26
-
manypet #26 "Szükség lesz néhány szakemberre, de lényegesen kevesebbre, mint eddig."
És az nem merül fel, hogy esetleg ugyanannyi szakember kell majd, csak nem napi 8 órában, hanem csak 3-4-ben, és nem heti 5 napban, hanem mondjuk csak 3-ban, és nem munkahelyen, hanem akár otthonról? Mindezt jóval több értékért, mivel a robot többet tud gyártani? Ez miért nem opció sokaknál? Csak mert a világ eddig is ebbe az irányba haladt az 1. ipari forradalom óta. Most miért lenne más?
Régen az emberek:
- Heti 6 napot dolgoztak
- Napi 12-16 órát
- Izomszakasztó vagy veszélyes melókat
- Mégis alig tudtak eltengődni
Ma az emberek:
- Heti 5 napot dolgoznak
- Napi 8, néha 10 órát (egyesek részmunkát)
- Döntően minimális nehézségű/veszélyességű munkát
- Mégis jobban élnek, mint 150 éve egy arisztokrata
Régen is rinyáltak az alacsonyabb intelligenciájú rétegek, hogy a gépek elveszik majd a munkájukat. De valahogy nem láttuk ezt megvalósulni. Csak azt, hogy egyre kevesebbet kellett dolgozni egyre több értékért. Miért gondoljuk, hogy ez most más irányba visz?
Kezd uncsi lenni a rinya.
Utoljára szerkesztette: manypet, 2025.01.14. 00:28:19 -
manypet #25 KVP arról írt, hogy a jajdegazdagok célja, hogy a közeljövőben kiirtsák az emberek 99%-át, mégpedig úgy, hogy minden munkát a robotok végeznek, mi meg majd jól éhen fognunk halni. Ezt nevezik itt többen konteónak. (Tegyük hozzá, jogosan.) Remélem, így érthető. Persze ha újra gondod akad az értő olvasással, nyugodtan szólj, szívesen segítek. :-) -
dyra #24 Én is így látom. Ez most kivételesen nem a gyártósorokon jelentkezik, hiszen ott már, amit ésszerű keretek között lehetett, automatizáltak. Most az irodai dolgozók vannak célkeresztben: informatikusok, ügyvédek, pénzügyesek, grafikusok, írók, költők, zenészek – nem is sorolom tovább. A munkájuk egy jelentős részére nem lesz szükség a jövőben. Szükség lesz néhány szakemberre, de lényegesen kevesebbre, mint eddig. Ennek beláthatatlan következményei lehetnek.
Végső soron ez az egész gazdaságot romba döntheti, ha a robotok és az automatizáció tulajdonosait nem adóztatják meg megfelelően, és az ebből származó bevételt nem osztják vissza a társadalom számára. Enélkül a társadalmi különbségek még inkább elmélyülnek, ami súlyos problémákhoz vezethet.
Ironikus, hogy ezt a szöveget már maga az AI javította ki. A végén már arra sem kell figyelni, hogy helyesen írj, mert az AI elvégzi helyetted – beleértve a fogalmazás finomhangolását is.
Utoljára szerkesztette: dyra, 2025.01.13. 17:41:43 -
nlght #23 KVP szinte minden cikk alá veszi a fáradságot és értelmes dolgokat ír, amelyek előremutatók, oktatják a birkákat türelmesen, ahogy most is.
Szerintem nagyon is valós kockázatokról írt KVP, nem értem melyik részét nem érted, írd le és lefordítjuk neked ovis nyelvezetre.
Manypet hozzászólásaiból a hisztis egykegyerek képe rajzolódik ki számomra, aki nem látja a fától az erdőt és direkt kever össze-vissza mindent a válaszaiban, csak hogy úgy tüntesse fel magát, mint akinek igaza lenne. Az fröcsögés amit itt letolt... hát bármelyik mackófelsős házmesterivadék elégedetten csettintene rá a sarki kocsmában. De ez itt nem a sarki kocsma, itt kevés a házmesterivadék. Ide inkább gondolkodó emberek járnak. -
bdzsana #22 Nem tudom mennyire lesz igaz ez vagy mennyire nem, de ennek igazán senki nem ürölhet, hacsak ez nem fog járni egy gazdasági vátlozással is.
