SG.hu

MI-gyárakkal akarja behozni lemaradását az EU

Az Európai Unió közölte, hogy a mesterséges intelligencia adat- és számítástechnikai infrastruktúrájának kiépítésére, valamint a vállalatok számára a szabályozásnak való megfelelés megkönnyítésére fog összpontosítani, hogy felzárkózzon az Egyesült Államokhoz és Kínához az MI-versenyben.

Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve közölte, hogy úgynevezett mesterséges intelligencia gigagyárak hálózatát kívánja kiépíteni, hogy segítse a vállalatokat a legösszetettebb modellek betanításában. Ezeket a létesítményeket nagyjából 100 000 darab legújabb MI-chippel szerelnék fel, ami körülbelül négyszer több, mint a most felállított MI-gyárakban telepített chipek száma. A bejelentés az EU AI Continent Action Plan (azaz a szervezet a kontinensre vonatkozó MI cselekvési terve) részét képezi, aláhúzza azon erőfeszítéseket, hogy az USA-val és Kínával szemben kulcsfontosságú szereplőként pozícionálja magát az MI-versenyben. Az EU lemaradásban van 2022, a ChatGPT kiadása óta.

"A mesterséges intelligenciáért folytatott globális verseny még messze nem ért véget” - mondta Henna Virkkunen, az EU technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős ügyvezető alelnöke. "Ez a cselekvési terv felvázolja azokat a kulcsfontosságú területeket, amelyeken fokozni kell az erőfeszítéseket, hogy Európa a mesterséges intelligencia vezető kontinensévé váljon.” Az EU februárban ígéretet tett arra, hogy 200 milliárd eurót mozgósít a mesterséges intelligenciára irányuló beruházások terén. Több mint 20 befektető 150 milliárd eurót különített el az elkövetkező öt évre a mesterséges intelligenciával kapcsolatos európai lehetőségekre, miközben a szervezet egy új, 20 milliárd eurós alapot hoz létre legfeljebb öt mesterséges intelligenciával foglalkozó gigagyár számára.

Az EU azt tervezi, hogy tekintettel a magas költségekre az infrastruktúra kiépítése érdekében a magánszektorral együttműködve lép, azaz a tagállamok és a vállalatok társulás keretében osztoznak a terheken. Az EU felhívást tett közzé szándéknyilatkozat benyújtására a befektetők bevonása érdekében. Eközben az uniós jogalkotók azt tervezik, hogy előterjesztik a felhő- és mesterséges intelligencia fejlesztési törvényt, hogy ösztönözzék a magánbefektetéseket az infrastruktúrába, és a következő öt-hét évben legalább megháromszorozzák az adatközpont-kapacitást.

Az uniós tisztviselők azt is elmondták, hogy a Bizottság felállít egy AI Act Service Desket, egy kapcsolattartási pontot, amely megkönnyíti a vállalatok számára az MI-rendeletnek való megfelelést. Az uniós törvényhozók tavaly hagyták jóvá a világ eddigi legátfogóbb jogszabályát a mesterséges intelligenciáról. A szabályok megtiltják a technológia bizonyos felhasználási módjait, új átláthatósági iránymutatásokat vezetnek be, és kockázatértékelést írnak elő a magas kockázatúnak ítélt mesterséges intelligencia-rendszerek számára.

Mindez nem biztos hogy elég lesz a lemaradás behozására. Washington az év elején jelentette be a Stargate nevű MI vegyesvállalatot, amelynek célja, hogy az OpenAI számára adatközpontokat építsen az Egyesült Államokban. A Stargate kezdeti finanszírozói az OpenAI, a SoftBank Group, az Oracle és az MGX, míg az Arm, a Microsoft és az Nvidia technológiai partnerek. A vállalatok kezdetben 100 milliárd dollárt vállalnak, de a következő négy évben akár 500 milliárd dollárt is terveznek befektetni.

Peking a maga részéről szintén előrelépéseket tett a technológia terén. A kínai DeepSeek vállalat olyan mesterséges intelligenciamodelleket fejlesztett ki, amelyek állítása szerint felérnek az amerikai riválisokkal, annak ellenére, hogy kevesebb chipet használtak, ami kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy miért kell hatalmas összegeket költeni az Nvidia és más technológiai óriások által biztosított fejlett eszközökre.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • NEXUS6 #4
    MI által generált hozzáadott érték 0-30% között lehet. Kivéve a marketinges melóját, mert azokat 100%-ban kiválthatja.
    XD

    Ebből látszik, hogy egy aktuális IT/média bullshit tipikus esetéről beszélünk.
    Majd ha az MI elviszi a kocsit a közértig, anélkül, hogy a távirányító bácsinak be kelljen avatkoznia, akkor lesz ebből az egészből valami. Addig felejtős, max funny cicásképek, meg szülinapi dalocskák generálására szolgál.
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2025.04.10. 10:02:20
  • NEXUS6 #3
    Hááát elég homályos a koncepció, hogy akkor ez a támogatás kinek meg milyen formában fog lefolyni. Mert mia az hogy "MI-gyár", meg "adatközpont" ebben az összefüggésben???
    Közben meg megsúgják, hogy vagy 15-20 céget már kiválasztottak! Igen? Tényleg. Orbán meg forog a sírjában, pedig még meg sem halt. Ilyenkor nincs korrupció, meg sógorkoma?
  • Mentol #2
    Majd egyszer valaki írja már le - csak nagy vonalakban - , kérem, hogy mit tud az MI segíteni? Köszönöm!
  • CommieSlayer #1
    Itt is majd kitömik a haverokat EU-s pénzekkel AI fejlesztés címen. Értelme meg nem sok lesz, mert a vállalkozásokat és szolgáltatásokat nem a politikusoknak kell kitalálni és működtetni. Európai AI forradalom majd akkor lesz, ha a fontoskodó, minden lében kanál politikusok félre állnak az útból és negyed ennyi lesz az adó, meg bürokrácia.