SG.hu

Túl hangos a világ legnagyobb bitcoin-bányája

A texasi Granburyben a lakosok a nap minden órájában hallják a pénzcsinálás hangját, de nem gazdagodnak meg tőle. Ehelyett a texasi Fort Worth-től délnyugatra fekvő városka lakói azt mondják, hogy a Marathon Digital által üzemeltetett bitcoin-bányából áradó tartósan halk zúgás stresszt, alvászavarokat és más megmagyarázhatatlan betegségeket okoz nekik.

Per indult a texasi állami bíróságon Hood megyében, melyben a felperesek azt állítják, hogy a bitcoin-bányából származó zaj olyan kellemetlenséget okoz, amely rontotta az életminőségüket. Az Earthjustice környezetvédelmi jogi csoport képviseli a szomszédok egy csoportját, amely a Citizens Concerned About Wolf Hollow néven szerveződött. A perben állandó végzést kérnek a létesítmény működésének leállítására, amennyiben az nem tud zavaró hangkeltés nélkül működni. A 300 megawattos Marathon Digital létesítmény a Wolf Hollow II nevű gáztüzelésű erőmű mellett található. A lakosok nemrégiben felszólaltak a tervezett bővítés ellen, amely a jelenleg a bitcoin-bányászat számára áramot szolgáltató, és évente akár 760 000 tonna szén-dioxidot kibocsátó földgázüzem korszerűsítésére irányul.

Texas vált a bitcoin-bányászat fellendülésének epicentrumává, mivel a cégek az államba áramlanak az alacsony adók, a hatalmas földterületek, a minimális szabályozás és a közvetlen elektromos hálózatra való csatlakozásból származó magas profittermelési lehetőség miatt. Eddig a kriptobányászat által a már amúgy is feszült hálózaton megnövekedett energiaigény miatt aggódó politikusok nem sok figyelmet fordítottak a zajra, de ez is nagyon közvetlen hatással van a közösségekre.

Egy bitcoin jelenleg körülbelül 62 500 dollárt ér. A kriptopénz digitális pénztárcák segítségével vásárolható meg egy ezzel foglalkozó tőzsdén, például a Coinbase-en. A tranzakciók biztonsága érdekében egy számítógépes algoritmus egy egyedi azonosító kódot rendel a tranzakciók egy csoportjához, az úgynevezett blokkhoz. Bitcoin „bányászatról” akkor beszélünk, amikor a Marathonhoz hasonló cégek által éjjel-nappal működtetett számítógépek véletlenszámok végtelen sorozatát generálják, mielőtt kitalálják a helyes kódot a blokk érvényesítéséhez. Minden egyes alkalommal, amikor ezt megteszik, a bányász, mint például a Marathon, 3,125 bitcoint kap jutalomként.


A Granbury létesítményben folyadékba merítést és ventilátorokat is használnak annak megakadályozására, hogy a több mint 20 000 számítógép túlmelegedjen. Ezek a ventilátorok azonban elég hangosak ahhoz, hogy megzavarják a szomszédok életét. Az Earthjustice szerint több mint két tucat ember „közvetlen egészségügyi károsodást szenved az állandó zajszennyezés miatt”, beleértve a szédülést, halláskárosodást, migrént, fáradtságot, szorongást és fülzúgást. Az ügyvédek azt tervezik, hogy esküdtszéki tárgyalást kérnek annak eldöntésére, hogy a bitcoin-bánya magánjellegű kellemetlenségnek minősül-e, mivel sérti a lakástulajdonosok ingatlanuk szabad használatához és élvezetéhez való jogát. A bíró ezután döntene arról, hogy kiadja-e az állandó végzést.

A Marathon Digital közölte, hogy a Granbury-i telephelyen a számítógépek 30 százalékát már folyadékba merítéses hűtésre állította át, és az év végéig a számítógépek felét így kívánják hűteni. A vállalat szóvivője azt mondta, hogy „a működésünkből származó hangok a különböző forrásokból származó, mindennap tapasztalt normális tartományon belül vannak”. A vállalatnak továbbá „nincs tudomása olyan tudományos alapról, amely arra engedne következtetni, hogy a működésünk bármilyen egészségügyi problémát okozna” - mondta a szóvivő.

