SG.hu

Ma kezdődik a Meta élet-halál harca a bíróságon

Mark Zuckerberg közösségi médiabirodalmának feldarabolása napirenden van - illetve volt, még Trump előtt.

Közel hatéves vizsgálat és jogi harc után a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság, az FTC harcba indul a Meta ellen egy trösztellenes perben, amely eldöntheti, hogy a technológiai óriás fennmaradhat-e jelenlegi formájában. Ha az FTC sikeresen meggyőzi James Boasberg amerikai kerületi bírót arról, hogy a Meta az Instagram és a WhatsApp felvásárlásával illegális monopóliumot hozott létre a közösségi médiapiacon, akkor a hivatal megpróbálhatja felszámolni a Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg gondosan összerakott közösségi média birodalmát. Ez egy 1,4 billió dolláros vállalat feldarabolását jelentené - egy olyan folyamatot, amelyet az AT&T telefonmonopólium 40 évvel ezelőtti feldarabolása óta nem kíséreltek meg ekkora cég ellen.

De az egész ügyet még azelőtt indították el, hogy Zuckerberg új, baráti kapcsolatot ápolt volna Donald Trump elnökkel. Andrew Ferguson, Trump újonnan kinevezett vezetője az FTC élére a hónap elején azt mondta, hogy ügyvédei „készen állnak” a Meta ellen. De egyre nagyobbak az aggodalmak, hogy az elnök meghátrál, és mérlegelni fogja a közösségi médiaóriás szempontjait. Zuckerberg a hónap elején találkozott Trumppal az Ovális Irodában, állítólag azért, hogy a bírósági tárgyalást megelőzően egyezséget kérjen a trösztellenes ügyben.

Az ügynek kétpárti gyökerei vannak, mert még eredetileg az első Trump-kormányzat idején indult el, majd Joe Biden korábbi elnök trösztellenes végrehajtói dolgoztak rajta, és most Ferguson vezetésével kerül végre bíróság elé. Az elmúlt fél évtizedben óriási hullámvölgyeken ment keresztül - Boasberg visszadobta az első verziót, és csak azután engedte tovább, hogy az FTC finomította az érveit. A Meta 2024 áprilisában sikertelenül nyújtotta be a gyorsított eljárásra vonatkozó kérelmet, amelyet Boasberg novemberben elutasított, mielőtt 2025 áprilisára kitűzte volna a tárgyalás időpontját.


James Boasbergtől függ minden

A Meta szóvivője, Christopher Sgro a múlt hét végén kiadott nyilatkozatában azt mondta, hogy az FTC keresete „ellentmond a valóságnak”, és hogy a vállalat a közösségi médián belüli versenyhelyzetben működik. "A tárgyaláson a bizonyítékok azt fogják mutatni, amit bármely 17 éves tud: az Instagram, a Facebook és a WhatsApp a kínai tulajdonú TikTok, a YouTube, az X, az iMessage és sok más céggel versenyez” - mondta Sgro. „Több mint 10 évvel azután, hogy az FTC felülvizsgálta és jóváhagyta a felvásárlásainkat, a Bizottság fellépése ebben az ügyben azt az üzenetet közvetíti, hogy egyetlen üzlet sem lehet igazán végleges." Sgro hozzátette, hogy az FTC-nek „az amerikai innovációt kellene támogatnia, ahelyett, hogy egy nagyszerű amerikai vállalat szétverésére törekedne, és előnyben részesítené Kínát olyan kritikus kérdésekben, mint az MI.

Az ügy esküdtszék nélküli tárgyalás, így minden Boasbergtől függ, akit 2011-ben nevezett ki Barack Obama korábbi elnök a Columbia kerületi bíróságra. A bíró nem Trump barátja: ő az, aki szokatlan összeütközésbe keveredett a Trump-kormányzattal venezuelai bevándorlók egy el-salvadori börtönbe való kitoloncolása miatt, és ennek kapcsán az amerikai elnök a felelősségre vonását követeli. Boasberg már elég jól ismeri mindkét fél érveit, és többször is szkeptikusan nyilatkozott az FTC azon állításával kapcsolatban, hogy a Meta 2012-es Instagram-vásárlása és a WhatsApp 2014-es megvásárlása illegális kísérletet jelent a közösségi média monopóliumának megszerzésére.

Amikor Boasberg 2021-ben elutasította az FTC eredeti ügyét, kiemelte, hogy az ügynökség „képtelen volt bármilyen kimutatást adni arról, hogy milyen mérőszámot vagy módszert használt a Facebook piaci részesedésének kiszámításához”. És még akkor is, amikor jóváhagyta az FTC 2022 januárjában benyújtott frissített beadványát, azt mondta, hogy az ügynökség „nagy feladat elé nézhet az út során, amikor bizonyítania kell állításait”. A bíró novemberben még szkeptikusabbnak tűnt, mondván, hogy az FTC „nehéz kérdésekkel néz szembe azzal kapcsolatban, hogy állításai megállják-e a helyüket a bírósági tárgyalások olvasztótégelyében”, és azt állította, hogy „álláspontja időnként a végletekig feszíti az ország nyikorgó trösztellenes precedenseit”.