Hiába vannak itt is akik örülnek, hogy kevesebb lesz az irodai munka, mert ők csak a napot lopják, ha az irodai munkások egy része kétkezi munkát fog végezni, akkor ott is túlkínálat lesz és a béreket leszorítja méginkább.
A megoldás a kevesebb munkanap, ami meg vesenyképességi problémát okoz Kínával, Indiával.
Már most sokan az európai autóipart szidják, mert nem versenyképes a kínaival, és épp nemrég volt egy botrány a Braziliában lévő BYD gyárban, ahol rabszolgakörülmények között dolgoztattak import kínaikakat. Gondolhatjátok mi folyik akkor az anyaországban. -
#21 És te hová süllyedtél? Bólogató birkává, messze kvp alá. -
#20 Szánalmas. Már a címben is hiba van. :-/
Régen nem ilyen volt az SG. -
reptile1313 #19 A konteos hulyegyerekek a legjobb arcok. Mert ugye altalaban 1%ban hivjak a mindent vakon elhiszek emberkeket jogosan hulyegyereknek alufoliasapival, es 99%ban pedig a leg logikusabban leg kritikusabban gondolkodokat hivjak konteosnak. 99%ban azok is benne vannak, akik nem lakossagi BIRKAK azaz fel mernek tenni kerdeseket.
Persze az osi konteozosok trukkje,hogy az 1%nak allitjak be azokat, akik a 99%ban vannak.
A legbutabb emberek mindig azok kozott vannak, a legagymosottabbak, akik masokat lekonteosoznak. Altalaban ezek gyakran nihillista mindent is vakon tagado hulyegyerekek, a diplomas agymosott magologep ugyvedek, stb. Meg masok akikben szinten kinyirtak a kreativitast es a gondolkodas kepesseget a sok seggelessel. Ezek a szektasok csinalnak olyan szektakat, mint a szkeptikus tarsasag. Na a szkeptikus tarsasagban van a legtobb olyan ember aki alapszinten sem kepes gondolkodni. Vakon tagado vallasi szekta. Gondolkodast gyakran helyettesitik azzal,hogy szemelyeskednek, vagy belekotnek a helyesirasba,hogy eltereljek a fokuszt arrol amiben keptelenek kovetkeztetni.
Az iskolaban futoszalagon gyartjak az agymosott birkakat. Persze, a diploma nelkuli emberek kozott is sok agymosott van, hiszen nem csak az egyetemen tanitanak sok PR hazugsagot, hanem a TVben is. Csak a TV kocsmaszin, az egyetem meg az oltonyos manipulativabb, ugyesebb kuruzslok szaporodnak. Tisztelet a ritka kivetelnek. Akar ad iplomasok akar a nem diplomasok kozott.
Roviden: ne konteosozzatok mar bm. Akar konteos a kvp akar nem. nagyon ciki.
Utoljára szerkesztette: reptile1313, 2025.01.12. 07:22:00 -
reptile1313 #18 Jajjj dehogyisnem. :) Kb allandoan ott vannak mindenhol. Valami nagyon alternativ univerzumban elsz joemberkem -
militavia #17 Megdöbbentően sokan nem hajlandóak automata kasszához menni. -
militavia #16 kvp egy konteós hülyegyerek szintjére süllyed az évek alatt. -
manypet #15 "marpedig az etel, az ivoviz, stb. az elethez szukseges minimumok kozott van"
Azaz szerinted mondjuk az európai embernek azért kelljen dolgozni, hogy mondjuk az afrikai ne éhezzen? Remek! Előre a kommunizmus útján!
"Barki aki ezeket nem tartja alapveto jognak a kapitalizmus legextremebb valtozatat tartja jonak."
Egy büdös szóval nem mondtam, hogy nem alapvető jog. Ködösítesz, terelsz, csúsztatsz.
Én csak azt vonom kétségbe, hogy azért a kajáért másnak kötelező legyen dolgoznia.
