SG.hu

Így avatkoztak be az Oroszország által támogatott influencerek a romániai szavazásba

Az oroszok által támogatott befolyásolási kampány, amely miatt Románia elvetette az elnökválasztás eredményét, a román hírszerzés és moldovai tisztviselők szerint Moldovában és más országokban idén végrehajtott műveletekre emlékeztet.

A román alkotmánybíróság a múlt héten hozta meg azt a példátlan döntést, miszerint megsemmisíti Calin Georgescu első fordulós győzelmét. A belügyminisztérium, valamint a belföldi és külföldi hírszerző szolgálatok titkosított dokumentumai szerint a szélsőjobboldali jelölt „törvénytelenül részesült” egy „kifinomult” és „masszív”, Oroszország által támogatott közösségi médiakampányból. Hasonló módszereket alkalmaztak az októberi moldovai választásokon is; kisinyovi tisztviselők becslése szerint Moszkva akár 100 millió dollárt is költhetett arra, hogy a szavazókat az uniós tagság ellen és az oroszbarát elnökjelölt javára befolyásolja. Arra figyelmeztettek, hogy az alkalmazott módszerek valószínűleg más demokráciákban is alkalmazásra kerülnek.

A német hírszerzés már figyelmeztetett a februári parlamenti szavazásokba való esetleges orosz beavatkozásra. Romániában a korábban kevéssé ismert ultranacionalista Georgescu, aki csodálatát fejezte ki Vlagyimir Putyin orosz elnök iránt, és a Nato és az EU ellen uszított, november végén a szavazatok 23 százalékát szerezte meg annak ellenére, hogy a kampány nagy részében egyszámjegyű eredményt ért el. A román belügyminisztérium titkosítás alól feloldott feljegyzése szerint Georgescu népszerűsítésére a TikTok-on és más közösségi médiaplatformokon több mint 100 fizetett influencer hálózatát vetették be, akiknek összesen 8 millió követőjük van. A szavazást megelőző két hétben Georgescu a TikTok trending topikjainak kilencedik helyére ugrott fel világszerte.

A belügyminisztérium szerint az influencerek által Georgescu népszerűsítésére használt nyitó szöveg egy része megegyezett azzal, amelyet az oroszbarát jelöltet, Alexandr Stoianoglo-t támogató posztokban használtak a moldovai szavazáson. A román belügyi hírszerző szolgálat, az SRI szerint Georgescu közösségi médiakampányát „egy állami szereplő koordinálta” egy „nagyon jó digitális marketingcég” segítségével. A román hatóságok házkutatást tartottak egy 36 éves programozó, Bogdan Peschir otthonában, aki a SRI nyomozása szerint finanszírozta Georgescu közösségi médiában való népszerűsítését. A SRI szerint Peschir több mint 1 millió eurót adományozott a TikTok-on meg nem nevezett számlákra, és 381 000 dollárt fizetett influencereknek a választások előtti hónapban Georgescu népszerűsítéséért. Georgescu azt nyilatkozta, hogy nulla pénzt költött a kampányára.

A Brassóból származó Peschir ellen pénzmosás és illegális kampányfinanszírozás miatt folyik nyomozás - közölték az ügyészek. A nyomozók a helyi média szerint 7 millió dollár értékű kriptovaluta vagyont is találtak Peschir nevén. Peschir egy Facebook-bejegyzésben „hamisnak” minősítette a vádakat, hozzátéve, hogy nem köteles nyilvánosan nyilvánosságra hozni a jövedelmét. Hasonló vádak merültek fel a júniusi európai parlamenti választások előtt, amikor a Moszkva-barát ukrán oligarchát, Viktor Medvedcsukot azzal vádolták, hogy egy csehországi székhelyű orgánumon, az Európa Hangján keresztül olyan rendszert működtetett, amely politikusokat fizetett a Kreml propagandájának terjesztéséért.

Moldovai tisztviselők szerint a választások befolyásolása ma már nem úgy megy, hogy borítékban készpénzt osztogatnak a választás napján. A közösségi médián keresztül folytatott kampányok és a kriptovalutákban történő kifizetések az influencerek számára elavulttá tették a hagyományos ellenőrzési módszereket, mint például a választási megfigyelők és a pártfinanszírozási szabályok. "A digitálisan lehetővé tett választási beavatkozás sok részből áll” - mondta Stanislav Secrieru, Maia Sandu moldovai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója. "A folyamat ma már villámgyorsan halad, megkerülve a törvényeket, mielőtt azok hatályba lépnének”.