A közösségi média piacán nagyobb a verseny, mint amikor a Meta megvásárolta az Instagramot és a WhatsAppot - különösen a TikTok gyors felemelkedése miatt. Az FTC azonban valószínűleg arra a bizonyítékra fog összpontosítani, hogy Zuckerberg kifejezetten azért vásárolta meg az Instagramot és a WhatsAppot, hogy elnyomja a versenyt, függetlenül a piac jelenlegi állapotától. Biztos, hogy jelentős oda-vissza csatározásokra lehet számítani ezekről a pontokról, és Boasberg adott néhány korai támpontot arra vonatkozóan, hogy szerinte kinek van igaza.

Az ehhez hasonló nagy ügyek ritka pillanatok, amikor a vezérigazgatókat nyilvánosan faggatják üzleti gyakorlatukról. A technológiai vezetők széles köre fog tanúskodni a Meta-ügy mindkét oldalán, bár még nem világos, hogy kik lesznek jelen ma a tárgyalóteremben. Zuckerberg - aki nemrég vásárolt egy villát Washingtonban - várhatóan megjelenik majd valamikor, a Meta korábbi operatív igazgatója, Sheryl Sandberg és egy csomó más jelenlegi és korábbi vezető, köztük az Instagram és a WhatsApp vezetői is. Várhatóan a rivális platformok, köztük a Snap, a Pinterest és a TikTok vezetői is tanúskodni fognak.

Trump szokatlanul sokat sejtet a tárgyalás előtt, és washingtoni trösztellenes megfigyelők attól tartanak, hogy az amerikai elnök valamikor közbelép - valószínűleg a Meta érdekében. Ez általában nem lenne lehetséges, mivel az FTC történelmileg a Fehér Háztól függetlenül működik. De Trump múlt havi lépése, hogy kirúgta az FTC demokrata biztosait, valamint Ferguson állítása, miszerint követni fogja az elnök utasításait, példátlan befolyást adott Trumpnak az ügynökség felett.

Bár Trump és Zuckerberg a múltban is összetűzésbe kerültek, a Meta vezérigazgatója nemrég agresszív kampányt indított, hogy az új elnök és más republikánusok kegyeit keresse. Ezek az erőfeszítések - amelyek magukban foglalják a Meta tartalmi politikájának teljes átalakítását és ős-republikánusoknak a vállalat kulcspozícióiba való emelését - arra késztethetik Trumpot, hogy előbb-utóbb megmentse Zuckerberget. De még ha Trump engedélyezi is a per folytatását, lehetséges, hogy az elnök a későbbiekben beavatkozik. Ha az FTC nyerne a tárgyaláson többek között utasíthatná Fergusont, hogy kímélje meg a céget, potenciálisan megakadályozva a vállalat feloszlatását még akkor is, ha a Meta veszít a bíróságon.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bigjoe #3
    Több irányból is el lehet indulni de ha nem IT-s aggyal nézem pénz = hatalom és ezeknek a cégeknek túl sok pénze van így veszélyt jelenthet a regnáló hatalomra is akár. (Vicces, de az FB direkt is, mert média hatalom, de ha más lenne akkor lobby és egyéb úton)
  • dyra #2
    Hangzatos cím, az MS-t már ezer éve darabolni kellett volna. Totál visszavágja az egész IT ipart a kvázi szabvány megoldásai teljesen megkerülhetetlenek ha bármilyen irodáról/telephelyről van szó.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2025.04.14. 14:07:29
  • NEXUS6 #1
    Én azért ezt nem aggódnám túl Zukkerberg helyében.
    25 éve, amikor nagyon időszerű lett volna a M$-t sem szedték szét, pedig, ami kifejezetten hátrányos volt az iparnak, és a mai napig az, az az ahogy a Mikró rátelepszik a PC üzletárgra. Évi 40+ Mrd $-t tiszta hasznot szivattyúzva ki az iparból. Amiből más feltörekvő, kicsit forradalmibb cégeket lehetne amúgy helyettük támogatni.

    Közösségi médiában a Meta is kb ez. De a közösségi médiában azért színesebb a helyzet szerencsére. De azért égő, hogy az FB olyan megoldásokkal, amikor a saját kategóriájában még rengeteg versenytársa volt, akkor is már idejétmúlt volt, azzal viszonylagos vezető pozícióban tud maradni.