"azok a kozossegek erossek, amik osszefognak es a sajat szabadsaguk es jogaik egy reszenek felaldozasaval le tudjak gyozni azon individualistakat, akik nem hajlandoak semmin sem osztozni"
1. Éppen ezek a társadalmak buktak bele, és általában pont a saját rendszerük volt a bukásuk fő okozója. Lásd Szovjetunió. Egyedül a parttalan erőszak tudta fenntartani ideig-óráig ezeket a rendszereket, pláne, hogy az egész rendszer koncepciója a másik emberrel szembeni erőszakon (eltulajdonlás) alapult.
2. Az individualizmus nem jelenti azt, hogy nem adok a másiknak. Csak azt jelenti, hogy nem kötelező adnom. Megtehetem. És pont az olyan társadalmak lettek mindig erősek, amelyeknél nem kényszer volt a másik segítése, hanem önkéntes döntés.
"marpedig minimalis emberseg nelkul nagyon konnyen a szembe fordul veluk mindenki aki nem szelsosegesen szociopata"
Az a szociopata, aki nem akar elvenni mástól, vagy az, aki el akar venni mástól? Nem bonyolult ám a kérdés. Szóval szerintem rakd rendbe kicsit a gondolataidat, és máris látni fogod, hogy olyan pszichopata lózungokat nyomsz, ami után Rákosi elvtárs a tíz ujját megnyalta volna.
"Ha valaki nem tud megdolgozni erte, mert nem kepes, akkor sem hagyhatjuk meghalni."
Igen, így van. Ebben az esetben fogod magad, megemeled a kis valagadat, és teszel értük. Nem azért, mert különben börtönbe küldenek a hozzád hasonló pszichopata élősködők. Hanem azért, mert így DÖNTESZ! Rohadt nagy a különbség! Rohadtul nem az a szolidaritás, ha odajön a parazita vezetőd (lásd mai politikusaidat, akiket éppen a te elved juttatott hatalomra), és elosztja a mások pénzét. Az a szolidaritás, amikor te magadtól adsz. Persze ha valóban pszichopata vagy, akkor nálad ez nem szokás. Mifelénk, kapitalisták felé viszont általános szokás. Igen kevés kapitalistát ismerek, aki ne adakozna rendszeresen. De a hozzád hasonló pszichopata-mentalitású szocik, akik tele szájjal pampognak a szolidaritásról, na őnáluk soha nem látni ezt.
"oket meszarolnak le eloszor azok akik felismerik a kozosseg erejet"
El is jutottunk oda, hogy ki is a pszichopata. Az, aki nem bánt másokat és csak azt akarja, hogy őt se bántsák, vagy az, aki lemészárol másokat pusztán a más nézetei miatt. ... Lássuk csak. ... Te győztél! :-)
"Ne felejtsuk el, hogy a kapitalizmus csak addig mukodik amig a tobbseg ezt megszavazza."
Éppen ezért kellene felfognia a többségnek, hogy ez az érdeke. A kapitalizmus nem zárja ki a szolidaritást. Ellenben a te rendszered kizárja, hiszen az erővel újraosztás az kurvára nem szolidaritás, hanem rablás. És ahol a rablókat támogatod, ott bűnözői társadalom lesz, bűnöző vezetőkkel. Pont olyan, mint most is van.
"A nagytokes kapitalistak pont ezert tekintenek az emberiseg 99.99%-ara mint ellensegre"
Meséld már el, hogy kik is azok a nagytőkés kapitalisták! Annyira érdekelne, ha tudnál pár nevet mondani. Csak vigyázz, be ne égj csúnyán, mikor a komcsi nagytőkéseket kezded el sorolni "kapitalista" címszóval. :-D
"Tobb mint 100%-ot hasznalunk jelenleg is."
LOL
Ezt toltátok ti balosok már 100 éve is. Hitlertől Maoig, a mai ballibektől az 1900as évek elejének szocialista élőskődőkig. Hitler pl. azért támadta meg Ukrajnát (SZU), mert úgy gondolta, hogy pár évtizeden belül az emberiségnek nem lesz mit ennie, olyan sokan lesznek. Erre most vagy 3X annyian vagyunk a Földön, soha nem volt ilyen kevés éhező, mint most, és alap probléma a túlétkezése az embereknek. Ennyit a 100% feletti használatról. Ja, és a 20. század közepe óta egyre kisebb termőföldet használunk az élelem megtermelésére! :-)
Plusz érdekesség, hogy a Föld népessége 11-12 milliárd körül fog tetőzni (utána lassan csökken majd). És a mai technológiákkal már most képesek vagyunk akár 15 milliárd embert is kényelmesen etetni. Persze ha Afrikában kecskét terelgetnek, ahelyett, hogy üvegházakat építenének, vagy csöpögtetős rendszereket készítenének, akkor valóban nehezen fog menni, ez tény. De a technológia ettől még adott.
