5
  • CommieSlayer
    #5
    Ja csak a valóságban a nyugat kezd szocialistább lenni, mint a kelet és a termelés nagy része ázsiában van. Teljesen mások a politikai és gazdasági viszonyok, mint 40 éve. Ennyit a Gyurcsány féle naiv filozófiai eszmefuttatásaidról.
    Utoljára szerkesztette: CommieSlayer, 2024.11.14. 18:40:24
  • Munkas
    #4
    Lehet Orbán féle naiv filozófiai eszmefuttásokat csinálni, hogy lövi magát lábon a nyugat a szankciókkal, de a valóság máshogy működik. Én még emlékszem a COCOM listára. Nem volt hermetikus a rendszer, ha nagyon kellett valami azért be lehetett szerezni, de úgy is iszonyat hatékony volt.
    Pár évtized alatt olyan technológiai lemaradásba került a keleti blokk, hogy elvesztette hidegháborút és gazadságilag is szétesett. A versenyképességbeli lemaradásnak sem csak a kommunista gazdasági modell hibái tettek be, hanem az, hogy technológiailag lemaradtunk a nyugattól.
  • end3
    #3
    "Amig a nyugati poltikusok mogott allo globalista nagytokesek nem ertik meg"

    Bizony.., a "fehérember" egyre romló lehetőségeihez képest szorgalmas, dolgozni tudó és akaró nemzeti gondolkodású emberanyagban és a világon lévő nyersanyagkészletek megszerzésében, vertikálisan felépült termelőüzemi láncokban, kapacitásokban, mérhetetlen erőforrásokkal rendelkeznek, és a nyugati világ kooperációs lehetőségeinek elzárásával nem ők, de éppen mi fogunk a legtöbbet veszíteni.

    Ami miatt Kína eddig nem rohanta le Taiwant, mert nem akarta a neki is jövedelmező processzor-ipart lerombolni. Most úgy érezheti, hogy szabad keze van az egyesítéshez, ha már nem kaphat chip-eket a elektronikai termékeihez.

    Mondhatni, máris elment a hajónk ebből a szempontból.., mire felismerik, hogy hibáztak, és a bizalmi válságot keleten elfelejtik az USA-nak és "hű nyugati szövetségeseinek", addigra el fog telni pár évtized, és Kínához képest éppen a "Marine-árok mélységében" leszünk.., ipari, kulturális, szociális és mindenféle más szempontból, . - Kína nélkül, - a korábban megszokotthoz képest, talán még csak 80 %-ban, - de már most is erősen lejt a "talaj" a lábunk alatt.

    Amerika hiába érzi úgy, hogy minden le fog tudni gyártani Kína helyett, és elfoglalja Kína európai piacát, itt olyan csóróság lesz, a kutya nem fogja megvenni a drágán előállított, még ha oly kiváló termékeiket. (Az átlagvevőt nem fogja kényszeríteni tudni a négyszer drágábban előállított fogyasztási cikkeikkel. - Az nem az LNG esete lesz, hogy csak felrobbantanak egy orosz gázvezetéket, és lőn, övék az európai üzlet!)

    (Kínának a délről induló, - adott esetben több százmilliós, - migráció kezelése sem okozhat problémát. Nem fogják megenni őket az emberevők. Ha pedig nyugat atomháborúval szeretné "rendezni" a világ sorsát, abba is előbb fogunk belepusztulni.) - Úgy hogy, nem érthető, hova tűnt nálunk a józan paraszti ész?
  • kvp
    #2
    "Ezzel is csak a nyomást növelik, hogy a chip-gyártásban is felzárkózzanak a kínaiak."

    Amig a nyugati poltikusok mogott allo nagytokesek nem ertik meg, hogy a tudashoz valo hozzaferest nem lehet elzarni Kina elol, addig nem fogjak megerteni, hogy minden ilyen jellegu szankcio csak ront a helyzeten.

    Az europai szankcioknak legalabb volt haszna, gyorsitotta az EU deindusztrializaciojat, az USA-ba mozgatva az Europaban megszuno gyarakat, addig a Kina elleni szankciok nem igazan lassitjak Kina felzarkozasat, sot motivaljak azt. Trump kereskedelmi merleg alapu adoztatasrol es a gyarak USA-ba koltozteteserol beszelt Kina eseten, de a Biden kormany ebbol csak az europai gyarakat tudta rabirni a koltozesre. Ha az USA barmit is akar, akkor ujra kell epiteniuk a gyartasi kapacitasaikat, ami erdekes lesz megfeleloen kepzett dolgozok nelkul, limitalt hozzaferessel a vilagban talalhato ritkabb termeszeti eroforrasokhoz (alapanyagokhoz).

    Kina nagyon jol latta, hogy eloszor a nyersanyagforrasokat kell megszereznie, majd lemasolnia az ipari termelest, majd arban melyen alamenve csodbe vinni a nyugati konkurenseket, vegul monopolhelyzetbe kerulve kb. ott lehet hatalomban mint Nagy-Britannia volt az ipari forradalom koranak elejen. Amikor egy sor fontos termeket csak ok tudtak tomeggyartani.
  • CommieSlayer
    #1
    Olyan jól bejött a nyugatnak ez a szankciósdi, hogy lassan már beleszólása sem lesz a világ sorsának alakulásába. Ezzel is csak a nyomást növelik, hogy a chip-gyártásban is felzárkózzanak a kínaiak.