SG.hu

Az Intel és az AMD összefog a közös ellenség, az ARM ellen

Válaszul az Arm Holdings jelentette növekvő kihívásra az Intel és az Advanced Micro Devices közölte, hogy csoportot alakítanak annak biztosítására, hogy a chipjeiket használó szoftverek zökkenőmentesen működjenek.

Az Intel találta fel az úgynevezett x86-os számítási architektúrát, amely 40 éve a világ laptopjait, PC-it és adatközponti szervereit hajtja. Az AMD licenceli a technológiát az Inteltől, és maga is gyárt x86-ot használó chipeket, így egy régóta fennálló jogi megállapodás értelmében közvetlenül versenyez az Intellel. De mindkét cég piaci részesedését csökkentette az ARM, amely egy konkurens számítási architektúrát licencel a laptop chipek tervezőinek - mint például az Apple és a Qualcomm -, valamint az adatközpontokat használó cégeknek, mint az Amazon, a Microsoft és az Alphabet. Az Arm felemelkedése részben a szerződésekben foglalt szabályoknak köszönhető, amelyek szerint minden Arm chipnek képesnek kell lennie az összes Arm szoftver futtatására, függetlenül attól, hogy ki készítette a chipet.

Ezzel szemben az Intel és az AMD hiába használja ugyanazt a mögöttes x86-os technológiát a chipjeiben, de a szoftvereket néha módosítani kell ahhoz, hogy azok mindegyike működjön. Most a két vállalat közölte, hogy "tanácsadó csoportot” alakítanak ennek megváltoztatására, amelynek alapító tagjai közé többek között a Broadcom, a Dell Technologies , a Lenovo Group és az Oracle is csatlakozott. A csoport közleménye szerint a cél a hardver- és szoftvercégek összehozása, hogy azok megkapják az Intel és az AMD chipek „alapvető funkcióira és jellemzőire” vonatkozó technikai hozzájárulást, így azok „következetesek és kompatibilisek” legyenek a különböző felhasználási területeken.


Az AMD például rendelkezik egy Supervisor Entry Extensions nevű bővítménnyel, amelynek célja az ISA-ban lévő régebbi dolgok eltüntetése, míg az Intelnek hasonló céljai vannak a Flexible Return and Event Delivery (FRED) kóddal. Az Intel még az X86S-en is elkezdett dolgozni, egy egyszerűsített, csak 64 bites implementáción, amelynek célja, hogy még több régebbi szemetet távolítson el. Az ilyen tisztítások a lehetséges együttműködések nyilvánvaló területe, de az x86 ISA is folyamatosan új kiegészítésekkel bővül, és itt az Intel és az AMD közötti összehangolás még fontosabbá válhat. Az Intel például nemrég mutatta be az AMX-et, egy mátrixmatematikai bővítményt, amely drámaian növeli a teljesítményt a mesterséges intelligencia következtetési munkaterhelésekben, valamint az AVX10-et. Mindkettőnek jót tenne a gyártók közötti egységesebb megvalósítás. Minden bizonnyal lesznek azonban még újabb és még nem látott kiegészítések is, különösen az AI műveleteket támogató különböző bővítmények tekintetében.

A Lenovo által Seattle-ben tartott fejlesztői rendezvényen Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója elmondta, hogy az x86-os technológia könnyen adaptálható olyan felhasználási célokra, mint például az új, mesterséges intelligencia funkciókkal ellátott laptopok. "A halálunkról szóló pletykák erősen eltúlzottak. Élünk és virulunk” - mondta Gelsinger. "Úgy látjuk, hogy az x86-os architektúra, mely a számítástechnika alapja évtizedek óta, a testreszabás, a bővítés és a skálázhatóság időszakán megy keresztül az MI által kínált új lehetőségekkel). Az ökoszisztémánk erős és növekszik.”

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #4
    Kínának az ASML-t kellene "lemásolnia" minél előbb, hogy labdába rúghasson.
  • kvp #3
    ARM eseten kb. 1-2%. A gond az, hogy a kinaiak az exportkorlatozasok miatt nem kaphatnak az ujakbol. Ellenben a RISC-V open source.
  • Tetsuo #2
    A processzor árának hányadrésze lehet a licenc?
  • kvp #1
    Es mar ott van az utca vegeben a RISC V architektura, ami teljesen ingyenes es egyre inkabb tamogatott a kinai gyartok kozott. Megis, hogy akarnak versenyezni az ingyenessel? Persze az ios is sikeres az ingyenes android ellen, de csak a teljes vertikalis integracio miatt (hardver+szoftver+ertekesites), amit az intel es az amd nem igazan tud meglepni az egymassal es a microsofttal torteno teljes egyesules nelkul.

    Szoval az x86-os architektura tamogatasa szep otlet, de a piac kezd nagyon elmenni mellettuk. Meg a microsoft is valt az ARM-ra. (majd ha nagyon raszorul, akkor talan a RISC V-ra is)