Ja, és itt jön a képbe a te beteg nézeted. Afrikában éheznek, ezért tolják oda a segélyt a hozzád hasonló szocik. Így az afrikai már nem érdekelt abban, hogy fejlesszen, hiszen a segélyből elvan. Azaz csináltál két parazita réteget a társadalomból: egy felső szintűt, aki az újraosztást csinálja (politikus, oligarchák), és egy alsó szintűt (segélyen élő tömegek). Utána meg csodálkozunk, hogy megy a társadalom egyre lejjebb.
"Az elethez valo jog egyben az etelhez es ivovizhez valo jogot is jelenti."
Senki nem mondta, hogy nincs joga hozzá. Csak ennek megvalósításához nem kényszeríthet mást!
Mint ahogy alapvető emberi jog a szaporodáshoz való jog is. (Legalább olyan fontos, mint az élethez való jog.) Mégsem kényszeríthetjük a nőket, hogy szüljenek nekünk gyereket, csak mert nekünk vannak jogaink. Vagy szerinted az is elfogadható? Mert akkor már a kommunista pszichopátia olyan bugyrába süllyedtél, ahonnan nem hiszem, hogy valaha is lesz kiút. -
kvp #14 "Ugyanis normális helyzetben nem lehet alapvető emberi jog, amiért másnak meg kell dolgoznia."
Ebben nem ertunk egyet. Az elethez valo jogot semmikeppen nem lehet elvitatni (marmint ha valaki nem bunozo), marpedig az etel, az ivoviz, stb. az elethez szukseges minimumok kozott van. Barki aki ezeket nem tartja alapveto jognak a kapitalizmus legextremebb valtozatat tartja jonak. Joga van hozza, de abban a rendszerben valoszinuleg nagyon hamar halott lenne, mert azok a kozossegek erossek, amik osszefognak es a sajat szabadsaguk es jogaik egy reszenek felaldozasaval le tudjak gyozni azon individualistakat, akik nem hajlandoak semmin sem osztozni. A kapitalista nagytokesek sem ernek semmit a penzukkel ha senki nem hajlando nekik dolgozni, marpedig minimalis emberseg nelkul nagyon konnyen a szembe fordul veluk mindenki aki nem szelsosegesen szociopata. (btw. a milliardosok nagyresze az, ezert artanak olyan konnyen masoknak a sajat gazdagodasuk erdekeben)
"Ha vízre van valakinek szüksége, az egy egészséges társadalomban megdolgozik érte."
Errol beszelek. Ha valaki nem tud megdolgozni erte, mert nem kepes, akkor sem hagyhatjuk meghalni. E nelkul az emberi tarsadalom gyakorlatilag megszunik. Az anarcho kapitalistak szerint persze ez jo lenne, de oket meszarolnak le eloszor azok akik felismerik a kozosseg erejet. Ne felejtsuk el, hogy a kapitalizmus csak addig mukodik amig a tobbseg ezt megszavazza. Ha a tobbseg ugy dont, hogy a magantulajdon vagy annak bizonyos formai masnaptol megszunik, akkor az lesz. A nagytokes kapitalistak pont ezert tekintenek az emberiseg 99.99%-ara mint ellensegre, mert amig nincsennek tobbsegben a bolygon, addig barmikor elveszthetik a teljes vagyonuk es ha szembe szallnak a tobbseggel, akkor az eletuket is. A 4. ipari forradalom ezert is tervezi a munkasosztaly "kivezeteset", mert ha nincs a 99.99%, akkor soha nem fogjak elvenni a vagyonukat.
"És annak az 1%-nak vajon mind a 100% erőforrásra szüksége lesz? Nem. Ennyi. Probléma megoldva."