A létesítményhez legközelebbi szomszédok számára azonban a zaj nagyon is jelentős zavaró tényező. Az 55 éves Danny Lakey körülbelül 600 méterre lakik a bitcoin-bányától. „Régen minden nap kiültünk a verandára, és néztük a naplementét” - mondta. Most azonban ő és családtagjai már nem tudnak így pihenni, mert a létesítmény túl hangos - tette hozzá. Lakey még a házban is hallja a ventilátorok zúgását. Az alvásminősége romlott, és aggódik, hogy az állandó zaj okozta stressz erősíti felesége cukorbetegségét, így rontja általános egészségi állapotát. Lakey a lánya számára is épített egy mobilházat a telkén, de miután a nő beköltözött a férjével és a fiukkal, Lakey elmondta, hogy az unokája fülgyulladást szenvedett, amit szerintük a bitcoin-bánya ventilátorai okoztak. Végül a lánya Missouriba költözött a családjával, és Lakey szerint az unokája azóta meggyógyult. "Át akartuk alakítani a házat, hogy a gyerekeink ott élhessenek, de ezt már nem tehetik meg” - mondta Lakey.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • bunny #5
    Azt nem értem, ha azért mennek a cégek texasba mert ott nagyon a földterületek, az ilyeneket miért nem építik akkor olyan helyre, ahol nincs szomszéd a közelben?

    Egyébként én simán el tudom képzelni, hogy zavaró. Nekem pl. van egy átellenes kettővel odébb telek, ahol a föld alatt van egy szivattyú amivel a bácsi locsolja a fáit. Na ennek valami olyan mély frekije van amit csukott ablakon keresztül is hallani és szétbaxx az ideg mindig amikor locsol. Nem hangos, kimérnék kiröhögnének, hogy más lehet meg se hallja.
  • Macropus Rufus #4
    dB egy dolog a freki meg egy másik. A környékünkön is van valami, ami folyamatosan búg. De csak 24-25dB-el, viszont 90-100Hz környékén. Ez már pont elég ahhoz, hogy hald és ne tudják védekezni ellene. Ja és még csak kimérni sem lehet olyan egyszerűen, hogy hol van.
    Mondjuk egy 68dB 100Hz az pont arra jó, hogy mindenki bekattanjon tőle :)
  • csulok0000 #3
    Hát ez a zaj főleg nem tud olyan tüneteket okozni mint amit mondtak. A városi nappali alapzaj bőven hasonló kategória. Az értékeket (~68dBc) szabadtéren mérték. Ez a lakásban jelentősen kisebb, még nyitott ablak esetén. Az tény hogy zavaró, de itt egyértelműen az a helyzet, hogy megpróbálják felnagyítani a problémát, egy esetleges jelentős kártérítés fejében.

    Valamint megjegyezném, hogy a legtöbb helyen az A-szűrős zajmérést használják, mert az közelebb van az ember által érzékelt és ezáltal zavaróbb tartományhoz, míg a C-szűrős mérés az főként a magasabb(és részben a mélyebb) frekvencia tartományra érzékenyebb, amely az emberi hangérzékeléssel kevésbő összeegyeztethető. Általában a "C" az magasabb mért értéket eredményez. A videón ez utóbbit alkalmazták.
  • ximix #2
    Star-Telegram

    https://www.tiktok.com/@startelegram/video/7384091898903940395
  • csulok0000 #1
    Elég nagy kamunak hangzik. Inkább csak pénzt szeretnének. Ha ez valóban így működne akkor a városokban sorra hullana az összes cukorbeteg és mindenki fülgyulladással szenvedne.

    Ráadásul ehhez olyan folyamatos hangerőre lenne szükség ami a nappali létet is ellehetetlenítené.