SG.hu

Lengyelországban is ellenzékieket figyeltek meg a Pegazussal, most letartóztatták a volt kémfőnököt

Őrizetbe vették Piotr Pogonowskit, Lengyelország volt kémfőnökét, mert nem volt hajlandó vallomást tenni a parlament előtt a Pegazus-kémszoftverrel való állítólagos kormányzati visszaélés ügyében. A Tusk-kormány azt vizsgálja, hogy az előző jobboldali kormány visszaélt-e kémszoftverekkel, hogy megfigyelés alá vonja ellenfeleit.

Piotr Pogonowski vezette a lengyel belbiztonsági ügynökséget a Jog és Igazságosság (PiS) párt kormányzása alatt, jelenleg pedig a központi bank igazgatótanácsának tagja. Harmadik alkalommal sem jelent meg egy parlamenti vizsgálóbizottság idézése ellenére, ezért letartóztatták. Ügye a Donald Tusk kormánya és a PiS ellenzéke közötti konfliktus legújabb fellángolása, miután a miniszterelnök megígérte, hogy "vasseprűvel” szabadul meg a korábbi rezsimhez hű emberektől, és felelősségre vonja őket minden bűncselekményért. Pogonowski főnöke, Adam Glapinski jegybankelnök - aki szintén a PiS kinevezettje volt - is veszélyben van, mivel állítólag a monetáris politikát a PiS politikai céljaira használta fel.

A parlamenti vizsgálat azokat a vádakat vizsgálja, amelyek szerint a PiS-kormány a magyar kormányhoz hasonlóan az izraeli NSO Group által kifejlesztett Pegasus szoftvert használta politikusok és más ellenzékiek utáni kémkedésre. Zbigniew Ziobro volt igazságügyi miniszter szintén egészségügyi okokra hivatkozva nem vette figyelembe a parlament idézését, de Pogonowski letartóztatása után azt mondta, hogy kész másnap megjelenni a parlamentben, hogy elítélje Tusk „törvénytelen támadását”.

Az igazságügyi minisztérium tavaly közölte, hogy legalább 578 ember, köztük több politikus után kémkedtek, miután a PiS-kormány 2017-ben megszerezte a Pegasust. Sem az előző kormány, sem az NSO Group nem erősítette meg a szoftver megvásárlását, amelyet a terrorizmus és más súlyos bűncselekmények gyanúsítottjainak megfigyelésére terveztek. "Túl nagy volt a kísértés a PiS politikusai számára, hogy a Pegasust bevessék a kellemetlen politikusok, ügyvédek, bírák és ügyészek ellen” - mondta Tomasz Siemoniak belügyminiszter az év elején.


Pogonowski ellen - aki tagadja a vétkeket - nem emeltek vádat, és várhatóan a meghallgatása után szabadon engedik. Ő 2020-ban került a központi bankhoz, miután öt évig vezette a lengyel kémelhárítást. A törvényhozóknak elmondta, hogy először a médiából hallott a Pegasusról. Még ha a Pegasust be is vetették volna Lengyelországban, akkor is „a lengyel köztársaság érdekében” - mondta. Azt mondta, hogy őrizetbe vétele sérti az alkotmánybíróság döntését, amely megkérdőjelezte egy ilyen parlamenti vizsgálat jogszerűségét. „Kényszerített” megjelenése a parlamentben a lengyelországi törvénytelenség bizonyítéka - mondta.

A Tusk-kormány és a PiS által kinevezett bírákkal teletűzdelt alkotmánybíróság közötti ellentétet elsősorban a bíróság elnöke, Julia Przylebska, a miniszterelnök régi ellenfele vezeti. Őt 2016-ban nevezték ki, és ebben a hónapban kell lemondania, amikor is a PiS egy másik bírája lép a helyére a főbírói székbe. Igazságügyi miniszterként Ziobro olyan igazságügyi változtatások élére állt, amelyek miatt Brüsszel a lengyelországi jogállamiság gyengülése miatt uniós források milliárdjait fagyasztotta be. A pénzeszközök zárolását nem sokkal Tusk tavalyi hivatalba lépése után oldották fel. Tusk küzdött a PiS reformjainak visszavonásáért, és kemény ellenállásba ütközött Przylebska bírósága, valamint Andrzej Duda elnök, a PiS jelöltje, akinek második és egyben utolsó ciklusa jövőre ér véget.

A Pegazus használata több országban is pereket és politikai botrányokat váltott ki. Spanyolországban 2022-ben leváltották az ország hírszerző ügynökségének vezetőjét, miután kiderült, hogy a Pegasust katalán szeparatista politikusok ellen használták. Madrid külön megvádolt egy „külső” felet azzal, hogy a Pegasus segítségével feltörte Pedro Sánchez miniszterelnök és néhány minisztere mobiltelefonját. Magyarországon pedig négy újságírót figyeltek meg vele, köztük a Direkt36 két munkatársát, Panyi Szabolcsot és Szabó Andrást, akiknek esetében a telefonok utólagos vizsgálata ki is mutatta, hogy a készülékeiket feltörték az NSO szoftverével.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!