SG.hu

A TSMC leállítja a 7 nanométeres chipek gyártását a kínai ügyfelek számára

A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company értesítette a kínai chiptervező cégeket, hogy felfüggeszti a legfejlettebb eljárokkal készített chipek gyártását.

A világ legnagyobb szerződéses chipgyártója közölte a kínai ügyfelekkel, hogy mától kezdve nem gyárt többé 7 nanométeres vagy annál kisebb csíkszélességű chipeket számukra. A TSMC által a kínai ügyfeleknek a jövőben szállított ilyen félvezetők egy olyan jóváhagyási folyamatnak lesznek alárendelve, amelybe valószínűleg Washington is beleszól. A TSMC szigorúbb szabályai visszavethetik az olyan kínai technológiai óriások, mint az Alibaba és a Baidu ambícióit, amelyek nagy összegeket fektettek be a számítási felhőikhez szükséges félvezetők tervezésébe, valamint a növekvő számú MI-chiptervezési startupot, amelyek a tajvani csoporthoz fordultak gyártásért.

Az USA már korábban megtiltotta az olyan amerikai vállalatoknak, mint az Nvidia, hogy élvonalbeli processzorokat szállítsanak Kínába, és kiterjedt exportellenőrzési rendszert hozott létre, hogy megakadályozza, hogy az amerikai technológiát használó chipgyártók világszerte fejlett MI-processzorokat szállítsanak Kínába. A Jefferies befektetési bank elemzői szerint egy új amerikai szabály megtiltaná az öntödéknek, hogy kínai cégek által tervezett fejlett MI-chipeket gyártsanak. A TSMC új gyakorlatának oka, hogy az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma vizsgálja, hogyan kerültek a csoport által egy kínai ügyfél számára gyártott csúcstechnológiás chipek a Huawei eszközébe. A kínai nemzeti technológiai bajnok több amerikai szankció és exportellenőrzés hatálya alá tartozik.

A TSMC döntését a belső ellenőrzések javításának szükségessége vezérelte a folyamatban lévő vizsgálat és a Kínába irányuló chipszállításokra vonatkozó amerikai exportellenőrzés következő hulláma miatt, amely még Joe Biden amerikai elnök hivatalának elhagyása előtt várható. A vállalat különösen óvakodik attól, hogy megbízhatatlannak vagy nem együttműködőnek minősítsék, mivel Donald Trump lesz a következő amerikai elnök. Idén Trump azzal vádolta Tajvant, hogy "ellopja” az amerikai chipipart. A TSMC milliárdokat kapott az amerikai CHIPS and Science Act keretében az Arizona államban található gyártóüzemek építésére, és ezt a megállapodást a Trump-kormányzat alatt felülvizsgálhatják.


Egy, a TSMC-hez közel álló személy szerint a lépés „nem Trumpnak szóló show, de mindenképpen azt hivatott hangsúlyozni, hogy mi vagyunk a jó fiúk, és nem az amerikai érdekek ellen cselekszünk”. A TSMC elzárkózása árthat a kínai technológiai óriásoknak, amelyek a legfejlettebb mesterséges intelligencia chipjeiket Tajvanon készítik. A keresőóriás Baidu különösen törekszik arra, hogy szoftverek és hardverek teljes skálájával támassza meg MI-üzletágát. Ezeknek az erőfeszítéseknek a középpontjában a Kunlun mesterséges intelligencia chipek sorozata áll. A Kunlun II processzort a TSMC készíti 7 nanométeres miniatürizálási szinten.

„A Kunlun chipek különösen alkalmasak a nagy modellek tréningezésére és következtetésekre” - mondta Robin Li, a Baidu alapítója egy tavalyi konferencián. Li hozzátette, hogy a csoport a saját chipek tervezésével hatékonyan csökkentette a költségeket. A TSMC új szabályai egyértelműen az MI-processzorokat célozzák, de egyelőre nem világos, hogy ez mennyire széles körben érvényesül más chipekre. Kínában számos startup tervez MI chipeket önvezetéshez, köztük a hongkongi tőzsdén jegyzett Horizon Robotics és a Black Sesame International Holding. Mindkét csoport vezetői azt modnták, és vállalati anyagai azt írják, hogy legújabb generációs chipjeiket a TSMC 7 nanométeres node-ján készítenék.

