SG.hu

Lengyelországban felmerült, hogy egész Európában be kellene tiltani az X-et

Bár az X tulajdonosának, Elon Musknak a németországi, olaszországi, brit és más országok politikai helyzetéről nemrégiben tett megjegyzései nem vonatkoztak Lengyelországra, megjegyzései mégis visszhangra találtak az EU soros elnökénél.

Németország az elmúlt hetekben a Musk figyelmének középpontjában állt, és vita kezdődött arról, hogy a DSA elegendő-e a választási folyamat védelmére. Az EU digitális szolgáltatásokról szóló irányelve, amely az EU-ban a választásokba való beavatkozás kérdésével foglalkozik, nem ír elő cenzúrát a közösségi médiaplatformokra, és nem tiltja meg a platformok tulajdonosainak, hogy egyik vagy másik politikai pártot támogassák. Ez az álláspont világossá vált, amikor a Bizottság azt mondta, hogy Musk nemrégiben Alice Weidellel, a német AfD párt társvezetőjével készített interjúja az uniós jog értelmében nem volt jogellenes. A DSA az algoritmusok megváltoztatását tiltja, hogy olyan tartalmakat erősítsenek fel, amelyek egy adott pártot vagy politikai opciót támogatnak.

A rendelet azt is előírja, hogy a platformoknak fel kell mérniük a választásoknak a platformjaikon keresztül történő befolyásolásának kockázatát, főként dezinformációs kampányok révén, és lépéseket kell tenniük e kockázat minimalizálására. Ezen túlmenően a Bizottság a DSA megsértése esetén az adott platform globális éves forgalmának legfeljebb 6%-áig terjedő bírságot szabhat ki. Egy ilyen határozat meghosszabbított ellenőrzési időszakot is kiválthat, hogy a szolgáltató a jogsértés orvoslására tett intézkedései betartását biztosítsa.

"Németország nagyon komolyan veszi a kérdést, és képes határozottan cselekedni és a meglévő szabályozást kiigazítani, ha az elégtelennek bizonyul" - mondta Volker Wissing német digitális miniszter. "Nem hagyjuk, hogy ez kihívást jelentsen számunkra és a demokráciánk számára” - mondta Wissing, hozzátéve, hogy bízik a Bizottságban, hogy szigorúan kivizsgálja az ügyet. A Bizottság egyébként csak akkor kérheti az X ideiglenes felfüggesztését, ha a jogsértés tartósan fennáll, súlyos kárt okoz a felhasználóknak, és olyan bűncselekményekkel jár, amelyek az egyének életét vagy biztonságát veszélyeztetik.

Bár Lengyelország kevesebb figyelmet kapott Elon Musk, az ország szintén intézkedéseket fontolgat, mert északi testvéreinknél idén elnökválasztásra kerül sor. A lengyel külügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy a lengyel választásokba való külföldi beavatkozás törvénytelen, miután Elon Musk nemrégiben beavatkozott a német és a brit politikába. Radoslaw Sikorski Franciaországban nyilatkozott, amelynek elnöke, Emmanuel Macron korábban azzal vádolta Muskot, hogy túl messzire ment az AfD támogatásával. "Tíz évvel ezelőtt ki gondolta volna, ha azt mondják, hogy a világ egyik legnagyobb közösségi hálózatának tulajdonosa támogatni fog egy új nemzetközi reakciós mozgalmat, és közvetlenül beavatkozik a választásokba, többek között Németországban” - mondta az Elysée-palotában tartott beszédében.


Arra a kérdésre, hogy Musk megpróbálja-e befolyásolni a lengyelországi választások kimenetelét - amelyeken a vezető jelöltek egy Sikorski pártja által támogatott liberális centrista és egy konzervatív riválisa, akit a fő ellenzék támogat -, a lengyel külügyminiszter azt mondta, hogy ez egy olyan kérdés, amelyet Musknak kell megválaszolnia. "Úgy tűnik, hogy már most is megpróbálja a politika befolyásolását Nagy-Britanniában” - mondta Sikorski, akit a Lengyel Sajtóügynökség (PAP) idézett. "Lengyelországban pedig illegális a lengyel választások külföldről történő befolyásolása. Fel kell készülnünk arra, hogy megvédjük a demokratikus folyamatainkat, hogy a lengyelek, ne pedig külföldiek válasszák meg az elnökünket” - tette hozzá a külügyminiszter.