Tobb mint 100%-ot hasznalunk jelenleg is. Vagy nagyon gyorsan fejlodik az emberiseg (kvazi vegtelen energia kellene gyorsan) vagy a tulhasznalat miatt elobb-utobb osszeomlik a civilizacionk. Musk a fejlodes gyorsitasara, az ur kiaknazasara fogad, a WEF millardosainak nagyresze pedig a lakossagi fogyasztas 100% ala csokkentesere, mert az sokkal olcsobb lenne. Csak ugyebar a fejlodes lenne a jo evolucios irany.
"Alapvető emberi jog az élethez való jog, a szólásszabadság joga, a tulajdonhoz való jog, a jogos védelemhez való jog és társai."
Az elethez valo jog egyben az etelhez es ivovizhez valo jogot is jelenti. A szolasszabadsag kozos ertekrend kerdese, mig a tulajdonhoz valo jog a tobbseg dontesen mulik. Igazabol az elso ketto is, de szegeny emberbol tobb van, szoval ok nem fognak onkent lemondani az eletukrol... -
manypet #13 "A Fold eroforrasai vegesek."
És annak az 1%-nak vajon mind a 100% erőforrásra szüksége lesz? Nem. Ennyi. Probléma megoldva.
(Egyébként meg nem végesek az erőforrások egy ilyen kicsi népesség esetén. Energia kérdése az egész. Az meg van, sőt, még inkább lesz. Energiával az anyagok újra felhasználhatóak, nem beszélve a Föld mélyebben lévő rétegeinek elérhető ásványkincseiről, hiszen a Földnek még csak a legkülső burkának is a héját vakargattuk kicsit, azt sem mindenhol. Lásd Antarktisz - egy bazi nagy hósivatag, ahol semmi nincs, mégis valószínűleg tele van ásványkincsekkel, és senkit nem zavarna a kitermelésük. A Holdról, mint potenciális nyersanyagforrásról nem is beszélve, hiszen a Hold kőzete alapvetően azonos a Földével. Csak energia kérdése ez is. Nem kell a baloldali félelem-hisztinek bedőlni.)
"az ivovizhez jutas nem alapveto emberi jog. Sajnos a milliardosok nagyresze igy gondolkodik."
Nagyon helyesen. Minden értelmes ember, aki nem parazita-személetű, így gondolkodik. Csak a kullancs-mentalitásúak gondolják azt, hogy joguk van valamihez, amit mások létrehoztak. Ugyanis normális helyzetben nem lehet alapvető emberi jog, amiért másnak meg kell dolgoznia. Az ivóvizet valaki felhozza a föld alól, avagy megtisztítja hozzá a tengervizet. Azaz munkát rak bele. Ha valakinek alapvető emberi joga az, hogy legyen neki ivóvize, az kvázi azt jelenti, hogy egy ember rabszolgaként tartja a másikat. Az egyik azért termel, hogy a másiknak legyen. Ennél betegebb rendszer nem is igazán létezik a Földön.
Ha vízre van valakinek szüksége, az egy egészséges társadalomban megdolgozik érte. Azaz vagy ő maga hozza fel a föld alól, vagy esővizet használ, vagy desztillálja a tengervizet, vagy viharmágusokkal csináltatja, esetleg fizet érte másoknak, bármi, de az, hogy nekiáll sikoltozni, hogy neki az jár, utána meg más majd nekiáll megvalósítani neki az álmait, az beteg megoldás. Már csak azon egyszerű okból sem működhet az ilyen, hogy a következő lépés az ingyen kaja, az ingyen internet, ingyen lakhatás, a feltétel nélküli alapjövedelem, és a végső megoldás: a kommunizmus lesz.
Alapvető emberi jog az élethez való jog, a szólásszabadság joga, a tulajdonhoz való jog, a jogos védelemhez való jog és társai. De egyetlen jogunk sem jelentheti azt, hogy azért bárki másnak bármit is tennie kelljen (azaz hogy a másik ember jogát korlátozzuk). Mert az onnan már a másik ember szolgaként tartását jelenti. -
kvp #12 "Remekül működtek az eladók nélküli boltok is"
Kinaban mukodnek. Minden termek kap egy RFID-s matricat, ami egyedileg azonositja. A vevok osszeszedik amit akarnak es kifele bemennek a fizeto zsilipbe. A rendszer leolvassa a termekeket es ha a vevo kifizeti oket, akkor kimehet. Ha nem fizet, akkor addig csak a boltba mehet vissza. Befele ugyancsak van egy zsilip, ahol azonositja magat es ellenorzik, hogy van-e joga belepni a boltba. A bolton belul pedig csak kamerak vannak, hogy ha valaki bent megeszik valamit, meglegyen ki volt.