A TSMC-hez közel álló személyek szerint az új korlátozásoknak nem lesz jelentős hatása a bevételekre. A félvezetőgyártó nemrég erős 2024-es harmadik negyedévről számolt be, 23,5 milliárd dolláros árbevétellel, ami 36 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest, és ennek több mint felét már a legfejlettebb, 3 nm-es és 5 nm-es node-okból származó chipkibocsátás teszi ki. A TSMC közleményében azt mondta, hogy „törvénytisztelő vállalat, és elkötelezettek vagyunk az összes vonatkozó szabály és előírás betartása mellett, beleértve az alkalmazandó exportellenőrzéseket is”.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Munkas #4
    Lehet Orbán féle naiv filozófiai eszmefuttásokat csinálni, hogy lövi magát lábon a nyugat a szankciókkal, de a valóság máshogy működik. Én még emlékszem a COCOM listára. Nem volt hermetikus a rendszer, ha nagyon kellett valami azért be lehetett szerezni, de úgy is iszonyat hatékony volt.
    Pár évtized alatt olyan technológiai lemaradásba került a keleti blokk, hogy elvesztette hidegháborút és gazadságilag is szétesett. A versenyképességbeli lemaradásnak sem csak a kommunista gazdasági modell hibái tettek be, hanem az, hogy technológiailag lemaradtunk a nyugattól.
  • end3 #3
    "Amig a nyugati poltikusok mogott allo globalista nagytokesek nem ertik meg"

    Bizony.., a "fehérember" egyre romló lehetőségeihez képest szorgalmas, dolgozni tudó és akaró nemzeti gondolkodású emberanyagban és a világon lévő nyersanyagkészletek megszerzésében, vertikálisan felépült termelőüzemi láncokban, kapacitásokban, mérhetetlen erőforrásokkal rendelkeznek, és a nyugati világ kooperációs lehetőségeinek elzárásával nem ők, de éppen mi fogunk a legtöbbet veszíteni.

    Ami miatt Kína eddig nem rohanta le Taiwant, mert nem akarta a neki is jövedelmező processzor-ipart lerombolni. Most úgy érezheti, hogy szabad keze van az egyesítéshez, ha már nem kaphat chip-eket a elektronikai termékeihez.

    Mondhatni, máris elment a hajónk ebből a szempontból.., mire felismerik, hogy hibáztak, és a bizalmi válságot keleten elfelejtik az USA-nak és "hű nyugati szövetségeseinek", addigra el fog telni pár évtized, és Kínához képest éppen a "Marine-árok mélységében" leszünk.., ipari, kulturális, szociális és mindenféle más szempontból, . - Kína nélkül, - a korábban megszokotthoz képest, talán még csak 80 %-ban, - de már most is erősen lejt a "talaj" a lábunk alatt.

    Amerika hiába érzi úgy, hogy minden le fog tudni gyártani Kína helyett, és elfoglalja Kína európai piacát, itt olyan csóróság lesz, a kutya nem fogja megvenni a drágán előállított, még ha oly kiváló termékeiket. (Az átlagvevőt nem fogja kényszeríteni tudni a négyszer drágábban előállított fogyasztási cikkeikkel. - Az nem az LNG esete lesz, hogy csak felrobbantanak egy orosz gázvezetéket, és lőn, övék az európai üzlet!)

    (Kínának a délről induló, - adott esetben több százmilliós, - migráció kezelése sem okozhat problémát. Nem fogják megenni őket az emberevők. Ha pedig nyugat atomháborúval szeretné "rendezni" a világ sorsát, abba is előbb fogunk belepusztulni.) - Úgy hogy, nem érthető, hova tűnt nálunk a józan paraszti ész?
  • kvp #2
    "Ezzel is csak a nyomást növelik, hogy a chip-gyártásban is felzárkózzanak a kínaiak."

    Amig a nyugati poltikusok mogott allo nagytokesek nem ertik meg, hogy a tudashoz valo hozzaferest nem lehet elzarni Kina elol, addig nem fogjak megerteni, hogy minden ilyen jellegu szankcio csak ront a helyzeten.

    Az europai szankcioknak legalabb volt haszna, gyorsitotta az EU deindusztrializaciojat, az USA-ba mozgatva az Europaban megszuno gyarakat, addig a Kina elleni szankciok nem igazan lassitjak Kina felzarkozasat, sot motivaljak azt. Trump kereskedelmi merleg alapu adoztatasrol es a gyarak USA-ba koltozteteserol beszelt Kina eseten, de a Biden kormany ebbol csak az europai gyarakat tudta rabirni a koltozesre. Ha az USA barmit is akar, akkor ujra kell epiteniuk a gyartasi kapacitasaikat, ami erdekes lesz megfeleloen kepzett dolgozok nelkul, limitalt hozzaferessel a vilagban talalhato ritkabb termeszeti eroforrasokhoz (alapanyagokhoz).

    Kina nagyon jol latta, hogy eloszor a nyersanyagforrasokat kell megszereznie, majd lemasolnia az ipari termelest, majd arban melyen alamenve csodbe vinni a nyugati konkurenseket, vegul monopolhelyzetbe kerulve kb. ott lehet hatalomban mint Nagy-Britannia volt az ipari forradalom koranak elejen. Amikor egy sor fontos termeket csak ok tudtak tomeggyartani.
  • CommieSlayer #1
    Olyan jól bejött a nyugatnak ez a szankciósdi, hogy lassan már beleszólása sem lesz a világ sorsának alakulásába. Ezzel is csak a nyomást növelik, hogy a chip-gyártásban is felzárkózzanak a kínaiak.