyan is volt.
  • yurii #4
    ja, ezexerint az én itthoni gépparkom is "sem mondható korszerűnek" pedig nem 2 forintért vettem...