Moszkva szerint nevetséges minden olyan feltételezés, hogy ilyen befolyásolási műveletek mögött állnának. "Az orosz fél nem vett részt a romániai választási folyamatokban. Általában nem szokásunk beavatkozni más országok választásaiba” - mondta a múlt hónapban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. A TikTok közölte, hogy teljes mértékben betartotta a nemzeti és az uniós jogszabályokat, és hogy a román hatóságok által megjelölt fiókokat eltávolította.

A titkosítás alól feloldott dokumentumok azonban rámutatnak, hogy a politikai hirdetésekként nem megjelölt videókat más fiókokon még a szavazás napján is közzétették, ami a román törvények szerint illegális. Georgescu tagadta, hogy bármilyen kapcsolata lenne Oroszországgal, és azt mondta, hogy az egyetlen kapcsolata „a román néppel és Istennel” van. Ígéretet tett arra, hogy jogi lépéseket tesz az alkotmánybíróság döntése ellen, és vasárnap - amikor a második fordulót tartották volna meg - tüntetéseket szervezett a bezárt szavazóhelyiségek előtt.

Néhány influencer elismerte, hogy rávették őket Georgescu népszerűsítésére. Alex Stremiteanu - akinek több mint 50 ezer követője van a TikTok-on - egy bejegyzésben elismerte, hogy „hülyeség” volt részt venni egy fizetett kampányban, amelyet úgy állítottak be, mintha az emberek szavazásra való felhívása lenne a cél. Azt mondta, hogy a hashtagek, amelyeket használnia kellett, köztük az „elnökválasztás 2024”, „botokat” vonzottak a kommentszekcióba, ahol olyan linkeket tettek közzé, amelyek Georgescu tartalmára irányították át a nézőket. „Sajnálom, hogy kutyaként használtak fel ebben a kampányban, anélkül, hogy tudtam volna, mit csinálok” - mondta Stremiteanu.

Az SRI által összeállított mellékletben megnevezett más influencerek tagadták, hogy pénzt vettek volna fel, és azt mondták, hogy meggyőződésből támogatták Georgescut. Calin Donca - akinek több mint 600 ezer TikTok-követője van - egy bejegyzésében azt írta, hogy kiállt Georgescu mellett, és úgy érzi, igazságtalanul vették célba és helyezték megfigyelés alá. "A változást támogattam - nem tudom, hogy jóra vagy rosszra, de ez egy olyan változás lett volna, amire én és sok román várunk”.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • AnuluWork #16
    :D
  • Tetsuo #15
    Sokféle szempont van. Anyagi, erkölcsi stb. És sokféle függés. Szervilistől a tartózkodóig sőt, lehet ellenálló attitűd is minden irányba. Ha ez az erkölcsileg helyes, akkor minden más út helytelen.
    Az úgynevezett egyszerű polgárok nagyon nagy többsége egy modern társadalomban elveszett ember. Hiábavaló az életük; Vásárló zombik, anyagi céljaik vannak, úgy élnek mint a befőtt. Igazolják az igazságtalan világ igazságos létét.
  • lammaer #14
    Szerintem jobb a románoknak ha nem az oroszoktól hanem inkább a nyugattól függenek.

    Ha már nem lehet egy ország független a nagyhatalmaktól, a nyugat a kisebbik rossz.
    Ezt megtanulhattuk egy életre a hidegháború alatt...

    Kínai és orosz befolyás alatt lenni nagyságrendekkel szarabb még az egyszerű polgárnak is...