Az elmúlt hetekben Musk - aki Donald Trump közeli tanácsadója és a leendő elnök tervezett kormányának tagja - megjegyzései számos vezető európai politikus részéről kritikát és aggodalmat váltottak ki, az Európai Bizottság pedig bejelentette, hogy megvizsgálja a kérdést. Musk a közelmúltban támadássorozatot indított Keir Starmer brit miniszterelnök ellen, és a múlt hónapban találkozott Nigel Farage-zal, a jobboldali populista Reform UK vezetőjével, ami felvetette a találgatásokat, hogy a milliárdos esetleg pénzügyi támogatást ajánl a Brexittel híressé vált pártnak.

A lengyel elnökválasztás jelöltjei megosztottak abban a kérdésben, hogy korlátozni kellene-e Elon Musk X-jét az EU-ban. A ZET rádiónak adott interjújában Magdalena Biejat (baloldal, S&D) azt mondta, támogatja, hogy Lengyelország vegye fontolóra az X ideiglenes bezárását. Elmondta, hogy már tárgyalt a kérdésről párttársával, Krzysztof Gawkowski digitális miniszterrel. Egy másik interjúban Biejat egy másik rádióadónak, az RMF FM-nek azt mondta, hogy Lengyelországnak "tárgyalásokat kellene kezdenie az Európai Unióban az X-hez való hozzáférés európai korlátozásáról. Világosan meg kellene mutatnunk Elon Musknak, hogy Európa nem az ő gyarmata” - mondta a Donald Tusk (PO, EPP) kormányának kisebbik koalíciós pártja, a Baloldal elnökjelöltje.

Nawrocki, aki riválisa a lengyel elnöki posztért folytatott versenyben, elutasította az ötletet. Videónyilatkozatot tett közzé az interneten, amelyben azzal vádolta a kormányt, hogy cenzúrát akar bevezetni a közösségi médiában, és bizonyítékként Biejat szavait idézte. Mindazonáltal a technológiai mágnás ellen jogi lépéseket tenni elég bonyolult lenne, és az EU fejfájását csak fokozza az a tény, hogy Musk 13 nap múlva az Egyesült Államok kormányának tagja lesz. "Muskra úgy kell tekinteni, mint aki az amerikai elnököt képviseli, amikor a kulcsfontosságú európai nemzetek, eddigi szövetségesek vezetése ellen kampányol” - véli Marietje Schaake, az Európai Parlament volt tagja és a Stanford Egyetem munkatársa. Azzal, hogy az EU most vizsgálatokkal és akár bírsággal fenyegetőzik, komoly konfrontációt kockáztat a washingtoni kormányzattal.

"A technikai bizonyítékok és a politikai akarat kombinációjától függ majd, hogy az EU Bizottsága a cselekvés mellett dönt-e” - mondta Felix Kartte, a német Mercator Alapítvány vezető munkatársa. "Ha Musk mesterséges prominenciája kockázatokat generál, például felerősíti a gyűlöletbeszédet vagy aláássa a médiapluralizmust, a szabályozók azzal érvelhetnek, hogy az X nem teljesíti a DSA szerinti kockázatcsökkentési kötelezettségeit” - mondta. Damian Boeselager német európai parlamenti politikus szerint Musk esetleg multiplikátort használt a tartalmaihoz, ami azt jelentené, hogy 2aláásta az algoritmus semlegességét a saját elérhetősége növelése érdekében. Ki kell deríteni, hogy Musk olyan módon használja-e a tulajdonában lévő nagy információs platformot, hogy mások szólásszabadságát csorbítja azáltal, hogy beprogramoz egy szorzót a saját elérésébe” - mondta Boeselager.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)