A fentihez trivialis a technologia, az rfid-s leolvasos automata penztargep mar itthon is van, pl. a nyugatival szembeni decathlonban. Csak bedobja az ember amit vett egy dobozba, a gep leolvassa es mar fizetheto is kartyaval vagy akar telefonnal is.
A polcok toltottseget pedig viszonylag konnyu kamerakep alapjan ellenorizni es ha kontenerizalt (talcas) a termekek kihelyezese, akkor a gepi utantoltes is konnyen megoldhato. A jarofelulet takaritasat pedig barmilyen felmoso robot elvegzi. Csak a vasarlok rongalasainak helyreallitasara kellene jelenleg emberi munkaero. (pl. valaki ledobalja a termekeket a helyukrol vagy megrongalja a csomagolasokat)
Es ez csak a fizikai boltok este. Egyre tobben rendelnek online es az meginkabb automatizalhato a raktartol a kiszallitasig. Jelenleg meg olcsobb az ember, de a gepek jobbak lennenek. Ha egyszer olcsobbak is lesznek, akkor javulni fog a kiszolgalas minosege.
"Egy csomó dolog sosem lesz automatizálva,mert körülményektől függő döntéseket kell hozni."
Nagyon keves ilyen dolgot latok a kereskedelemben es az iparban. Ha a kornyezetunket mar eleve ugy tervezzuk meg, hogy automatizalhato legyen minden folyamat, akkor meg konnyebb a gepek dolga. Ez kiterjedhet a karbantartasokra es az esetleges javitasokra is. Fontos lenne a modularis, gepek altal konnyen hozzaferheto es cserelheto, szabvanyos felepites. Ha a gep olcsobba valik mint az ember, akkor a nagy cegek szinte biztosan azonnal automatizaljak a folyamatokat. -
Gabbbbbbbbbbbb #10 >hanem emberszabasu robotok vezetnek a hagyomanyos autokat. Legalabb is szerintem ugy mellesleg ilyen is lesz, mert barmit megtudnak majd csinalni.
Max gazdagéknál a retro luxusautót, ha nem tiltják be a belsőégésű motort. -
#9 Perszepersze....Remekül működtek az eladók nélküli boltok is :D Egy csomó dolog sosem lesz automatizálva,mert körülményektől függő döntéseket kell hozni. -
kvp #8 "Most, ha az emberek 99%-át leváltják a robotok és csak a jujdenagyongazdagoknak termelnek, akkor a 99% majd fogja magát, és robotok nélkül termel magának, úgy, mint most is."
A Fold eroforrasai vegesek. Ha ezt a veges eroforrasmennyiseget kell beosztani, akkor valahonnan el kell venni ha mashol novelni akarjuk a felhasznalt mennyiseget. Ha nem kell elelmiszert termelni a sok milliard fos lakossagnak, akkor sokkal tobb eroforras juthat a fontos dolokra. Marmint azokra amiket a milliardosok annak tartanak. Nem en talaltam ki, a 4. ipari forradalom elkerulhetetlen kovetkezmenyekent irtak le az erre felkent szakertok. Ez valahol onnan indult amikor a Nestle vezetoje azt mondta, hogy az ivovizhez jutas nem alapveto emberi jog. Sajnos a milliardosok nagyresze igy gondolkodik.
"Ezt vajon mire alapozzák?"
