SG.hu

Franciaország mindenképpen EU-s vámot akar az amerikai szolgáltatásokra

"Nem fogjuk tétlenül nézni, ha nem tudunk tisztességes megállapodást kötni” - mondta Maros Sefcovic, az EU kereskedelmi vezetője. A francia kormány szóvivője leszögezte, hogy a szolgáltatások is részei lesznek az uniós vámválasznak, megnevezve az IT-cégeket.

Sophie Primas francia kormányszóvivő az RTL rádiónak adott interjújában Donald Trump amerikai elnök által bejelentett 20 százalékos uniós vámra reagálva azt mondta, hogy Franciaország „készen áll erre a kereskedelmi háborúra”, és hogy az alumínium- és acélvámokra adott reakció után „valószínűleg” április végére elkészül a második uniós válaszlépés is. "A második válasz minden termékre kiterjed majd, és ezt hangsúlyozni szeretném - a szolgáltatások is benne lesznek” - mondta Primas, majd példaként felsorolta a digitális szolgáltatásokat, beleértve a GAFAM által nyújtottakat. A GAFAM a Google, az Amazon, a Facebook, az Apple és a Microsoft cégekre utal.

Februárban Trump megtorló vámokkal fenyegetőzött az európai digitális szolgáltatásokat terhelő adók és az amerikai vállalatokat aránytalanul nagy mértékben sújtó uniós törvények végrehajtása kapcsán. Primas jelezte, hogy az EU készen áll arra, hogy „kényszerellenes intézkedéseket” alkalmazzon az USA-val szemben, és korlátozza „a nyilvános piacokhoz való hozzáférést”. Németország támogatja Franciaország javaslatát, hogy az EU megtorló vámjai részeként megadóztassák a Big Tech digitális szolgáltatásait”. Minden az asztalon van és az asztalon is marad” - mondta Robert Habeck gazdasági miniszter a technológiai vállalatokkal szembeni lehetséges megtorló intézkedésekről tartott berlini sajtótájékoztatón.

A Bizottság tisztviselői szintén elutasították, hogy kizárják az EU-ba irányuló amerikai szolgáltatásexporttal szembeni megtorló intézkedéseket. „Csak annyit mondhatok, hogy számos lehetséges válaszlépésünk van” - mondta a Bizottság egyik magas rangú tisztviselője. Egy másik tisztviselő hasonlóképpen megjegyezte, hogy „minden lehetőség az asztalon van”, amikor arról kérdezték, hogy az EU megtorló intézkedéseket hozhat-e az amerikai szolgáltatásexporttal szemben. Az ilyen intézkedések közé tartozhatnának az amerikai technológiai vagy pénzügyi szolgáltatásokkal szembeni kereskedelmi korlátok - tették hozzá a tisztviselők.


A Bizottság adatai szerint az EU 2023-ban 108,6 milliárd eurós deficittel rendelkezett az USA-val szemben a szolgáltatások terén, az áruk terén azonban 198,2 milliárd eurós többletet ért el 2024-ben. A Bizottság közölte, hogy egyszerre fog reagálni a kölcsönös vámokra és Trump különálló - a múlt héten hatályba lépett - 25 százalékos autópiaci vámjára. A Bizottság nem volt hajlandó pontos dátumot mondani arra vonatkozóan, hogy mikorra várható ez a válasz, bár egy tisztviselő szerint valószínűleg május közepe előtt.