  • Tetsuo #13
    Aztán Ámerika odaszólt, egyből érvénytelenítették a népszavazást. Még jó, hogy az USA figyel a függetlenségre. Most már csak addig kell szavaztatni, amíg nekik tetsző eredmény nem születik.
  • arylacee #12
    A többi párt akik összefogva az adófizetők pénzéből finanszírozódtak 90 millió eurós büdzsével, aztán a teljes kampánycsőd Romániának 280 millió eurójába került, de azzal van bajuk,hogy egy független jelölt 380 ezer euróból jobb kampányt hozott össze mint mindannyiuk együttvéve, és nyilván az egész országot agymosta pár tiktok bejegyzés, még a pásztorokat is a hegytetején. :)
  • Tetsuo #11
    Most szavazták meg egyöntetűen az oroszellenes szankciókat az EU-ban, magyar elnökség alatt. Nincs itt semmi hűség. Ahhoz gerinc kell. Hajlongás van mindenfele.
    Nyilván az orosz befolyás kihat részben a magyar választásokra is, mint az oroszország melletti országokéra, de az amerikai befolyást nem tudja elnyomni, Azt a propagandát, ami kultúra címén ömlik onnan az egész világra, azt a nyomást amit a nyugati cégek lobbija kifejt, nem képes Oroszország még Magyarország tekintetében sem kompenzálni, pláne Mexikóban, Kanadában, Bolíviában, Brazíliában rakétabázisokkal stb... hogy feltételezzünk egy tükörhatást.
  • duke #10
    Vajon a magyarorszagi valasztasokba hanyszor avatkozhattak mar be az Oroszok ?
    Gyanitom hogy Orban nem veletlenul ennyire huseges Putyinhoz.
  • Gabbbbbbbbbbbb #9
    > Láthattuk, hogy a nagy USÁban még a csapból is Kamala folyt, aztán mi lett a vége.

    Én nem ezt láttam. Elképesztő, hogy Tiktok, Twitter & kisebb mértékben Face mennyire Trump-nak dolgozott és troll kommenter fiókok ezrei felszavazták a pro Trump kommentelőket minden platformon reddit-en kívül. Arról ne is beszéljünk, hogy kb. az összes nagy értelmiségi podcaster is pro Trump volt, vagy Trump-nak segített (Cenk).

    Kamala egy rendkívül gyenge jelölt volt és egy háromhetes kampányt nem tudott normálisan végigcsinálni.

    >Állandóan USA-t böfög mindenki. Aztán miért nem fordítva van? Miért nem lett az a ruszkikál, ami most az USA-ban van? Miért nem fordítva van az a kibaszott GDP stb? Nem kellett volna 70 évig a kommunizmust szopkodni, aztán nem volna akkor az egész ország egy lepukkadás. De a kommunizmus vége óta is eltelt már több évtized. Reménytelenek, semmik. Elég ránézni Kínára ezekhez képest hova jutottak a azok. Amúgy meg a ruszki ugyan olyan tróger, mint az USA, semmivel se jobb. Mind a kettő átgázol rajtunk, ha úgy kívánja az érdeke.

    Itt szerintem azt érdemes megérteni, hogy az USA az utóbbi évtizedekben saját maga sem képviseli túl jól az érdekeit, vagy követ egy határozott irányelvet, hogy akkor most miként is gázoljanak át másokon és kiken. Azt is tegyük hozzá, hogy nyugati demokráciákkal azért jellemzően valamilyen szinten, legalább kis mértékben visszafogják magukat, ha van együttműködés, akkor ez nem csak egyoldalú.

    Oroszoknál nincs ilyen probléma, ők mindenkin egyformán át szeretnének gázolni és megszerezni minden előnyt és hasznot, amit csak meg lehet szerezni. Logikusan megközelítve nem nehéz eldönteni, hogy egy nem oligarchia által vezetett, legalább féldemokratikus Magyarországnak melyik rendszer felé lenne célszerű közeledni.
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2024.12.12. 09:26:21
  • mukkelek #8
    Állandóan USA-t böfög mindenki. Aztán miért nem fordítva van? Miért nem lett az a ruszkikál, ami most az USA-ban van? Miért nem fordítva van az a kibaszott GDP stb? Nem kellett volna 70 évig a kommunizmust szopkodni, aztán nem volna akkor az egész ország egy lepukkadás. De a kommunizmus vége óta is eltelt már több évtized. Reménytelenek, semmik. Elég ránézni Kínára ezekhez képest hova jutottak a azok. Amúgy meg a ruszki ugyan olyan tróger, mint az USA, semmivel se jobb. Mind a kettő átgázol rajtunk, ha úgy kívánja az érdeke.
  • barret #7
    Az a szabály,hogy nincs szabály! Sokan ezt még nem akarják elfogadni! De muszáj lesz.