Szerintem MI generalt "elemzesekre". Pont a mezogazdasag es a futarkodas az ami viszonylag konnyen kivalthato robotokkal, lasd a japan tisztaszobas aeroponikus fejleszteket vagy a vilag sok reszen mar prototipuskent mukodo futar robot halozatokat. Ma mar a mezogazdasagban sokkal kevesebben dolgoznak mint regen es ez a szam tovabb fog csokkeni ahogy fejlodunk. Mar itthon is hasznalnak onvezeto robot traktort, ami magatol szant gps jel es kamerakep alapjan. Ha a kornyezetet a gepek szamara egyszeruen kezelhetove alakitjuk, akkor konnyu az automatizalas is. Mint ahogy a mozgasserultek szamara kialakitott kornyezet megkonnyiti a mozgasserultek kozlekedeset, ugy a robotok szamara kialakitott kornyezet is megkonnyiti a robotok mukodeset. Mindezt az emberek tobbsegenek zavarasa nelkul ki lehet alakitani, viszonylag olcson. Es onnantol konnyu, olcso es hatekony az automatizalas.
De az is vicces, hogy a netes rendelesek koraban valaki a bolti eladok szamanak novekedeset josolja, vagy az epitoipari automatizacio ellenere tobb epitomunkassal szamol. A valosag az, hogy 22%-nyi megszuno kepzetlen munkahelye 14%-nyi magas kepzettsegu uj munkahelyet josol, tehat evi 8%-pontos munkanelkuliseg novekedest. (0.92^x=0.1 x=27.6) Tehat a cikkben levo szamitas szerint kb. 28 ev alatt az emberiseg 90%-a munkanelkulive valik. Es leirtak, csak az emberek tobbsegenek ez valamiert nem esik le.
"Egyaltalan nem lepodnek meg, ha 25 ev mulva az onvezeto autok, nem egy radarrendszerrel es kamerarendszerrel felszerelt gurulo szamitogepek lennenek, hanem emberszabasu robotok vezetnek a hagyomanyos autokat."
Mint ahogy a mai autok is lo formaju 4 labu motorokkal vannak felszerelve, amiket a szeker ele fogunk be es egy bakon ul a sofor. :-) A valosag inkabb az lehet, hogy egy automata jarmuben nem kell sofor ules, sot a szelvedo is csak az utasok kilatasat biztositja, igy a jovobeli jarmuvek jobban fognak hasolnitani egy kis meretu vasuti kocsihoz mint egy mai autohoz. Pl. egy atlagos automata autoban ki lehetne alakitani 4-6 egyforma fotelt, ami lehetove tenne, hogy az utasok mind elore nezzenek vagy akar egy kozepre helyezett asztal korul uljenek ha eppen ahhoz van kedvuk. Esetleg az ulesekbol kanape legyen, ami lehetove tenne, hogy ha az utasnak ahhoz van kedve akkor fekve utazzon, lasd jobb repulojaratok elso osztalyait. Kb. mint egy mai limuzinban, csak olyanban aminek elolrol levagtak a motorhazat es vezetoallasat, mert ezek foloslegesse valtak.
De ha olcsot es nem tul elszalltat akarunk akkor kepzeljunk el egy Tesla model 3-ast vagy Y-t, csak kormany es pedalok helyett 4 nagy dedikalt media kijelzovel a 4 uleshez (+nagy pohartartok). Kivulrol meg maradhat a bevalt levagott csepp forma, mert annak a legellenallasa eleg jo. -
duke #7 Nem az a kerdes, hogy milyen munkakat fognak tudni kivaltani a robotok, mert szerintem 10-20 ev es barmilyen munkat eltudnak majd vegezni robottal MI-vel. Legfeljebb az lesz majd erdekes, melyik lehet az a kulonleges extrem specialis munka a sok ezerbol, amit esetleg valamilyen okbol megsem tudnak majd megoldani a geppel.