A Bizottság azt is közölte, hogy a múlt hónapban hatályba lépett 25%-os acél- és alumíniumvámok ellen április 15-én - a korábban tervezettnél két nappal később - fog megtorló intézkedéseket hozni. A Bizottság egyik tisztviselője a késedelmet annak tulajdonította, hogy az eredeti április 13-i dátum hétvégére esik. Azt is mondták, hogy ez több időt biztosít a Washingtonnal folytatott tárgyalásokra. "Nyugodtan, óvatosan, fokozatosan és egységesen fogunk cselekedni, ahogyan kalibráljuk a válaszlépéseinket, miközben megfelelő időt hagyunk a tárgyalásokra” - mondta Maros Sefcovic uniós kereskedelmi vezető. "De nem fogunk tétlenül állni, ha nem tudunk tisztességes megállapodásra jutni”.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Bruce_Willis #7
    Dehogy vannak.
    Kiemeltél egyet, ami ráadásul csak vállalatoknak nyújt felhőszolgáltatást, magánembereknek nem. Más IT szolgáltatásra talán nincs is alternatíva, vagy csak nagyon kevés.
    A megoldás egy másik hírben van. Nem vámmal kell sújtani egységesen minden amerikai szolgáltatást, hanem az IT óriásokat kell megadóztatni.
    Csak azt nem értem miért rinyál mindenki azért hogy a facebookot megadóztatják. Nem mindegy? Ingyenes nem?
  • nlght #6
    a LIDL anno létrehozott egy saját felhőt saját magának sok évvel ezelőtt, mert nem tartották bizalomgerjesztőnek az amerikai szereplőket, de túl sikeres lett és híre ment, pár évvel később már a többi nagy német multi is ezt a felhőt használta, az elmúlt 3 évben pedig drasztikusan nőtt a népszerűsége, gyakorlatilag egy EU-s amazon szintű felhő van épp kibontakozóban belőle, és Trump balfaszsága csak adja az erőt és hírnevet alá.

    szóval vannak EU-s informatikai szolgáltatók csak nem hallottunk róluk, tőke és marketing kellene nekik (és persze fejlesztők), szerencsére itt van Trump hogy feléjük billenjen a mérleg, és ne folyamatosan az amcsi cégek felé

    köszönjük Trump!

    How Lidl accidentally took on the big guns of cloud computing
    Utoljára szerkesztette: nlght, 2025.04.08. 15:04:39
  • FICEK9 #5
    Hajrá idióták! Tüzet tűzzel! Az 1. és 2. VH-ban is jól működött ez a mentalitás. Lőjje ki mindenki az atomját, legyen végre vége és ne kínozzon minket tovább ez a néhány felsőbbrendűségi komplexusban szenvedő barom, mert úgy is a kisember fog szívni!
  • codaco #4
    Megértelek, mert én is ebben a helyzetben vagyok. A vámot mindig a vásárló fogja megfizetni. Viszont egy támadásra reagálni kell.
  • bdzsana #3
    Dehát nem őket büntetikl! Akkor büntetnék őket ha lenne alternatíva. Ha a Facebook a vám miatt drágább, akkor az európai alternatívát választanám, ami olcsóbb emiatt. De mivel nincs alternatíve ugyanúgy a Facebookot fogom használni csak drágábban. A facebooknak ugyanannyi bevétel, mert más lehetőségünk nincs. Nekünk meg drágább.

    Igy az európai IT cégek akik világpiacra termelnek mint minden IT cég, ezáltal drágább lesz a szolgáltatása a világ többi cégével szemben. Ezzel tényleg magunkat szopatjuk.
  • codaco #2
    Pont ezért büntetik az amerikai IT szolgáltatásokat, mert nincs EU-s alternatívája, nincs mit támadniuk az amcsiknak és ez rossz nekik. Ellenvámok nélkül gyengének tűnne az EU (nem mintha most nagyon erős lenne).
  • bdzsana #1
    valaki magyarázza már el, hogy ha folyamatosan azt harsogják, hogy az USA magát szopatja a vámokkal, akkor az ellenvámokkal mit akarunk elérni? Jelenleg az amerikai IT szolgáltatásoknak nincs alternatívája. Nem tudom máshol hirdetni a termékeimet olyan hatékonyan mint a facebookon, nem tudom kiadni az alkalmazásaim európai appstoreokba mert nincs olyan, nem tudom európai felhőszolgáltatásokkal leváltani az Azure/Google/Firebase/AWS-t mert nincs értelmes alternatíva.

    Mi a fszt akarnak ezzel elérni? A vámok értelmét sehol nem látom, de ahol van pl amerikai meg európai autó ott bele lehet magyarázni hogy a saját iparukat védik. De IT iparunk nincs bazzeg, ezzel úgy megszopatjuk magunkat mint az állat.