Egyaltalan nem lepodnek meg, ha 25 ev mulva az onvezeto autok, nem egy radarrendszerrel es kamerarendszerrel felszerelt gurulo szamitogepek lennenek, hanem emberszabasu robotok vezetnek a hagyomanyos autokat. Legalabb is szerintem ugy mellesleg ilyen is lesz, mert barmit megtudnak majd csinalni. -
#6 "a leggyorsabban az emberekkel kapcsolatos munkakörökben, például a mezőgazdasági munkások, a futárszolgálatok, az építőipar, az eladók és az élelmiszer-feldolgozók körében lesz a leggyorsabb a munkahelyek számának növekedése"
Ezt vajon mire alapozzák? Én nem értem. Biztos lemaradtam valamiről. -
manypet #5 Annyi fog csak történni, hogy ugyanazért a megélhetésért (avagy még jobb megélhetésért) kevesebbet kell majd dolgozni. A robotban nem fognak megbízni, akárhogy automatizáljuk. Legtöbb helyen most is gépek dolgoznak, és az emberek csak a gépeket kezelik és mellette ellenőriznek. Most ez a munka lesz még egyszerűbb és még kevesebb. Bejön majd a 6 meg utána a 4 órás munkaidő és hasonlók, meg a heti 3-4 nap munka. Viszont ez a pár óra meló éjszaka is megy majd, mert a gép este is nyomja. Azaz a mostaninál is sokkal többet tudunk majd termelni, mégis kevesebbet melózunk érte.
Ezt csináljuk gyakorlatilag az 1. ipari forradalom óta. A sok agyhalott meg azóta rinyál, hogy ja de most már a gépek elveszik a melót és mind megdöglünk. De most már tényleg, istenuccse! Csak valahogy az istennek nem látom ennek akár csak leghalványabb jelét is. Mondtam már neked, csak valahogy nem fogod fel, hogy ha ki akarná bárki is pusztítani az emberek jó részét, már régen megtehette volna, sokkal hatékonyabb módszerekkel. Most, ha az emberek 99%-át leváltják a robotok és csak a jujdenagyongazdagoknak termelnek, akkor a 99% majd fogja magát, és robotok nélkül termel magának, úgy, mint most is. Vagy elkészíti a saját robotjait meg szoftvereit és kész. Nem vagy te buta, de valahogy mégis úgy beetted a konteós ökörséget, mint kacsa a nokedlit. Pedig Pogátsa Zoltánt játszani szerintem nem menő. -
manypet #4 "rossz hír az irodai és titkársági dolgozóknak, valamint azoknak az egyéb adminisztratív munkaköröknek, amelyeket az automatizálás könnyen helyettesíthet"
Ezt vártuk annak idején a számítógépek megjelenésekor is, de nem hogy nem lett belőle semmi, hanem most vagy 3X annyi irodai aktatologató van, mint 50 éve. Pedig már régen is a töredékére lehetett volna csökkenteni a számukat.
Remélem, most végre megtörténik. -
kvp #3 Az MI forradalma mellett mindenki a 4. ipari forradalom fo lepeset, a robotok forradalmat varja, aminek a mukodo MI feltetele. Ezutan az osszes diploma nelkuli allas ertektelenne valik, mert a robot olcsobb lesz. Mar most is csak ott tudnak a szalagmunkasok versenykepesek maradni, ahol olcsobbak tudnak lenni a robotoknal. Viszont ha tomegesen megjelennek az emberi kornyezetben (tehat nem a zart ipari gyartosorokon) mozogni kepes robotok, akkor szinte az osszes fizikai munkas kivalthato lesz veluk. Ez az emberiseg tobbsegenek foloslegesse valasat jelenti. Nem veletlen, hogy a nagytokesek mar ugy szamolnak, hogy a dolgozo szegenyek szamara par evtized mulva mar nem kell tomeggyartani semmit (se elelmiszert, se ruhat, semmit). -
zriboliv #2 A lényeg, hogy az MI-t lehet egy központi szerveren futtatni, kb. bármennyien használhatják egyszerre, bővítik, frissítik, elő lehet rá fizetni, le lehet mondani, bárki bármikor megteheti csak internetelérés kell hozzá.
Ellenben az, hogy valahol a világon van egy fullra automatizált farm, az nem lesz használható máshol, csak ha kiépítik hozzá az infrastruktúrát és legyártják az adott termés típusához tartozó gépeket minden farmra.
Így aztán könyvelőt, tanárt, programozót, orvost is könnyebb lenne leváltani mint egy hamburgerforgatót vagy kukoricacímerezőt. -
duke #1 "például a mezőgazdasági munkások"
Nem lehet biztosan megmondani mi tortenik 30-50 ev alatt, az internetre sem szamitottak 30 eve, de ketlem hogy lenne olyan mezogazdasagi munka amit ne lehetne kompletten automatizalni.